Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общ дълг в ЕС: залогът на Меркел е напът да се окаже успешен в Германия

6 коментара
Френският президент Еманюел Макрон и Ангела Меркел обявяват общата си инициатива

Ангела Меркел пое сериозен политически риск в страната си, приемайки за всеобща изненада преди седмица идеята, която дотогава беше табу, за общ дълг в Европа за съживяване на икономиката след кризата с коронавируса.

Като признак за тектоничните промени в мисленето на хората в резултат от пандемията, германската канцлерка изглежда е на път, поне в страната си, да спечели залога. Нейната консервативна партия я подкрепя, а мнозинството германци одобряват инициативата, подета заедно с френския президент Еманюел Макрон и която само допреди няколко години би била немислима.

Дори предложението на Париж и Берлин да не бъде доведено до успешен край поради съпротивата на няколко европейски страни, начело с Австрия и Нидерландия, границите на дебатите в Германия около европейската финансова солидарност бяха оттласнати.

"Изобщо не се съмнявам, че в парламента има широка подкрепа за това предложение" в Германия, заяви в интервю за АФП председателят на германската Камара на депутатите Волфганг Шойбле, влиятелна политическа фигура в християндемократическата съюз (ХДС) на канцлера Меркел.

"Важно" предложение

Гласът на Волфганг Шойбле се чува в Германия. Убеден проевропеец от десетилетия, бившият германски финансов министър е въплъщение в страната си също на бюджетната дисциплина и дори праволинейност.

Докато беше във финансовото министерство, в разгара на кризата в еврозоната, той си навлече критиките на множество страни заради силните си резерви към спасяването на Гърция от банкрут. Освен това той никога не е бил смятан за особен привърженик на общите дългове.

Днес, пред кризата с новия коронавирус, той приветства идеята като "необходимо и важно предложение в периода, който преживяваме. То изхожда от принципа, че Европа трябва да използва тази криза, за да укрепне", каза Шойбле, който във вторник подписа обща декларация в тази насока с френския си колега Ришар Феран.

В понеделник цялото ръководство на ХДС подкрепи френско-германската идея, която предвижда Европейският съюз да вземе заем от 500 милиарда евро, за да ги предостави под формата на субсидии на най-засегнатите от последиците от епидемията страни като Италия и Испания, без да е необходимо те да ги възстановят самостоятелно.

"Германия ще е добре само ако Европа е добре", заявила категорично по този повод канцлерката, както свидетелства участник в закритото заседание.

Германското председателство на ЕС

В редовете на консервативното движение не цари единодушие. Най-дясното му крило, наречено "Съюз на ценностите", изрази бурно несъгласието си.

Един от водачите му, Александер Мич, разкритикува пред АФП предложението като "още една стъпка към създаването на дългов /европейски/ съюз и централизирана държава" и призова германските парламентаристи да му се противопоставят.

Критиките, отправени също от крайната десница и малката либерална Свободна демократическа партия (СДП) в Германия, все пак остават малцинство.

Около 51 процента от германците одобряват плана на канцлерката и френския президент за подем, при все че те сами ще финансират цели 27 процента от него, показва допитване на института "Сивей" за седмичника "Шпигел". Против плана, за сметка на това, са около 34 процента от запитаните.

Какво се случи? Ползвайки се със силна популярност заради действията си за справяне с пандемията в страната, Ангела Меркел, която от политическа гледна точка вече няма кой знае какво да губи, при положение, че в края на 2021 г. политическата ѝ кариера приключва, заложи целия си авторитет.

"Тя беше благоразумна да препотвърди европейския ангажимент на Германия след доста болезнените критики на Италия или Испания" за липсата на европейска солидарност в пика на пандемията от Ковид-19, смята човек от обкръжението на Еманюел Макрон.

"Меркел има предвид също, че от юни Германия поема ротационното председателство на ЕС и иска да остави следа", допълва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #6

    Меркел трябва скоростно да излети и в Германия да няма повече социалисти на власт

  2. Real ''Mickey''
    #5

    "Дайте да дадем" Ха-ха-ха. Също както Меркелица постъпи с мигранитите: "Велкомен всички в германия, за да видите как НАСИЛА ще накараме другите страни да ви приемат и ви раздадат плюшени мечета и плът за да разхлабвате жилата - безнаказано""

  3. Мюнхен
    #4

    Винаги така се е получавало. Германия хрантути почти цяла Европа или поне по-изостаналите страни.Някои по-малки, но развити държави- като Белгия и Холандия например- се оправят сами и без помощи от немците. Но , досега, практиката бе такава: който закъса и иска пари от германия- гърци, италианци, испанци. С парите на немските данъкоплатци се дотира френското селско стопанство. Германците изхождат от философията: важното е да има мир и всички да са доволни. Нещо като богат собственик, който иска да има около себе си кротки съседи. Но приемането на емигранти бе грешка.

  4. Boris Kamov
    #3
    Отговор на коментар #1

    Защо са публикували тази статия? Ами защото така са наредили тези които \"дотират\" тази медия... Ето един линк по въпроса за либералните медии: https://www.foxnews.com/opinion/liberal-leaning-media-passes-its-tipping-point-ex-cbs-news-president

  5. Boris Kamov
    #2

    Съюзът "орел, рак и щука" има три слоя групи държави - силно развити, среден клас и "развиващи се". Идеята на Меркел е добра за силно развитите и (вероятно) част от средния клас държави. За оставачите това е още един източник за аванта от ЕС, което ще развали вкуса от сделката и в последствие може да я провали. Да не забравяме еуфорията през 2015 когато Меркел отвори границите на Европа за мигрантите и резултата след това безотговорно и необмислено решение.

  6. joro
    #1

    A бе Медиалоол защо публикувате статия от франс прес, а не от немски източници? Това, което пише франсето няма нищо общо с действителността в Германия и настроенията на немския данъкоплатец, на когото „солидарността“ ще струва 160 милиарда. От известните политици и икономически експерти единствен Шойбле подкрепи тези планове. Всички са против и не искат Германия да се превръща крава, която всички да доят. Много специалисти смятат, че акотези планове бъдат осъществени това ще е края на Еврозоната и Обединена Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.