Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обявените мерки на кабинета са риск за бюджета

0 коментара

В изследване на известен институт, публикувано в края на август 2001 г., се анализират перспективите пред българската икономика.

Основната препоръка към правителството е да запази финансовата стабилност, която е от изключително значение в условията на паричен съвет.

Очакваното отделяне на 3% от БВП за повишаване на жизнения стандарт и борбата с престъпността и корупцията се оценява като рисково за бюджета. Авторите смятат, че изпълнението на това намерение може да има сериозен дебалансиращ ефект върху икономиката през 2002 година.

Очаквани резултати

1/
Прогнозираният растеж на икономиката е между 5 и 5.5%, с инфлация под 5% през 2001 г. Като основна причина растежът на икономиката да не надмине 5.5% се посочва все още високата данъчна тежест в страната. Освен това се отчита, че ръстът на производството през първите шест месеца на 2001 г. е по-нисък спрямо аналогичния период през м.г. Това се обяснява с незначителният ръст на търсенето на български стоки от нерезиденти, както и слабото нарастване на потреблението в страната. По-ниската годишна инфлация на база юли -юли (8.5 %) се обяснява със спада в цените на основни хранителни стоки и електроенергията, и със забавяне на ръста на държавно администрираните цени на комуналните услуги.

2/
Прогнозира се дефицит по текущата сметка около 5.5% от БВП през 2001 г. Като основание за това се посочва, че за първите шест месеца на годината той е 300 млн. долара (или 6,5% от БВП), при 450 млн. дол. през същия период на миналата година. Предвид очакваните приходи от туризъм е съвсем нормално да има спад в дефицита по текущата сметка през втората половина на годината, така че прогноза за годишен дефицит от 5.5% изглежда разумна.

3/
Очаква се намаляването на данъците и обявеното увеличаване на държавните разходи през следващата година да се компенсира само частично от намаляване на разходите на администрацията и борбата с корупцията.
На тази основа прогнозата е за 3% бюджетен дефицит, което е два пъти повече от договорената стойност в споразумението за асоцииране с ЕС в средносрочен план. Освен това се посочва, че МВФ едва ли би се съгласил на ново споразумение с България при дефицит в бюджета от 3 процента.

Възможни проблеми

1/
Правителството широко прокламира намаляване на данъците, така че най-вероятно това наистина ще стане. При това положение е вероятно новото правителство да не е в състояние да изпълни съвместно разработените с МВФ и ЕБВР планове за обратно изкупуване на брейди книжа. Това може значително да намали доверието на международните финансови институции към България.

2/
Финансовата стабилност на страната може да бъде поставена под въпрос, въпреки решението за предварително определяне на 1.5 % бюджетен дефицит (за сравнение през 2000 г. предварително зададеният дефицит в бюджета е 1.1%). Основание за това авторите виждат в очертаващия се натиск върху правителството да изпълни предизборните си обещания.

Материалът препечатваме от "Преглед на стопанската политика", седмично издание на Института за пазарна икономика . Заглавието е на mediapool.bg

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.