Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оферта на ЕС за скорошно членство на Сърбия клати коалицията

45 коментара
Оферта на ЕС за скорошно членство на Сърбия клати коалицията

Прозападният президент Борис Тадич бе преизбран на поста, като спечели с минимална преднина срещу националиста Томислав Николич, с което най-вероятно ще се започне нова битка за бъдещия курс на страната, предаде Ройтерс.

Анализатори поставят под въпрос оцеляването на управляващата коалиция с наближаващото обявяване на независимост на Косово, която Западът подкрепя и се очаква да стане факт през следващите седмици.

Ускорен процес на преговори със Сърбия

Часове след като се видя изходът от изборите в Сърбия, ЕС обяви, че иска да ускори процеса на присъединяване на страната.

В същото време министър-председателят на Косово заяви готовност за обявяване на независимост. Хашим Тачи каза, че сръбските гласоподаватели са избрали бъдещето, а не миналото, което обаче не променя нещата с Косово.

Областта ще обяви независимост през следващите няколко седмици. Тадич каза, че се водят консултации с международните партньори на Косово, както той нарече ЕС и САЩ, преди да се посочи конкретната дата.

Тази седмица ЕС трябва да подпише споразумение със Сърбия за облекчения в търговията, пътуванията и евентуално членство.

Кореспондентът на ББС в Белград обаче посочва, че Тадич ще подпише смъртна присъда на управляващата коалиция, ако сложи параф на такава договореност, дори и да се позове на мандата, който получи.

Премиерът Воислав Кощуница каза, че няма да подкрепи Тадич на изборите, ако той подпише споразумение с ЕС, който иска да разположи полицейско-правна мисия в Косово, като част от процедурата по независимия статут на Косово.

Тадич каза, че това е изнудване и успя да спечели изборите без подкрепа на премиера. Междувременно в понеделник външните министри на ЕС одобриха изпращането на мисията.

Сърбите разделени

Тадич спечели балотажа в неделя с 51% срещу Николич, който получи 47 на сто. Това бе повторение на втория тур от президентските избори през 2004 г., когато Тадич излезе пред Николич с 9 процентни пункта. Западът вижда положителен знак в развръзката от вота, тъй като Николич е представител на националистическата партия, която разпали войната от 1990-те години, довела до разпада на Югославия.

"Няма победител", коментира главният редактор на сръбското сп. "Време" Драголюб Заркович. "Формално изглежда, че Борис Тадич ще бъде президент през следващите пет години, но всъщност моралният победител е Томислав Николич."

Резултатът показва, че седем години след падането на бившия автократ Слободан Милошевич сърбите изглеждат разделени между твърдолинейния национализъм и прагматичния прозападен курс. Изборният резултат показва и сравнително слаба подкрепа за икономическите реформи в страната.

Евросъюзът разглежда тези избори като референдум за това как ще реагира Сърбия на предстоящото отделяне на населената предимно с етнически албанци област Косово. Тадич настоява, че членството в ЕС трябва да остане висш приоритет, докато Николич заложи на сближаване с Русия.

Президентът на Словения, която в момента председателства ЕС, приветства победата на Тадич като "подкрепа за европейския курс" на Сърбия, без да коментира малката разлика. Тадич бе приветстван за победата и от САЩ.

Бившият американски пратеник Уилям Монтгомъри предупреди преди изборите, че Западът неправилно разглежда падането на Милошевич като доказателство, че Сърбия е отхвърлила национализма. Сега не бива да се прави същата грешка и да се смята, че загубата на Николич в неделя означава по-леко приемане на независимостта на Косово, каза той.

Средновековната родина на сърбите е под управлението на ООН от 1999 г., когато НАТО предприе въздушни атаки срещу сръбските сили, за да предотврати етническото прочистване и насилие в областта.

Битка за бъдещия курс

През последната година сръбският министър-председател Воислав Кощуница направи така, че съюзникът му Тадич да изглежда като младши партньор в коалицията, като зае безкомпромисна позиция за Косово със силна подкрепа от Русия, докато Тадич бе привърженик на по-балансиран подход.

