Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очакван разнобой в тристранката за увеличението на минималната заплата

0 коментара
Очакван разнобой в тристранката за увеличението на минималната заплата

Очаквано Националният съвет за тристранно сътрудничество не постигна консенсус около увеличението на минималната заплата на 510 лева от 1 януари 2018 г.

Новият размер на най-ниското възнаграждение, което в момента е 460 лева на месец, вече беше одобрен от Народното събрание със закона за бюджета за догодина. Обсъждането в тристранния съвет е част от процедурата, но липсата на положително становище от страна на органа, в който участват представители на правителството, работодателите и синдикатите, няма да спре увеличението на възнаграждението.

До липсата на консенсус в тристранката се стигна заради несъгласието на представителите на работодателите с увеличението до 510 лева.

Социалният министър Бисер Петков отбеляза, че нарастването на минималната заплата ще е с 10.9 на сто спрямо тази година. Реалният доход след приспадане на данъци и осигуровки ще е 397 лева при 321 лева линия на бедността, определена от правителството.

Работодателите обаче са против административното определяне на най-ниското възнаграждение. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев отбеляза, че половината работещи в Европа се трудят в страни, в които няма месечна минимална работна заплата. По данни, цитирани от Велев, средното възнаграждение в страните без минимална заплата е с 60% по-високо от тези, в които има минимално заплащане. "Където има по-зрели индустриални отношения и се договарят минималните заплати, има и по-високи доходи на трудещите се", допълни той.
Велев направи сметка, че ако се добавят и начисления като клас прослужено време към минималната заплата, то съотношението минимална - средна заплата у нас ще е над 51 на сто при средно 42 на сто за ЕС. В България над 400 000 души са на минимална работна заплата. Според Велев в области като Видин, Благоевград и Кюстендил съотношението минимална работна заплата към средна ще достигне към 85-90%.

Синдикатите подкрепят твърдо увеличението на най-ниските доходи. Те отказаха да участват в дискусии, които според тях се водят вече повече от двайсет години. От КНСБ посочиха, че минималната работна заплата в страната продължава сериозно да изостава в сравнение с другите страни -членки на ЕС.

Работодатели и синдикати подкрепиха предложението за ратификация на Конвенция 131 на МОТ за определяне на минималната заплата. Според социалния министър Бисер Петков и според социалните партньори ратификацията ще бъде шанс да се договори работещ механизъм за определяне на минималното възнаграждение.

Тристранката одобри приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС. Бяха подкрепени и предложения за промени на Наредбата за отпускане и изплащане на парични обезщетения за безработица и на Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.