Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очакваме НАТО да каже "";да"" на меморандума с България

0 коментара

Меморандумът с НАТО за преминаване на сили и бойна техника през България може да бъде подписан още на 5 март в Брюксел от министъра на външните работи Надежда Михайлова в присъствието на президента Петър Стоянов.

Коректността между партньорите изисква коментарите да започнат, когато премине така наречената процедура на мълчание, заяви Петър Стоянов. Тоест тогава, когато партньорите са се съгласили, че могат открито да коментират клаузите по този меморандум, допълни той.
Процедура на мълчание ще приключи с подписването на меморандума, се разбра от думите на президента.

В четвъртък министърът на отбраната Бойко Ноев отказа да коментира предмета и характера на подготвяния от правителството меморандум, без да са уточнени детайлите и без да имаме категорично "да" от страна на НАТО.

Председателят на парламентарната комисията по външна и интеграционна политика Асен Агов потвърди, че подготвяният меморандум предвижда при операции на НАТО в района да се разрешава преминаването на натовските сили и на бойна техника през територията на България, включително и през въздушното пространство на страната.

Асен Агов нарече споразумението уникално, тъй като е първото по рода си между страна - кандидатка като България, и евроатлантическия съюз. По информация на Агов подготвяният меморандум е правен документ, който поставя на много солидна основа отбранителното сътрудничество и дава силни гаранции за сигурността на България, каквито досега не е имала.

Външният министър намери за необходимо да посочи, че меморандумът не предвижда разполагане на бази на алианса в България.

Унгария е първата държава от бившия съветски блок, която преди месец даде съгласие една от военните ѝ бази да стане база на НАТО. Още по време на кризата Босна-и-Херцеговина през 1995-1996 г. Унгария и Чехословакия предоставиха логистична подкрепа на НАТО и възможност съюзниците от НАТО да водят операциите си и от тяхна териотрия.

Положителният отговор на исканията на България за гаранции е знак за траен ангажимент на НАТО за стабилността и сигурността в района, коментира Михайлова. Тя подчерта, че България преследва своя национален суверенитет в контекста на съюз със страните с утвърдена демокрация в условията на съществуващи огнища на напрежение близо до нея.
България ще получи възможност да участва със становища и мнения при взимането на решения за района, а не да ѝ бъдат налагани чужди решения, допълни външният министър.

След като бъде подписан, меморандумът трябва да бъде ратифициран от Народното събрание. Това означава, че правителството не изземва правомощията на Народното събрание и не действа в противоречие с Конституцията, каза г-жа Михайлова.

Проблемите за националната сигурност при засилване на напрежението близо до България ще бъдат обсъдени на заседанието на Съвета по национална сигурност при президента с участието на всички парламентарно представени политически сили и на правителството, уточни г-жа Михайлова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.