Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очаквайки газова война, ЕС и Украйна се запасяват с руска суровина

Киев опитва да си върне старата цена, условие за това на Москва към ЕС е "Южен поток"

4 коментара

Ако в сряда – 7 май, украинската компания "Нафтогаз" не плати априлските доставки на руски газ за 1.2 млрд. долара, от юни "Газпром" може да въведе авансово плащане на суровината и осигуряване само на платени количества. При това положение може да пострада или напълно да бъде прекратен транзитът на руски газ в Европа.

 

Така на фона на възможните газови санкции на руския монополист срещу Киев и евентуалната нова газова криза от юни, страните от Европа увеличават вноса на руски природен газ, пише руското издание "Финмаркет". От "Нафтогаз Украйна" се надяват да върнат старите цени на природния газ от преди отмяната на отстъпките след анексирането на Крим, пише "Ведомости", а според "Известия" това е възможно, но ако Киев плати газовия си дълг с отпуснатите от ЕК средства и Брюксел разреши строежа на газопровода "Южен поток".

 

В очакването на нова газова война заради неплатените дългове на "Нафтогаз", чийто кроен срок е 7 април, за първите пет дни на май износът на руски газ към Европа е нараснал със 16 на сто в сравнение със същия период на 2013 г. Отделно при положение, че този зимен сезон в европейските газохранилища е имало двойно повече резерви спрямо предходната година, през април и май 2014 г. нагнетяването на синьо гориво в подземните хранилища се е увеличило почти с 50 процента спрямо година по-рано. Само "Нафтогаз Украйна" през април е увеличила своите газови запази от 7.2 млрд. куб. м до 8.5 млрд. куб. м и това е едва 26.7 на сто от общия обем резерзи.

 

Още от 18 април украинското държавно дружество ползва над 100 млн. куб. м от руския газ и ако тази тенденция се запази, през май компанията ще вземе 3.5 млрд. куб. м за общо 1.7 млрд. долара при цени от 485.5 долара за 1000 куб. м.

 

Това ще прибави към сметката на "Нафтогаз" за вече 3.5 млрд. долара, дължими на "Газпром", които ако не се платят, доставките ще станат предплатени.

 

В същото време генералният директор на "Нафтогаз" Андрей Коболев заяви, че смята да се бори да връщане на старата цена на газа от първото тримесечие, която бе 268.50 долара за 1000 куб. м. но отмяната на отстъпките след анексирането на Крим и заради неплащането на стари задълженвия я увеличи от 1 април.

 

Още на 28 април "Нафтогаз" официално поиска от "Газпром" преразглеждане на тарифите, което трябва да стане в 30-дневен срок. Ако това не се получи, Украйна смята да се обърне към Стокхолмския арбитражен съд за решаване на този проблеми. Според Коболев Киев има шанс да спечели подобно дело. Той обаче не коментира информацията за възможността "Нафтогаз" да получи 2.16 млрд. долара кредит за погасяване на газовия дълг, както и дали са правени плащания през април.

 

Говорителят на еврокомисаря по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер – Сабине Бергер, отказа коментар по въпроса, заявявайки, че това са въпроси, касаещи само "Нафтогаз" и "Газпром".

 

Източник на руското правителство обаче твърди пред "Известия", че Русия ще разгледа въпроса за отстъпката в цената на руския газ за Украйна по време на новия кръг преговори с Европейската комисия, които според информатора се очаква да се състоят между 16 и 19 май. Условие за отстъпката обаче ще е започване на погасяване на газовия дълг със средства от предоставения на Киев от МВФ кредит и съгласие за построяването на газопровода "Южен поток", за който Брюксел твърди, че не отговаря на изискванията на Третия енергиен пакет и след събитията в Украйна замрази преговорите по привеждането му в съответствие.

 

При последните газови преговори между Русия, Европейската комисия и Украйна, състояли се на 2 май във Варшава, страните не успяха да постигнат съгласие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pavel pavlov
    #4

    колкото до договора на украйна никой не я е изсмукал тая цена от пръстите си.тя е фиксирана в договора който тимошенко подписа.путин направи отстъпка на украйна миналата година но тя беше за 3 месеца и то при определени условия.едно от тези условия беше украйна да плаща редовно.сега просто се връщат към деистващия и до момента договор ,това е .

  2. pavel pavlov
    #3
  3. Kiril Kovatchev
    #2

    С голяма лекота наистина Путинчо използва газа като оръжие срещу всички които не се подчиняват на комплексарската му мания за величие. Засега той успява да унижи много иначе уважавани европейски държави. Но това няма да продължи дълго и газовото оръжие ще се обърне стрещу него. Малкото човече все пак не бива да забравя че газа е основния приход в скапаната руска икономика и че по точно тази причина не бива да се бъзика с това. В ЕС вече се заговори за единен енергиен пазар и цена и е въпрос на време

  4. Васил Здравков
    #1

    По принцип плащанията на Нафтогаз към Газпром не би трябвало да влияят на транзита, но хохлите обичат да крадат и отклоняват транзитни количества за да захранват украинските металургични, торови и въгледобивни олигарси с безплатен газ. А нашите производители си плащат всичко. Не мога да разбера някои лица, които коментират тук и заемат на практика антибългарска позиция, говорейки против Русия и Газпром.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.