Кощуница иска твърда реакция по отношение независимостта на Косово, включително дипломатически санкции срещу Запада, порицание на ЕС и мерки, които да задушат областта икономически.

Ако Николич бе спечелил изборите, Кощуница щеше да има гарантирана подкрепа за тази си политика. Но Тадич иска сърбите да поставят бъдещия си просперитет над емоционалната горчивина, предизвикана от загубата на Косово, и настоява за европейско бъдеще.

Сега ще се води битката за бъдещия курс. Анализатори смятат, че управляващата коалиция може скоро да колабира, след като Кощуница отказа да даде подкрепа на Тадич преди втория тур, отказа да приеме предлаганото от ЕС политическо споразумение и се обяви против разполагането на мисия на ЕС в Косово.

Ако Демократическата партия на Тадич заплаши с предсрочни парламентарни избори, Кощуница ще заплаши с формиране на коалиция с радикалите на Николич, според анализатора Джордже Вукадинович.

Наблюдателите обаче са разделени по въпроса дали коалицията ще падне и ще се стигне до предсрочни избори в резултат на независимостта на Косово.

"Кощуница вече няма да може да решава всичко в това правителство", казва политическият анализатор Драган Буйосевич. "Сега президентът ще има по-голямо влияние", допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чарли
    #46

    Ясно е едно - само в България има масова простотия и проруски комунизъм! Щото в Сърбия са 50 на 50.

  2. Stoil Stoilov
    #45

    КАКВО РАЗОЧАРОВАНИЕ ЗА БАЩИЦАТА ПУТИН.ВСЕ ПАК БЕЛГРАД Е 350 КМ ПО-НАЗАПАД ОТ СОФИЯ И ТОВА СИ ОКАЗВА ВЛИЯНИЕ

  3. Чърчил
    #44

    до кога бе прост българино ще си стоиш в калта не виждаш ли какво правят румънци,сърби,ако щеш и албанци Само този овчи робски народец от Бг не може да прогледне и чуе Стойте си в калта и мизерията като сте заплакали за братската ви Русия хак ви е

  4. kalchomaniq
    #43

    ние да му мислим.

  5. Антон
    #42

    Вместо да ревете тук, че българите са прости, кажете си с ръка на сърцето отидохте ли да гласувате на последните избори. Защото българинът е невероятно мързелив. Ако всички, които са недоволни от сегашното състояние на страната ни бяха отишли да гласуват срещу про-руската тройна коалиция? Ама не, ще си мръднат задника, когато се запали чергата им. Това е разликата със съседите ни.

  6. Уилсън
    #41

    Съгласно официалните данни от последното преброяване, в Република Сърбия повече от 45% от населението не са сърби, а други националности. Всички те очакват от присъединяването към ЕС намаляване на националния гнет и репресии, упражнявани от сръбските националисти. Това касае не само албанците, но и унгарците във Войводина, българите от Западните Покрайнини.Затова и "изненадващата" активност при изборите.Както известно, Нойския договор дава на сърбите - един малочислен народ, без материален, духовен

  7. Пешо
    #40

    Румъния никога не стана подлога на СССР. Диктатора Чаушеско народът го застреля като куче заедно с жена му. Сърбите също действат енергично. Да не говорим за Гърция, която винаги е гледала интереса си преди всичко. Само ние сме колебливи, продажни, за една пара продаваме брата си. Какво желаете от народ, измислил поговорката "Аз не искам аз да съм добре, аз искам Вуте да е зле". Е да, ама Вуте и твоят народ и ако той е роб и ти ще си роб. Това е положението.

  8. gara
    #39

    дето извади раьона от трапа ПУТИН

  9. gara
    #38

    да изринеме и ние малко боклуци

  10. Sin
    #37

    "Тези избори бяха приемани като фундаментални за бъдещето на страната. Реформистът Тадич обеща по време на своята кампания европейска перспектива за страната, докато националистът Никулич заложи на развиване на връзките с Русия."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.