Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Общуването на книжовен български - задължително и извън училище

34 коментара

Министърът на образованието и науката Даниел Вълчев подписа и изпрати за обнародване в Държавен вестник Наредба за усвояването на книжовния български език, съобщиха от образователното министерство в понеделник.

Наредбата регламентира държавното образователно изискване за изучаването на книжовния български в училищата.

Въвежда се изрично задължение за учителите и учениците да общуват помежду си на книжовен български език не само в училищата, но и извън тях. В наредбата е записано, че усвояването на книжовния български език е задължително за всички деца и ученици, които се обучават в българските детски градини и училища в страната и в чужбина.

Учителите ще са длъжни да преподават учебните предмети на книжовния български език, с изключение на учебните предмети "чужд език" и "майчин език" и на учебните предмети на чужд език, когато това е предвидено в учебния план. Учителите ще са са длъжни да подпомагат децата и учениците при овладяването и прилагането на книжовноезиковите норми.

Министър Вълчев неведнъж е коментирал, че е неприемливо преподавателите да говорят на диалект, което се предава на учениците.

Преподаватели обаче коментират, че в региони, където от години се говори на определен диалект, изпълнението на това изискване е под въпрос.

Миналата година усвояването на книжовния български език предизвика истерия в Интернет и дори стартира петиция в подкрепа на инициативата заради предложението да отпадане държавното общообразователно изискване за усвояването на книжовния български език – чл.16, т. 4 от Закона за народната просвета.

Това бе разтълкувано като отпадане на изискването да се изучава книжовният език в училище. Усвояването му обаче е регламентирано, тъй като учебните програми по български език и литература за всеки клас и етап съдържат подробно и конкретно разработени стандарти.

Преди две седмици отново се завъртя интрига, след като в мрежата стартира нова вълна за защита на българския език с петиции и подписки. В тях се твърдеше, че депутатите искат да отменят българския език като задължителен, т.е. държавата ни няма да изисква от гражданите си да знаят граматични и пунктуационни правила.

Тогава парламентарната образователна комисия с председател Лютви Местан (ДПС) и МОН реагираха остро и окачествиха случващото се като "грандиозна манипулация".

Текстът на наредбата

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. КЪДЕ ГО ЯДАТ?
    #35

    МАСОВО В ПАРЛАМЕНТА ОТ ДВИЖЕНИЕТО З П И С. А НЕГРАМОТНИТЕ БЪЛГАРИ ПАК ТАМ ПОВТАРЯТ КАТО ПАПАГАЛИ, ОСОБЕНО НЯКОИ БИВШИ И СЕГАШНИ ЦАРЕДВОРЦИ. ЗА ДИАЛЕКТНИ ИЗДЪНКИ ДА НЕ ГОВОРИМ.ЗА МЕДИИТЕ НЯМАМ НЕРВИ.....

  2. Език Свещен
    #34

    Кой им дава дипломите?

  3. olele
    #33

    Човекът забранил изпозлването на диалект дори извън училище(?!?) Нщод ае чувал този минситър за некои международни конвенции,коит сме подписали? И тази му предна глупсот идваслед като първо подписа една наредба,че изучването(не говоренето,а изучаването) на български книжовен еизк не е задължиелно за всички училища в България,но нема акъл,нито характер да го обясни. Например, естествено,че изучването на български книжовен език не може да бъде задължително в някои чужди училища. Например в английски

  4. Змията Спаска
    #32

    Ми то и журналистите не знаят книжовния. И тях ли ще учим? "Ме-кат", "спът", пък стилистични грешки? Мале, мале. Браво на Вълчев. Най-накрая нещо разумно - всеки да говори и ДА ПИШЕ на книжовен български.

  5. Мария
    #31

    Убедих се в това от форумите.

  6. olele
    #30

    Човекът забранил използването на диалект дори извън училище(?!?) Нещо да е чувал този министър за някои международни конвенции, които сме подписали?И тази му поредна глупост идва след като първо подписа една наредба, че изучаването(не говоренето, а изучаването) на български книжовен език не е задължително за всички училища в България, но нема нито акъл, нито характер да го обясни. Например, естествено, че изучаването на български книжовен език не може да бъде задължително в някои чужди училища (

  7. БГ
    #29

    Има и такива

  8. Един
    #28

    Нека не се смесват нещата. Правилно е в училище, а и извън него децата да се учат на книжовен български език. Дотук добре. Що се отнася до журналистиката обаче - чуждиците, жаргонът и др. похвати са допустими. Погледнете чуждите медии, BBC да кажем. Вижте заглавията, вижте френската преса - ако трябваше да се пише на книжовен френски - мале, мале. Важното е да не се изпростява и да се пише без правописни грешки, но за да има дженк и оригиналност отклоняването от книжовния език е допустимо.

  9. Ot Kochinata
    #27

    tikwenik!

  10. Местан
    #26

    Това ли ти е отговорът,г-н Министре!Не рзбра ли,че тълкувам като ФОРМАЛЕН блъфа ти да ВАДИШ Закон за учил.обр-е в края на мандата!Ще правиш политика-ами що не можа да я правиш 4г,г-н Министър!Закон(Наредба)за българския език!...Ами моят БЪЛГАРСКИ не е ли ПО-ДОБЪР от твоя-в контрапункт на твоя и на условията,в които сме пораснали двамата!Де ти е логиката!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.