Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Одитът на ЕРП-ата даден на прокурор, проверка и на чиновниците в управите

12 коментара
Одитът на ЕРП-ата даден на прокурор, проверка и на чиновниците в управите

Регулаторният одит на трите електроразпределителните предприятия (ЕРП) за работата им в последните години все пак ще замине за прокуратурата, въпреки че във вторник при обявяването на резюмето от доклада на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) шефът на регулатора Ангел Семерджиев каза, че ще даде документа, само ако му бъде поискан.

Ден по-късно обаче на пресконференция в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов демонстративно подписа и връчи заповед на Семерджиев да внесе доклада в прокуратурата и обект на тяхната проверка да бъдат не само нарушенията на мажоритарните собственици в ЕРП-ата – чешката ЧЕЗ, немската Е.ОН и австрийската ЕВН, но и държавните представители в бордовете на трите дружества, защитаващи интереса на 33-процентното участие на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

В последните пет години разходите за външни услуги на трите дружества, отстъпени с договори на външни лица – най-често дъщерни или свързани с мажоритарните собственици компании, са скочили с между 200 и 400 процента, продължи да вдига Семерджиев завесата около засекретения регулаторен одит, който няма да бъде даден в пълен вид и на проверяваните фирми.

С 316 на сто се е увеличил аутсорсинга на ЧЕЗ от 2005 г до 2010 г., със 199 процента - за ЕВН, и с 364 - за Е.ОН. В случая на ЧЕЗ общо 92.35% от сумите за външни услуги са изплащани на свързани фирми. При Е.ОН процентът е 92.83%, а ЕВН са 55%.

Едно от дружествата имало 200 млн. лв. влог на банка, а в същото време бави изпълнението на задължението си да присъединява потребители, оправдавайки се с липсата на средства, каза Семерджиев.

Ще търсим максималните санкции за всяко едно нарушение, заяви Семерджиев, който преди ден обяви, че регулаторът ще глоби, както е санкцията по закон, с между 20 хил. и 1 млн. лв. всеки от инвеститорите.

"Така се изкривяват пазарните условия. Свързаните фирми мога да сключват каквито си искат договори, които нямат отношение към лицензиите", заяви Семерджиев.

"Това е ставало с мълчаливото съгласие на държавата. Затова одитните доклади ще бъдат изпратени на главния прокурор. Трябва да се провери какво са правили представителите на държавата в бордовете (на ЕРП-тата, бел.ред.)", заяви Борисов след като подписа пред медиите резолюция одитите да бъде предоставени на главния прокурор и на проверяваните дружества.

Трите ЕРП-та дълго протестираха, че ДКЕВР не им е предоставил направените одити. Семерджиев заяви, че дружествата е нямало какво ново да научат от тях, защото самите те са предоставили информацията на регулатора. "Те ще получат констативните си протоколи", каза шефът на независимия регулатор, преди Борисов да му нареди да прати одитите и на енергийните дружества.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Зинзибаров
    #13

    Първо прокурор, после обвинение, съд и накрая дългосрочен дранголник !

  2. Big Papa
    #12

    Колко просто и логично!Нали???

  3. 123
    #11

    какви акции, каква полицейщинаДори тапаците и те вече не ви вярват

  4. mimi
    #10

    Правилно решение, ако има нарушения нека се произнесе съда, може да се отзовем и в Страсбург.Ще видим как действа съдебната система.С чуждите фирми да се разберем в съда.Правилно.Може мошениците да се окажат наши родни изнудвачи.

  5. Блаженните
    #9

    Този доклад не е за прокурора,а за кошчето за боклук в прокуратурата.Просто ще бъдат изрекетирани ЕРП-тата да пуснат повечко парички на държавата във вид на глоби!!!!А ние пак ще духаме супата народе!!!!

  6. Трайчо
    #8

    Е дано да сте изчистили подписите на един прокурист,че иначе става манджа с грозде!

  7. а.
    #7

    Тебе какъв Страсбург те гони? За смях се направи!

  8. хе хе
    #6

    Там са големите кражби. Ама смее ли някой.

  9. ?
    #5

    Тях кога ще дадете на прокурор. Щото при тях първо се използва тази схема с аутсорсването, а цените им са най-високите в ЕС?

  10. mimi
    #4

    Да става въпрос за международен арбитраж по въпросите за одита, ако фирмите решат да се възползват. Тази възможност я имат в договорите си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.