Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очертава се създаването на Граждански съвет към Реформаторския блок

Съветът, отворен за протестиращите граждани, ще играе ролята на "морално настоятелство" на реформаторските партии

120 коментара
Очертава се създаването на Граждански съвет към Реформаторския блок

Скоро към Реформаторския блок, обединяващ пет партии - Демократи за силна България, "Движение България на гражданите", "Синьо единство", Народна партия "Свобода и достойнство" и "Зелените" – може да бъде учреден Граждански съвет като стъпка към създаването на широко реформаторско обединение на политици и граждани.

Идеята за този съвет дойде от 15 български интелектуалци, предимно университетски преподаватели и писатели, които преди седмица излязоха с отворено писмо, в което, след като се обявиха за незабавна оставка на правителството, се обърнаха към партиите от Реформаторския блок с призив да "преодолеят естествения си партиен егоизъм и надменност", да влязат в диалог с протестиращите и да участват в развитието на ново общонационално движение.

В петък част от авторите на писмото се срещнаха с представители на петте партии, представиха им идеята си и изразиха готовност да участват в създаването на отворен и за други граждани съвет, който да играе роля на "морално настоятелство" на Реформаторския блок.

"Нашето предложение към Реформаторския блок е да бъде учреден граждански съвет, в който да участват и да търсят единодействие и граждани. Трябва да се опитаме да създадем едно могъщо обединение, което по-късно да се превърне в основа на едно реформаторско управление", призова в началото на срещата проф. Михаил Неделчев, почетен професор от Нов български университет.

"Убедени сме, че гражданското общество на България, което така гласно и силно протестира, трябва да търси единодействие с тези сили и формации, които заявяват своето желание държавата да бъде отвоювана от мафията - да бъде демократична, с проевропейска ориентация", заяви проф. Неделчев. Според него една от големите грешки, които не трябва да се допускат, е енергията на протеста да се разпилее, ако няма кой да отговори на очакванията на "младите българи". Това трябва да е и смисълът на гражданския съвет, от който може да тръгне "ритъмът" на единодействието на гражданите, каза той.

Д-р Атанас Славов, конституционалист, преподавател в СУ посочи, че става дума за гражданско-политически проект, който се стреми да прерасне в реформаторско обединение и реформаторско мнозинство. Формиращият се Граждански съвет е средството за автентично гражданско участие на хората, които протестират, посочи Славов и изрази увереност, че исканията на хората могат да намерят своето политическо представителство.

"За първи път политическите партии приемат като равнопоставени участници граждани. Тук не става дума за гражданска квота, а за равностоен граждански съвет, който да прерасне в реформаторско обединение", каза той.

Проф. Тодор Танев посочи, че Гражданският съвет е подобен на морално настоятелство и е гарант за това, че има здрава връзка между гражданите и техните политически представители. Така легитимността и легалността в политиката ще се върнат и политическият ни модел ще заработи отново, каза Танев. Той изтъкна, че повечето граждани на България искат реформа, рестарт, презареждане. Според него е необходимо отдръпване на партиите от старобитното правене на политика.

Хората се интересуват от конкретните политики, а не от голямата партийна политика, нейното време отмина, посочи Танев. Старият тип правене на политика трябва да се замести с правене на политики, но това изисква от партиите най-после да припознаят хората като граждани, а не като електорат, каза още професорът.

Писателят и бивш журналист в радио "Свободна Европа" Димитър Бочев посочи, че срещата е мост между интелектуалците и политиците, които твърде рядко говорят на един език.

Според литературоведа от СУ проф. Божидар Кунчев кризата може да бъде преодоляна с морално съзнание, които притежават и хората на улицата, и събралите се политици, и въпросът е как ценностите да бъдат въплътени в новата политическа история.

Лидерът на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева определи Гражданския съвет като политическа иновация. Това е първата крачка и може би ще стане нещо много по-голямо, отколкото го мислим днес, но ако човек прочете лозунгите от протестите, тази политическа иновация ще започне да добива форма, включително и правна, обясни Кунева. По думите ѝ партиите трябва да отстъпят една крачка назад, защото са "изяли" цялата политическа почва. "Реформаторският блок не трябва да се задоволява с нищо по-малко от това да реформира политическата система", каза тя.

