Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очертава се нулева година за нови ВЕИ-проекти

4 коментара
Очертава се нулева година за нови ВЕИ-проекти

Нулева година за нови проекти за производство на електроенергия от възобновяеми източници, прогнозираха от компанията "ЕВН България“, която снабдява с ток Югоизточна България и по закон е длъжна да присъединява и изкупува тока от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).

Съгласно приетия през лятото на 2011 г. нов закон за енергията от възобновяеми източници всички инвеститори, които имат намерение да изграждат мощности за производство на ток от слънце, вятър, вода, биомаса и биогаз, трябва да препотвърдят своите намерения пред електроразпределителните предприятия (ЕРП),  в чиято мрежа трябва да бъдат включени, и да им платят по 25 хил. лв. за планиран мегават като гаранция за сериозността на проектите си и покриване на разходите на ЕВН, ЧЕЗ и Е.ОН по изграждане на мрежа до мястото, където ще е ВЕИ-проектът.

До края на февруари 2012 г. ЕРП-ата трябва да дадат тези данни в "Националната електрическа компания“ (НЕК), а тя да ги даде за координация в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) до края на април. Регулаторът трябва да одобри ВЕИ-плановете до края на юни, за да може от 1 юли ЕРП-ата да започнат да приемат заявления за пресъединяване на зелени мощности. Тази процедура ще се повтаря всяка година до изпълнение на целите на България за дял от 16 процента възобновяеми енергийни източници в потреблението на страната.

Според ЕВН обаче 2012 г. ще е нулева за нови ВЕИ-проекти заради изчакването да се види работещ ли е механизмът и как ще се реализират вече започнатите проекти. Дружеството отчете потвърдени 486 такива проекти от заявени преди новия закон 506 инвестиционни намерения. Така компаниите с интерес в този сектор са гарантирали 378 МВ зелени мощности, за което са платили съответната гаранция. Начинът за нейното изразходване от ЕРП-ата и случаите, при които е възможно възстановяването ѝ на инвеститорите, обаче остава неясен седми месец след приемането на ВЕИ-закона. Въпреки че той е трябвало да бъде определен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма в наредба месец след обнародването на закона в държавен вестник. Това също притеснява ЕВН, както и инвеститорите в екоенергия.

Паралелно на охлаждането на инвеститорските ВЕИ намерения с ограниченията в новия закон, шест месеца след чието приемане вече тръгна ремонтът му в парламента, премиерът Бойко Борисов в четвъртък се накара на Американската търговска камара, че неслучайно големите компании се насочвали към ВЕИ-проекти заради гарантираната висока цена на изкупуваната енергия. Той им нареди да спрат да притискат ДКЕВР и министрите в посока българите да плащат по-скъпо за тока, защото трябвало да си знаем възможностите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Znaete li bolkata na EVN? - tiahnata strategia e: vmesto da prisaediniavat chuzdi centrali i da im plashtat skap tok, te da sa zad garba na "investitorite" v zelena energia i po tozi nachin te da pribirat parite ot skapata zelena energia. Zatova gi boli che ne varviat proektite....

  2. Анонимен
    #3

    Истината е,че голяма част от вятърничавите ВЕИ въобще не генерират по простата причина,че няма вятър,а за "видимо отчитане на дейност" се въртят в двигателен режим! Правилното е домакинствата на всички министри от правителствата и депутатите от народните събрания, "прокарали" тази простотия,както и всички правителствени сгради,да минат на електрозахранване само от ВЕИ и да го плащат по "ВЕИ"-цените!Крайно време е капиталистите да заработят по капиталистически и лично си плащат направените простотии!

  3. Анонимен
    #2

    Производството на електроенергия от възобновяеми източници у нас е пълна шашма и не ми е ясно защо органите още не са започнали да я разплитат. Масово тези източници купуват директно евтина ел. енергия и след това я продават като произведена от тях на космически цени, които оскъпяват цената на тока за всички нас.

  4. Анонимен
    #1

    стига с това авантаджийство.като правият ел.ток,нека завъртят една помпа за вода от градската канализация или локвите по улиците

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.