Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обвиненията в лобизъм към ВСС били "сценарий срещу държавата"

76 коментара
Обвиненията в лобизъм към ВСС били "сценарий срещу държавата"

Мнозинството членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) се нахвърлиха срещу досегашните си колеги Галина Захарова и Капка Костова, които напуснаха съвета в знак на протест срещу лобизма и нагласената кадрова политика. В четвъртък ВСС прие оставките им, като им устрои "другарски съд", в който се чуха дори обвинения към двете съдийки в "дезертьорство", "сценарий срещу държавата", саботиране на членство в "Шенген" и пр.

Захарова и Костова се връщат на работа съответно в Софийския апелативен съд и Върховния касационен съд. За последно пред колегите си те казаха, че изопачаването на мотивите им е "показно насаждане на страх в системата".

Безпрецедентният акт с протестните оставки на Захарова и Костова стана седмица след избирането на съдия Владимира Янева за председател на Софийския градски съд. Янева, която има едва четири години съдийски стаж и е семейна приятелка на вътрешния министър Цветанов, спечели почти две трети от гласовете на провелия се балотаж, след като четирима от членовете на ВСС промениха позицията си между първия и втория тур. Нейна конкурентка бе досегашният зам.-шеф на СГС Величка Цанова, подкрепена от над 100 свои колеги от съдилището. 

Първанов: Ще има реакции от Европа за напрежението във ВСС

Президентът Георги Първанов изрази безпокойството си от възникналото напрежение във ВСС, но отказа да коментира ситуацията. "Мога само да изразя своето безпокойство, но повече не бих могъл. А и не е редно да коментирам, защото винаги съм избягвал да се намесвам в работата на съдебната власт. Наистина това са сигнали, които трябва да бъдат видени много внимателно от управляващите, от обществото ни, защото съм сигурен, че реакции от Европа ще има", отбеляза той пред репортери по време на посещението си в Димитровград.

Оставките на Захарова и Костова са голяма загуба за ВСС, коментира главният прокурор Борис Велчев. Председателят на ВКС Лазар Груев също изрази подкрепа за напускащите съдийки, но мнението на двамата "големи" така и не възпря отприщилия се порой на обвинения срещу напускащите.

Обвинените в лобизъм заклеймиха напускащите съдиите

Тон даде Божидар Сукнаров, който отхвърли тезата, че във ВСС има лобистки кръгове, които раждат предизвестени избори. Той на свой ред обвини Захарова, че е ходила при него преди вота за шеф на СГС и десетина минути го е убеждавала да гласува за Величка Цанова.

По-късно Капка Костова обясни, че всъщност не Захарова, а тя е говорила със Сукнаров и го е помолила да подкрепи кандидатурата на Цанова, защото е представител на съдийската квота, съдия във ВКС и много добре познава нейните професионални качества. "Той ми каза "не", разговорът продължи 30 секунди и след това по темата не сме говорили повече с него", разказа Капка Костова.

Сукнаров обясни, че четиримата от ВСС, които са обърнали вота си на балотажа при избора на шеф на СГС, "разсъждавали" между двата тура.

Според него Захарова и Костова "не са издържали на напрежението" на "много отговорната работа" във ВСС и затова са решили да напуснат.

Председателят на етичната комисия във ВСС Цони Цонев пък реши да защити избора на Янева, като отправи нови атаки срещу Величка Цанова. Той "почвал да си мисли", че в качеството си на кандидат за шеф на СГС и и. д. шеф на същия съд към момента на избора, Цанова може и да е нарушила етичния кодекс на магистратите, защото не се е разграничила от подписката на "подчинените ѝ" 109 съдии. В подписката участваха съдии от софийския районен, градски и апелативен съд.

Цонев говори за "търговия с влияние" и даде пример със скандала "Красьо". Той заяви, че подписката имала за цел да окаже натиск върху ВСС.

Председателят на ВКС Лазар Груев репликира бившия прокурор: "Нито колегата Захарова, нито Костова са тук, г-жа Цанова също, за да се защитят, но подобен намек за използване на служебното положение не ви прави чест, г-н Цонев".

"Подчинени в съда няма, г-н Цонев", каза още Лазар Груев и отново призова съдиите да говорят.

Той попита Цонев защо, след като има съмнение за нарушаване на етиката чрез подписката, не ги е изразил още преди избора за шеф на градския съд. Цонев явно се смути и отвърна, че Груев не го е разбрал.

Елена Митова заяви, че оставките на Захарова и Костова са бягство от отговорност.

Председателят на Върховния административен съд Георги Колев бе лаконичен този път и обясни, че не приема мотивите в двете оставки. Георги Шопов заяви също накратко, че винаги е гласувал по съвест и убеждение.

