Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ердоган обяви, че не се отказва от преустройството на Истанбул въпреки протестите

В очакване на завръщането му в Турция обстановката постепенно се успокоява

6 коментара
Ердоган обяви, че не се отказва от преустройството на Истанбул въпреки протестите

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган обяви, че няма да се откаже от преустройството на центъра на Истанбул въпреки масовите екопротести, които се превърнаха в антиправителствени.

Ердоган, който в началото на седмица замина на обиколка в Северна Африка, заяви още, че "членове на терористична организация участват в демонстрациите" и съобщи, че са задържани седем чужденци без да дава повече подробности.

Той посочи на пресконференция в Тунис, че отговорни за предишни груби нападения групи манипулират екологичния протест и припомни атентата срещу американското посолство в Анкара през февруари, отговорност за който пое лявоекстремистка групировка.

В очакване на завръщането му в Турция обстановката постепенно се успокоява, но не се знае каква ще бъде реакцията на протестиращите, след като Ердоган отказа да се съобрази с основното им искане.

Обстановката в Истанбул спокойна, пак размирици в Анкара

През нощта срещу четвъртък нямаше размирици в Истанбул, който бе арена на сблъсъци между протестиращите и полицията през предишните няколко дни.

В Анкара обаче полицията отново използва сълзотворен газ и водни струи, за да разпръсне демонстрантите. Хиляди синдикални активисти изпълниха площад Къзълай в центъра на турската столица, за да настояват за оставка на премиера Реджеп Тайип Ердоган.

Демонстрантите информираха властите и обществото за исканията си - на първо място да получат официално обещание, че в парка Гези няма да бъде строена никаква сграда.

Те настояват също да бъде прекратена процедурата за събаряне на Културен център "Ататюрк", а наредилите насилственото потушаване на протестите да бъдат отстранени от длъжност.

Протестиращите искат също да бъде забранена употребата на сълзотворен газ, да бъдат освободени всички граждани, задържани заради участието си в протестите, и срещу тях да не бъде предприемано разследване, да бъде сложен край на забраните за използването на турските площади, в т.ч. истанбулския Таксим и анкарския Къзълай, за обществени събирания, демонстрации и протести.

Полицай загина след инцидент по време на протестите

На фона на постепенното спадане на напрежението в четвъртък стана ясно, че жертвите на протестите вече са четири, след като в град Адана, южна Турция, в болница почина полицаят, който пострада в сряда по време на сблъсък с протестиращите.

Комисарят от полицията Мустафа Сара при разгонване на тълпата паднал от надлез с височина пет метра. С тежки травми той бил закаран в болница, където лекарите констатирали мозъчна смърт.

Досега в Турция в резултат от сблъсъците са пострадали няколко десетки полицаи и не по-малко от 3.5 хиляди протестиращи. Съобщава се за трима загинали сред протестиращите. Само в Анкара броят на пострадалите демонстранти е около 1000. Много от тях са получили травми, тъй като са били ударени в тялото от гранати със сълзотворен газ. Също така има и ранени от гумени куршуми, използвани от полицията.

След като Ердоган заклейми социалните мрежи, продължават да излизат информации за задържани заради коментари в тях.

Анадолската агенция съобщи, че в Измир са били задържани над 30 души, които по-късно са били освободени.

Заподозрените, повечето от които младежи на възраст 20-25 години, бяха задържани при едновременни полицейски операции на 38 различни места заради това, че постванията им в социалните мрежи са били насочени към предизвикване на обществен гняв и разрастване на събитията в страната, за призиви към неразрешени демонстрации, за нарушаване на обществения ред и подбуждане на хората към престъпление.

Турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк цитира някои от спорните публикации в Туитър. "Ще се срещнем в 19.30 ч. на площад Гюндогду", "Не ходете на площад Лозан и на булевард "Къбръс шехитлери", има полиция", "Пращат техника за борба с безредиците, пръскат с газ, бият с палки", пише в някои от поместените в социалната мрежа забележки. Има задържани и за това, че разпространявали имената и телефоните на лекари и адвокати доброволци, които оказват помощ на пострадали или задържани демонстранти.

Орхан Памук защити "цветята на Гези"

В последните дни обаче Истанбул вече има ново лице извън кадрите с размирици по улиците му.

