Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОДС внесе вот на недоверие към правителството заради АЕЦ

0 коментара

В 17,11 ч. днес, Парламентарният съюз на ОДС внесе в деловодството на парламента искане за вот на недоверие към кабинета Сакскобургготски. Основен мотив за сегашния вот е грубо и безпрецедентно нарушаване на Конституцията на страната, във връзка с решението на правителството за 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Това е втори по ред вот от десницата, първият беше за лекарствената политика на правителството. 51 подписа стоят под днешното искане, независимият депутат Осман Октай също се е подписал под вота.

При завръщането си от Прага днес малко по-рано, лидерът на СДС Надежда Михайлова не съобщи намерението на сините още днес да внесат вота на недоверие към кабинета. Запитана от журналисти, дали

СДС би подкрепило евентуален вот на недоверие от страна на БСП, тя каза, че намира за изненадващо левицата да иска вот на недоверие към управление, в което участва. "Разликата сега е, че участва с един министър по-малко", заяви Михайлова, визирайки оставката на вицепремиера Костадин Паскалев и оставането на министър Калчев.

СДС заяви, че ще иска вот на недоверие на правителството преди повече от месец и половина, когато позицията на изпълнителната и на законодателната власт за АЕЦ "Козлодуй" се размина, а кабинетът продължи да защитава в Брюксел собственото си становище. Тогава сините внесоха парламентарно питане към премиера и решиха да изчакат отговора му дали ще съобрази правителствената позиция с решението на парламента. СДС реши и да изчака срещата на върха в Прага. След като на 8 ноември царят каза обаче, че няма основание за промяна в позицията на кабинета, и особено след като България закри глава "Енергетика" с текст, оказващ 2006 г. за затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ, сините обявиха, че ще пристъпят към действие.

Междувременно, от четири дни и БСП реши, че ще иска да внесе вот на недоверие заради АЕЦ. От "Позитано"20 днес се разбра, че на левицата не ѝ достигнали само четири подписа, за да го направи преди СДС. Намерението на червените е да внесат своя вот в понеделник. Запитан дали БСП би подкрепил вот на недоверие, внесен от СДС, лидерът Станишев отговори, че не вижда драматизъм в подобна подкрепа, ако мотивите на двете партии са аналогични. От "Позитано"20 посочиха като свои мотиви нежеланието и неспособността на правителството да защити националните интереси в енергетиката в процеса на присъединяването на България към ЕС. Станишев обвини правителството на Иван Костов, че изтъргувало началото на преговорния процес с ЕС чрез меморандума от 1999 г. "Очевидно СДС чувства каква вина носи за цялата ситуация за АЕЦ и се опитва с политически ходове да изчисти петното си" заяви той по адрес на вота на недоверие на СДС.

И двете партийни централи обаче не изключиха сваляне на правителството и предсрочни парламентарни избори в резултат на планираните вотове.

На летище София Надежда Михайлова заяви по повод поканата на НАТО към България, че с членството си в Алинса страната ни получава гаранции за сигурността си. Тя подчерта, че централната тема в Прага били новите предизвикателства, а не толкова разширяването на Пакта. "Естествено всички ние искаме да живеем в един свят без войни, но за това се изискват усилията на много народи", каза Михайлова.

Тя получила новината за писмото на САЩ до България във връзка с Ирак на самото летище и не знаела още как е реагирало правителството. Лидерът на СДС каза, че изпълнителната власт трябва първо да информира парламента и тогава щяла да коментира въпроса.

Запитана дали срещата в Прага е заздравила атлантическата връзка САЩ- Европа, Михайлова отговори: "Във всички случаи голямата част от предизвикателствата, пред които светът е изправен в момента, са общи предизвикателства за Европа и НАТО като цяло, и за голямата част от демократичния свят. Идеята форумът да бъде посветен на трансформацията на НАТО действително беше насочен за търсенето на възможности за баланси и за заздравяване на отношенията между Европа и Америка", каза Михайлова.

Според нея ратификацията на българската покана за НАТО няма да е протоколен акт. Страната ни дотогава трябва да изпълни обещанията си за реформа във въоръжените сили, в спецслужбите, да въведе граждански контрол в МВР, да даде доказателства, че повече няма да се случат незаконни сделки с оръжие.

"До последния момент имаше много въпросителни", каза Михайлова по повод скандала с Терем. "В името на доверието, което ни беше гласувано, но още повече в името на доверието на обществото, ние се надяваме, че тази парламентарна комисия ще се сформира и ще направи проверка не само на този случай, но и на дейността на двете междуведомствени комисии по контрол над търговията с оръжие", заяви синята лидерка. Скандалът Терем тя определи като сериозен удар срещу имиджа на страната.

Запитана като зам.председател на ЕНП какво ще предприеме за това, че европейската десница не искала да гласува в европарламента датата 1 януари 2007 г. за влизането на България в ЕС, Михайлова отговори, че ЕНП не е Коминтерна, за да предприема нещо по този въпрос. "Очевидно са имали някакви резерви, но същевременно искам да кажа, че голямата част са гласували за датата. Очевидно резервите са по отношение на възможностите за България да извърши реформите до 2007 г. Естествено този въпрос трябва да отправите към изпълнителната власт, не към опозицията. Същевременно аз получих и уверенията на председателя на фракцията, че те стоят зад желанието на България да покрие изискванията и да извърши реформите.

Ролята на изпълнителната власт е ключова за подаването на положителни сигнали към ЕС.

Михайлова отказа да коментира думите на председателя на фракцията на ЕНП в европарламента Ханс-Георг Пьотеринг, че страната ни може едва след година-две да получи датата си за членството в ЕС. "Знам, че е имал среща с господин Герджиков и вероятно в срещата с него е имало нещо, което го е смутило. Не мога да коментирам, защото не знам детайли", каза Михайлова. Тя подчерта обаче, че ЕНП е най-голямата фракция и без нейните гласове едва ли е минало това решение.

Вчера лидерът на БСП Сергей Станишев, в разгара на празника по повод получената покана за НАТО, нападна синята лидерка с думите "каква полза от това, че Надежда Михайлова е зам.председател на ЕНП" при положение, че десните в европарламента били против влизането на България през 2007 в ЕС. Станишев подчерта, че всъщност благодарение на ПЕС и на либералите, Европейският парламент приел резолюцията България да се присъедини към съюза през януари 2007 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.