Сценарий срещу властта

Иван Колев, който при предния дебат блесна с изказванията, че не би гласувал за Цанова, защото участвала в подписки срещу ВСС, направи ново ударно изказване със съмнения, че оставките са част от сценарий срещу приемането на България в "Шенген".

Тезата е многократно полазвана от управляващите от ГЕРБ при скандалите в изпълнителната власт. "Аз се съмнявам, че това е личен избор (оставките -бел. ред.). Отнякъде се движи този сценарий", заподозря Иван Колев. Според него целта на този сценарий е оставките в съдебната власт да се прехвърлят и в изпълнителната.

"Този случай е без прецедент, но е имало много подобни дебати във ВСС, проблемът е че вие, като лицето на съдебната система, не излъчвате сигурни и устойчиви послания, които да печелят доверието на обществото и съдебната власт", каза правосъдният министър Маргарита Попова.

Тя обърна внимание на факта, че 18-те членове на ВСС, гласували Янева, не са могли да обяснят защо я подкрепят.

"Хора, които заслужават да бъдат избрани, сега са поставени в много трудна ситуация за работа и частично са дискредитирани", допълни министър Попова.

Според нея съмненията около работата на Владимира Янева трябва да бъдат проверени и даде да се разбере, че ако има проблем с правораздаването ѝ, тя не заслужава да бъде председател на съд.

След заседанието на ВСС шефът съдебния инспектора Ана Караиванова изрази своите подозрения, че материалът на Mediapool "Новият шеф на СГС се оказа част от скандала "Софийски имоти" е поръчков. Според нея това е така, защото разкритието за забавеното дело по "Софийски имоти" излиза след избора на Янева, а не преди него.

Караиванова обяви, че "инспекторатът няма да участва в поръчки", но заради излизането на това разследване ще бъдат "отделени сили, въпреки голямото натоварване" за проверка на цялото наказателно отделение на съда, а не само на Янева. Странното е, че преди този случай инспекторатът се сезираше по материали в медиите и проверяваше конкретни магистрати без да квалифицира медийните материали.

Правосъдният министър обяви още, че напълно се солидаризира с оценките от доклада на Европейската асоциация на съдиите. В него се казва, че съдиите в България са подложени на силен политически натиск, визирайки вътрешния министър Цветан Цветанов.

"Насаждане на страх"

"Случи се изопачаване на мотивите ни, което има за цел показно насаждане на страх в системата", каза Галина Захарова по повод така провелия се "дебат" във ВСС.

Тя и Капка Костова решиха да не присъстват на заседанието на съвета и говориха няколко часа по-късно на специална пресконференция.

Те коментираха и последните изявления на премиера Бойко Борисов, който ги обвини в наглост.

"Такова говорене не върши работа нито на държавата, нито на гражданите. Най-накрая някое държавно управление трябва да разбере, че има нужда от силен съд. Да рушиш съда означава да режеш клона, на който седиш", заяви Капка Костова.

Според нея лобизмът във ВСС и предизвестените кадрови решения на съвета са плод на "недостатъчно добре професионално сложени хора".

Двете съдийки отрекоха да има политически нюанс в оставките им, като заявиха, че са взели решението си изцяло с професионални мотиви.

И двете заявиха, че допускат възможността да е оказван политически натиск върху ВСС, но добавиха, че тези механизми са им напълно чужд и затова не биха искали да ги коментират.

Захарова изброи като примери за порочната практика на съвета избирането на шефове на Административния съд във Варна, софийския Апелативен съд и последния избор - на Владимира Янева за шеф на СГС.

Според Захарова, това че ВСС работи в условия на публичност, не означава, че има прозрачност в неговите решения, защото те се вземат без ясни мотиви.

Захарова призна, че системата за случайно разпределение на делата в Софийския градски съд не работи добре, а Капка Костова предпочете да говори за изцяло сгрешената структура на съдебната система в България.

Двете призоваха съдиите да отстояват мнението си като свободни хора, макар да признаха, че ситуацията е особено трудна.

"Избори като този (на Владимира Янева – бел. авт.) не дават шансове на професионализма и поставят в трудна позиция колегите с качества", каза Капка Костова.

Двете подали оставки съдийки заявиха, че при встъпването си във ВСС са си мислели, че могат да променят кадровата политика, но не са успели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

76 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартиен
    #76
  2. Духнаров
    #75
  3. Исус
    #74
  4. възмутен
    #73
  5. бос
    #72
  6. ВСС
    #71
  7. Дедо Тошо
    #70
  8. 123
    #69
  9. гражданин
    #68
  10. 123
    #67

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.