Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очаквания за качествени промени във вътрешната и външна политика на Франция

21 коментара

Лидерът на управляващия Съюз на народното движение Никола Саркози е новият – шести поред – президент на френската Пета република. 52-годишният политик получи в оспорвана надпревара 53.06% от гласовете на избирателите на втория тур от президентските избори, които се проведоха в неделя. Неговата съперница – социалистката Сеголен Роаял – получи 46.94% от гласовете. Още в нощта след изборите, Роаял призна поражението си, а Саркози сдържано приветства насъбралото се огромно множество в Париж, дошло да отпразнува победата му.  

Новината за резултатите от президентските избори във Франция е водещата в големите европейски вестници в понеделник. Според британския “Обсървър” “Саркози може да предизвика нова френска революция”.

Изданието коментира, че Никола Саркози е една от най-спорните и нееднозначни фигури във френската политика. В хода на избирателната кампания, която продължи няколко месеца, неговият девиз беше: “Заедно можем всичко”.

Предизборната борба се оказа изключително остра, което свидетелства за поляризацията в обществото. То осъзнаваше, че трябва да направи избор между две много различни личности и програми. “Ако Саркози има достатъчно воля и способности, за да напълни с живот обещанията си, той ще преобърне Франция”, счита Иван Реуфол, коментатор във водещия десен вестник “Фигаро”. 

Германският “Тагесшпигел” отбелязва, че Никола Саркози се наслаждава на победата си твърде сдържано.

В речта си Саркози каза: “Отдавам уважение на Роаял и на идеите ѝ. Тези идеи са близки на много французи. Изказвайки уважението си към Роаял, аз изказвам същото към милиони французи”. След това той добави, че иска да върне на французите националната им гордост и ще се бори заедно със сънародниците си против нетърпимостта и сектанството. “Ще бъде президент на всички французи”, обеща Саркози.  

Френският “Либерасион” пише, че новият президент на Франция за няколко дни ще отиде “в отпуска” на уединено място, за да може, по собствените му думи “да свикне с новата си длъжност” и да си почине. Можем да си представим “отдих” зад стени от телевизионни камери и фотоапарати, скупчени около избраното място, което се държи в тайна, иронизира вестникът.

Любители на футбола говорят за безупречно изигран мач, на какъвто е приличала предизборната кампания на Саркози. Започвайки на 14 януари, когато той произнесе своята знаменателна реч,  с която сложи началото на кампанията си, тя бе образец на политическа ефективност и професионализъм. 

Не него му се отдаде още от самото начало да сплоти около себе си своя лагер и да заглуши многобройните разногласия между десните. Всички поддръжници на Жак Ширак един след друг приеха условията му, като последен това направи и Доминик дьо Вилпен, който се появи на митинга между двата тура.

Като разполагаше с последователен политически проект, разработван няколко години, Никола Саркози представи съвсем дясна програма, която, от негова гледна точка, съответства на очакванията на страната. Уверен в необходимостта да се сражава за “ценности”, на които той е привърженик (власт, уважение, труд, заслуги, идентичност), той нито веднъж не се отклони от тази линия. Именно той водеше танца и задаваше темпа в хода на четиримесечните дебати. 

Според “Файненшъл таймс” за победа на избори, както и за извършването на убийство, са необходими три елемента – средство, мотив и шанс. Не е необходимо да си инспектор Мегре, за да обясниш триумфа на Саркози на изборите. В условията на бурната кампания кандидатът на неоголистите разполагаше с най-мощните средства и най-очевидните мотиви, а едновременно с това той се възползва от най-блестящия от всички възможни шансове.

“Новият крал, кариерист и аскет”. Така е озаглавила своя материал италианското издание “Стампа”. Шестият президент - homo novus, пише авторът на материала, като напомня, че в античния Рим така са наричали човек, който идва от провинцията, влязъл е в обществото неотдавна и се стреми да заеме висок пост, макар да няма необходимия ценз. Homo novus е бил Цицерон, както и Катон и Агрипа.

Биографията на Саркози и неговият характер обясняват не само необичайната енергичност на кампанията му, но и суровото ѝ отражение в страната. Саркози е убеден, че Франция трябва да се погледне в огледалото и да престане да се самозалъгва с великата си история. Великата нация вече не е велика, и в света, където господстват такива гиганти като Америка и Китай, тя е неподвижна и вкочанена. Той повтори нееднократно, че Франция е заплашена да се превърне във второразрядна страна, нещо като “парк за туристите”. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #23

    Drebnoto nazlobeno ungarsko evrei4e spe4eli s glasovete na izbiratelite nad 60. Mladite glasuvaha za Roial!

  2. 3-5-8
    #22

    Дребните,назлобени комплексарчета въздишат опечалени...Мъка!

  3. Чича ви Буш
    #21

    Поживем - увидим!

  4. Machiavelli
    #20

    Za frenski prezidentski izbori 53% e dosta ubeditelna pobeda. Ponezhe ima dosta povurhnostni hora za koito e nai-vazhno kakuv e proizhoda....tui kato nyamat kakvo da kazhat po sushtestvo...eto neshto za proizhoda na Sarkozy: bashta mu e ot drebnata ungarska aristokratsiya, a maika mu e frantsuzoika (neiniya bashta e bil evrein ot Solun, koito pristigaiki vuv Frantsiya se e pokrustil na katolik za da ugodi na budeshtata si zhena)Mezhdu drugoto Sarkozy beshe edinstveniya evropeiski politik koito publichno govoreshe za bulg.med.sestri....nito rusnaka Putin, nito germankata Merkel, nito anglichanina Blair.

  5. бивш ляв
    #19

    Радвам се, че спечели десницата във Франция. Безпокои ме фактът, че разликата е толкова малка. Дали въобще е имало някаква свястна идея някога не зная, но съвременните леви са олицетворение на нагла тъпотия, измамничество, издевателство над хората, злонамереност, некадърност, жестокост, лъжа, лъжа и пак лъжа. Никакъв авторитет! Чудя се как се подлъгаха избирателите в Италия. Хора, оказа се, че зад уж социалната политика се прикриват алчни, некоректни, престъпни личности, които се онтересуват само

  6. reakzioner
    #18

    "Za frenski prezidentski izbori 53% e dosta ubeditelna pobeda." Za sravnenie: Chirac spe4eli 2002 na balotaza s 82, 21%!

  7. reakzioner
    #17

    "Чудя се как се подлъгаха избирателите в Италия. Хора, оказа се, че зад уж социалната политика се прикриват алчни, некоректни, престъпни личности, които се онтересуват само от собственото си благоденствие и власт на всяка цена." Ami tova pasva nai-mnogo na Berliskoni be kratunka!

  8. z
    #16

    Не се прави на улав!Тогава всички гласуваха, макар и с отврящение, за Ширак, за да не спечели Льо Пен!

  9. reakzioner
    #15

    Tova ne promenia fakta,4e 53, 06% ne tolkova ubeditelno, kakto pishe edna kuha kratuna po dolu, ot 82,21%!

  10. AHA
    #14

    Видяхте ли ги по митингите - млади и стари ... араби и негри.Тоест както навсякъде - живеещите на социални помощи гласуват за този, който им обещава още помощи без работа.Браво на французите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.