Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Одобрението за правителството намалява, за премиера се запазва

0 коментара

Одобрението за правителството намалява, докато за министър-председателя се запазва. До този извод стигат от НЦИОМ на базата на данни от национално представително проучване, проведено от 3 до 10 декември сред 1000 души.

37 на сто от българите одобряват работата на правителството през декември - с 5 на сто по-малко спрямо ноември. Сред одобряващите преобладават хората на възраст между 40 и 49 години, високообразованите, хората със стандарт на живот над средния, както и от симпатизантите на ГЕРБ и на "Атака".

В сравнение с ноември с 3 на сто расте и делът на неодобряващите работата на кабинета. В края на годината половината българи - 49 процента, са скептично настроени към управлението. Оценките за работата на правителството се влияят и от политическите пристрастия, като най-критични са симпатизантите на БСП, на ДПС и на Синята коалиция.

Симпатизиращите на Синята коалиция се отдръпват, отчитат социолозите. Докато през ноември съотношението между одобрението и неодобрението на десните за правителството е било 46 на сто към 38 процента, в момента то е 14 на сто към 60 на сто.

От НЦИОМ правят уточнението, че на въпроса "На коя политическа сила симпатизирате", 36 процента от анкетираните посочват ГЕРБ, 15 на сто  - БСП, 9 процента - ДПС, 5 процента - "Атака", 3 на сто - Синята коалиция, по един процент - РЗС и НДСВ, а 0.5 на сто - АБВ. 28.5 процента декларират, че не симпатизират на никоя партия.

При Борисов – без промяна

Премиерът Борисов остава встрани от негативите на ГЕРБ, отбелязват социолозите. Стойностите на одобрението за дейността на премиера не се променят през последните три месеца и с рейтинг от 59 на сто Борисов продължава да бъде най-одобряваният български политик. Без промени спрямо ноември остава и неодобрението за неговата работа - 32 процента.          

Министрите, които губят одобрение, са повече от онези, които печелят. През декември най-одобряваните министри са Цветан Цветанов - с 55 процента одобрение, Росен Плевнелиев - 52 на сто, Мирослав Найденов - 48 процента.

Министърът на вътрешните работи и министърът на регионалното развитие и благоустройството запазват без промяна одобрението за дейността си от предходния месец, според НЦИОМ. За последния месец министър Мирослав Найденов губи 5 на сто одобрение.

По одобрение по-нататък се нареждат Николай Младенов - 41 на сто, Вежди Рашидов - 31 процента, Трайчо Трайков - 30 на сто, но при тях се регистрира спад на одобрението и ръст на неодобрението. Най-ниско одобрение за работата си през декември получават министрите Стефан Константинов, Томислав Дончев, Тотю Младенов, Нона Караджова и Александър Цветков.

Най-висок спад бележи рейтингът на одобрение на министъра на културата Вежди Рашидов - с 8 на сто.

От ноември досега най-голям ръст - от 3.2 процента, бележи одобрението към работата на министъра на отбраната Аню Ангелов.

Макар и със сериозен спад полицията остава най-одобрявана институция

Общо 48 на сто одобряват през декември работата на полицията, която продължава да бъде най-одобряваната институция, въпреки че положителните оценки за нейната работа намаляват с шест на сто в сравнение с ноември. С 5 процента нараства неодобрението към МВР- от 34 на 39 на сто. 

За последния месец с шест процента се увеличава одобрението към армията - от 38 на сто на 44 процента. За първи път от началото на годината се отчита ръст на одобрение и към дейността на съда от 13 на 18 процента, а неодобрението към съдебната власт  намалява от 69 на 64 на сто.

Одобрението към дейността на Народното събрание намалява с два процента спрямо ноември и сега е 21 на сто. Неодобрението остава високо - 63 на сто.

Българите са разделени в отношението си към президента, посочват социолозите. Държавният глава е одобряван от 45 процента от гражданите, а неодобрението за работата му е 45 на сто.

Българите посочват 39 имена, запитани от НЦИОМ кого биха издигнали за президент на България, ако зависеше от тях. На първо място сред споменатите имена - посочен от 14 на сто, за президент е номиниран премиерът Бойко Борисов. Българският еврокомисар Кристалина Георгиева се изкачва през декември на второ място в предпочитанията на българите за президент - с 12 на сто. 7 процента биха издигнали за държавен глава вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов.

Социолозите констатират, че българите са по-склонни да възпроизвеждат партийни нагласи, отколкото да се ангажират с имена на предпочитани кандидати за държавен глава. 36 на сто от анкетираните - точно колкото са привържениците на ГЕРБ, биха искали президент да стане подкрепеният от тази партия кандидат.

Социолозите изчисляват, че от парламентарния вот през 2009 г. досега ГЕРБ запазва три четвърти от поддръжниците си, ДПС - 90 на сто, "Атака" -  две трети, а Коалиция за България и Синята коалиция - по 80 процента от привържениците си от 2009 г.

Според две трети от българите правителството ще изкара мандата си

През декември 66 процента от българите смятат, че правителството ще изкара пълния си четиригодишен мандат, докато 14 процента са на обратното мнение. За последните шест месеца с пет на сто намалява делът на хората, според които правителството ще изкара пълния си мандат, а с три процента се увеличават онези, според които кабинетът няма да изкара мандата си.

Според проучването общественото мнение изглежда разколебано в отговора на въпроса дали хората гледат с надежди или с притеснения на управлението на ГЕРБ. Общо 45 на сто гледат по-скоро с надежда на управлението, а 42 процента - по-скоро с притеснения. За последните шест месеца с 13 на сто намаляват българите, които гледат с надежда на управлението и с 11 на сто нараства делът на онези, които изпитват притеснения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.