"Нашата задача не е да печелим доверие за нас, а да върнем доверието на критичен брой българи в демокрацията. Улицата дава диагнозата, но решението трябва да дойде именно от обединението на партии и граждани", заяви лидерът на Демократи за силна България Радан Кънев.

Христо Генев от Зелените изрази надежда гражданският съвет да има роля във взимането на решение за реформаторската общност, която да промени изцяло политическата система в България.

Лидерът на Национална партия "Свобода и Достойнство" Корман Исмаилов коментира, че партиите в блока и университетските преподаватели имат еднакво разбиране, че партиите в парламента са доказали своята олигархическа зависимост и трябва да си ходят. Той посочи, че Реформаторският блок търси максимално общи цели и обща стратегия за развитие на страната и ще засили усилията си за свалянето на правителството.

"Трябва да кажем ясно и категорично, че всеки един гражданин на тази държава има право да участва в този граждански съвет", заяви лидерът на "Синьо единство" Христо Панчугов.

Освен присъствалите на днешната среща сред авторите на отвореното писмо са и философът проф. Калин Янакиев, антропологът Васил Гарнизов, социологът проф. Георги Фотев, Красен Станчев от Института за пазарна икономика и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

120 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #120

    Офффф.... съвети ,комитети ..реформисти. Да рухват и да се свърши с агонията. Нека да излезе нещо ново с друга комукативност. Това да са 10 -15 души добре ,вече го глеахме!

  2. Анонимен
    #119

    111, ти луд ли си бе чичка? Шайка блуждаещи помияри, събрани за далавера били СПАСЕНИЕ? Баста бе!

  3. Анонимен
    #118

    Слушах при Маринкова г-жа Кунева и просто няма как да не я нарека Куха Кунева. Каза, че в Германия протестирали срещу строежа на атомна централа.Може ли такава некомпетентност от бивш еврокомисар? Никъде в Германия не се строи атомна централа, взето е решение да се спрат наличните до 2020. Каква реформаторка е тази жена? Как Неински, която я изобличи, че използвала кадри от сините митинги за предизборната си кампания, сега ще се коалира с нея? Как е възможно насила да бъде налагана една празно протеже каквото е Кунева-Пръмова? Защо никой не даде едно рамо на г-жа Капон, която безспорно е интелигентна жена, но няма ракета-носител?

  4. Анонимен
    #117

    Сега, 116-ти: явно нямаш никаква представа за процесите по времето на Командира. Щом ми ги бръщолевиш тези мантри, за невинния Костов, няма смисъл да си губя времето с теб. Помнел бил...

  5. Анонимен
    #116

    А помниш ли кои станаха шефове на РМД-та? Партийните секретари и довчерашните директори от номенклатурния списък на БКП!Сега погледни списка на най-богатите в Бг и не се изненадвай,че там са все БСПари и ДПСари.Оголихте я тая страна,ей,като скакалци сте.И еврофондовете пак БСПарчета ги крадоха, държавния резерв изпразнихте, за заменките ,плажовете и горите да не говорим.Докато крещяхте "Костов е крадец" напълнихте турбусите.Лъжата за РМДта я разправяй в клуба по интереси или пред НДК.Тук неважи.

  6. Анонимен
    #115

    114-ти - и ние помним:СПИСЪКЪТ беше изготвен от кабинета Виденов. Приватизацията "кон за кокошка" беше осъществена на 80% от църен Ваньо. Иначе казано - по препоръките на Командира. Такива ми ти работи.

  7. Tary
    #114
  8. В и К
    #113
  9. Анонимен
    #112

    Айде стига с тези костовисти вече! Къде са СДС и земеделците на Мозер в този псевдо-реформаторски блок? Това са хора, които останаха зад борда на последните избори - разни професори политиканти, които искаха да станат депутати и се провалиха, а сега се опитват да се закачат за вълната на гражданско недоволство и да извклекат дивиденти за себе си! Също както и техния гуру Костов, който се присламчи и се закачи през 1997 година за вълната на студентските и синдикални протести срещу комунистите и се намърда във властта. След това разпродада РМД-та на изнесените в офшорки капитали от номенклатурата на БКП и се провали в управлението като докара царистите и тройната коалиция!

  10. Анонимен
    #111

    САСЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ Е В РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК И КОЙТО НЕ ГО РАЗБИРА Е НАЦИОНАЛЕН ПРЕДАТЕЛ! На искам да ми противоречи никой, защото имам железни аргументи в подкрепа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.