Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очаква се 8,2 на сто ръст на чуждите туристи тази година

5 коментара
Очаква се 8,2 на сто ръст на чуждите туристи тази година

Ръст на чуждестранните туристи от 8,2 процента през тази година, прогнозира Институтът за анализи и оценки в туризма в анализ, разпространен от Националния борд по туризъм във вторник. Очаква се страната ни да бъде посетена от  5,6 млн. чужденци, от които най-много – 1,92 млн. ще са бизнес-туристите. Следват почиващите на море и планина през лятото, които през предстоящия сезон са прогнозира да са 1,620 млн. С цел покупки или като еднодневни екскурзианти у нас ще дойдат 880 хиляди гости от други страни. 412 000 души ще посетят свои близки и приятели, 212 000 туристи се очакват в зимните курорти.Здравният, религиозният  и други видове туризъм ще привлекат 220 000 туристи. За селски и екопосещения  у нас ще дойдат 190 000 чужденци, а 178 000 ще бъдат привлечени от балнеоцентровете и спа-хотелите.

Засилва се и местният туризъм

През 2007 година броят на пътуванията на българските посетители ще достигне 14,9 млн., прогнозират анализаторите. Близо 2/3 от тези пътувания ще са с цел бизнес, включително и екскурзии под 24 часа. Очаква се значителен ръст на пътуванията на български туристи и екскурзианти зад граница, показват данни на анализа. Още в началото на годината десетки хиляди екскурзианти са посетили Гърция и Румъния, припомнят от туристическия борд. Според организацията свободното пътуване в страните от Европейския съюз ще засили тези пътувания, особено за младите хора. Очаква се през 2007 година над 3,350 млн. български туристи и екскурзианти да пътуват с цел туризъм извън територията на страната.

Инвестициите в хотели, ресторанти, къщи и инфраструктура за периода 1997- 2007 надхвърлят 16 млрд. евро, като само инвестициите на чуждестранни лица във "втори дом" са за над 3,560 млрд. евро. За същия период приходите от международен туризъм по данни на БНБ надхвърлят 12.8 млрд. евро.

Продължават да падат приходите от стая

Анализът показва, че България ще бъде една от страните с най-ниски ценови нива за организирани туристи. В началото на 2007 година коефициентът REV PAR, показващ средния приход от заета стая, падна на 10,8 евро за хотели категория три звезди по Черноморието.

Този коефициент намалява от 2001 г., когато е бил 24,6 евро за стая в същата категория хотели, до 11,6 евро през 2006 г.

Миналата година обаче на пазара се появиха над 35 хил. нови легла, с които броят на предлаганите легла достигна 365 000. Увеличеното предлагане, което в известни райони на Черноморието надхвърля търсенето, намалява прихода от стая, което може да се отрази негативно на инвеститорите и строителните предприемачи, се посочва в анализа.

Засега планинските курорти, които предлагат условия за зимни ски и сноуборд дисциплини, летни планински турове, фестивални програми, конгресен и конферентен туризъм, са по-добре позиционирани спрямо различните сегменти на пазара и показват сравнително устойчив REV PAR, който е най-висок за хотели категория три звезди за Банско - 20,6 евро.

Все още се задържа благоприятен коефициентът REV PAR за градските хотели, които предимно предлагат условия за бизнес, конгресен, конферентен и целогодишен културен туризъм.

Вече четвърта година хотелите категория четири звезди в София поддържат REV PAR в границите 73-76 евро за стая, което отговаря на коефициента REV PAR на сродни хотели в Париж, твърдят от туристическия борд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борнео
    #5

    Търсих навсякъде, няма такъв институт!Поне засега. Данните от 2006 г. са доста произволно интерпретирани - когато стане ясно, че прогнозата е невярна дали ще се извинят публично? Особено интересна е точността до десетичен знак в процента на ръст (така звучи по-достоверно, нали?).

  2. Запознат
    #4

    Първо няма такъв институт, респективно няма и "директор", второ не е ясно как сериозна организация като Националния туристически борд публикува подобен анализ, без да има подобен институт? Дали процентите не са посочени от ясновидка? Сериозните институции в Европа не си позволяват да прогнозират подобни неща в края на Февруари - а особено цифрите по видове туризъм и приходите предизвикват пълен смях! Като добавим и т.нар. коефициент REV PAR настава пълен хаос и остава само да поверваме!!! Да не говорим за тълкуванието на т.нар.нвестиции - пълен непрофесионализъм. Жалко за бранша и четящите подобни "анализи".

  3. Ебачев
    #3

    Пак ще пада е.ане на шведки. Супер!!

  4. тур. експерт
    #2

    Що е то Институт за анализи и оценки в туризма??? За първи път го чувам, а уж съм тур. експерт! Сигурно някоя фирма на измисления Румен Драганов ще да е или пък на някой друг велик български капацитет в бранша...

  5. Jack the ass
    #1

    Защо не са включени изборният туризъм а и религиозният. т.е. поне 250-300 хил-отгоре. Сигурно защото не се разчита на финансови приходи.Официалната цифра е силно занижена като се знае,че тези посетители от ЕС поне 30 процента, ще бъдат неотчетени.Все едно да прогнозирате колко пловдивчани са посетили София мин с едно преспиване през 2006г?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.