Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обжалването на обществените поръчки вече ще струва 2% от цената им

0 коментара

Правителството прие неприсъствено тарифата за таксите, които ще се събират от обжалващите резултатите от проведени обществени поръчки пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд, и вече това ще струва 2 процента от цената на оспорваната поръчка. Въвежда се и праг и таван на таксите, които съответно не може да са под 850 лв. и над 15 хил. лв., съобщиха в петък от правителствената преслужба.

 

Тарифата е била одобрена на неприсъствено заседание на кабинета. Тя е изготвена от експерти от Министерството на правосъдието, администрацията на МС, Агенцията по обществени поръчки, КЗК и съдии от Върховния административен съд и въвежда промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП), които влизат в сила от 1 юли.

 

За касационните производства пред ВАС таксите ще са минимум 375 лв. и максимум 7500 лв.

 

Досегашният размер на таксите за обжалвания по ЗОП беше 850 лв. или 1700 лв., в зависимост от случая.

 

От правителството посочват, че целта на тарифите, които реално се покачват, е да се намалят неоснователните обжалвания на обществените поръчки, които в момента бавят изпълнението на редица проекти. Като пример се дава, че през 2009 г. от 876 жалби по процедури за възлагане на обществени поръчки пред КЗК и ВАС уважените са 450, което представлява 51,37 на сто от всички. За сравнение, през 2013 г. са обжалвани 15.08 процента от всички обществени поръчки и от 1394 жалби са уважени едва 450, или 27.17 на сто. Трайната тенденция за нарастване на неоснователните жалби е в ущърб на възложителите и на сроковете за усвояване на бюджетни средства, включително на предоставените от фондовете на ЕС, обясняват от Министерския съвет.

 

Предлаганите пропорционални такси са в съответствие с конституционните принципи за съобразяване на таксите с доходите и имуществото на гражданите и за неограничаване на достъпа до съдебна защита. Възприетият подход е аналогичен на използвания при определяне на държавните такси, събирани от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс. Таксите за обжалване по ЗОП обаче са значително по-ниски - по ГПК се дължат такси 4 на сто от обжалваемия интерес. Няма и горна граница, допълват от кабинета.

 

Ако жалбата се обяви за основателна, на лицата, които са я подали, се възстановява платената такса заедно с разходите по делото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.