На входа на парка Гези в Истанбул е устроен "Революционен пазар", от който нуждаещите се безплатно могат да вземат каквото искат. Стоките се осигуряват от доброволци. В парка е създадена и библиотека, а броят на книгите бързо нараства. Група демонстранти пък се включиха във футболен мач на импровизиран терен на площада с топка от намачкана хартия и тиксо, а на отбора си дадоха името "Мейдан спор" (Площад спорт).

"Деца на цветята в парка Гези". Така вестник "Хюриет" описва обстановката.

"60-те години се завърнаха в парка Гези, където групи подкрепящи протестите младежи напомняха за митичните Деца на цветята. Властваше дух на споделяне, забавление и единство", пише изданието, като публикува снимки на млади хора в цветни дрехи, които седят на земята и плетат, четат или свирят на китара.

В защита на протестиращите се включи и световноизвестният турски писател нобелист Орхан Памук, който определи като голяма грешка на правителството намеренията да промени облика на истанбулския площад Таксим, довели до масови протести в редица турски градове, предаде турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк.

Памук досега не беше коментирал събитията в Турция, което предизвика реакции в социалните мрежи.

Материала си, озаглавен "Правителството на Ердоган е деспотично и авторитарно", той започва със спомени от времето, когато е бил дете. Пред дома на семейството тогава растял голям кестен, за който властите взели решение да бъде отсечен, за да бъде разширен булевардът. Цялото семейство излязло на улицата и дежуряло, за да спаси кестена, който и до днес расте пред блока на семейство Памук.

"Площад Таксим е кестенът на цял Истанбул и трябва да бъде пазен", пише писателят.

"Голяма грешка на правителството на Ердоган е, че без изобщо да се допита до жителите на Истанбул пристъпи към планиране на толкова голяма промяна в този район, който носи спомените на милиони хора, и на парка зад него, и бързо премина на етап отсичане на дървета", посочва Памук.

Според него "източник на тази безчувствена политика несъмнено е все по-деспотичният и авторитарен подход на правителството".

"Да видя, че жителите на Истанбул няма да се откажат лесно от спомените и правото на политически демонстрации на Таксим, ми вдъхна доверие и надежда", пише още турският романист.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Старият проблем на Турция - противопоставянето на модернизацията и европеизацията на ислямските традиции се прояви и днес. Някога социалните промени са ставали с инструментите на диктатурата (Ататюрк, военните), днес, връщането към ислямските традиции е израз на една специфична демократичност. Зад Ердоган стоят десетките милиони от Анадола. Бедните, експлоатираните, необразованите. Случващото се сега, не е Турска пролет, а точно обратния процес. Силата на този процес показва обаче, че в Турция далеч не всички са необразовани и невежи ислямисти.

  2. Анонимен
    #5

    Те настояват също да бъде прекратена процедурата за събаряне на Културен център "Ататюрк", а наредилите насилственото потушаване на протестите да бъдат отстранени от длъжност. Този Ердоган се оказа абсолютен лунатик и ненормалник. Да сринеш културен център на Ататюрк означава да сринеш светска Турция, ужас

  3. Анонимен
    #4

    В Турция се появява гражданско общество. Ердоган е твърде зает с идеите си за ислямизация и османизация на Турция че пропуска този важен момент от турската история. Не остава нищо друго освен историята и нейните носители да изметат самозабравилия се държавник на бунището на историята.

  4. Анонимен
    #3

    В Турция е иламо много по-големи размирици от сегашните, които са завършвали с военен преврат, при който военните са сваляли правителството, допуснало мащабни обществени недоволства.Сега, обаче на Ердоган му е широко около врата,защото с изменение на конституцията той държи турските военни на пряко подчинение и няма изгледи да бъде свален с военен преврат.Обезсилването на военните в Турция дава възможност за постепенна ислямизация на страната, на която сме свидетели днес.За това положение Запада

  5. Анонимен
    #2

    В Турция нямало демокрация.В България има демокрация-демократично е да си без работа,да не можеш да си платиш тока,да ровиш в кофите за боклук,да се осигуряват помощи за деца само заради циганите,да те ограбват монополи,ден преди изборите да ти говорят за преврат,без последствия,цели ригиони да се оглозгват, пак от цигани,Бареков да е национален герой,да те управляват отново хора ,докарали няколко национални катастрофи.Да,в Турция това го няма,значи там няма демокрация.

  6. Анонимен
    #1

    a zasto ne pishete che iskat tiya boklutzi da se sprat proektite kanal istanbul, tretiyat most y tretoto letishte.Protiv kanal istanbul e angliya y srestu treto letishte germaniya ostavyam na vas da pomislite za kakvo stava duma.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.