Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутат от ГЕРБ: Изборите са политически риск за АЕЦ "Белене"

Офертите се чакат април-май 2021 г.

15 коментара
Депутат от ГЕРБ: Изборите са политически риск за АЕЦ "Белене"

Евентуално през април или май 2021 г може да се очакват оферти от страна на проявилите интерес да са стратегически инвеститор в дострояването на АЕЦ "Белене", но пред проекта има политически риск заради предстоящите през следващата пролет парламентарни избори. Това коментира в Плевен председателят на енергийната комисия в Народното събрание Валентин Николов (ГЕРБ), който се включи в информационната среща "Как ще се промени Северна България с АЕЦ - Белене?".

Заради коронавируса проектът, за който до края на май трябваше да има обвързващи оферти, е поставен на пауза. В средата на юни енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че предстои да се разговаря с петимата, заявили интерес, кога ще имат възможност да се запознаят на място в НЕК с пълната документация на проекта, за да се реши какъв ще е новият срок за подаването на офертите.

Два месеца по-рано тя информира, че заради Covid-19 се отлага за неизвестно време крайният срок за внасяне на обвързващи оферти. Кандидатите за стратегически инвеститор бяха руската компания "Росатом", Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидро и атомна корпорация. Американската компания  "Дженерал Електрик" и френската "Фраматом" заявиха интереса си като доставчици на оборудване.

Към края на юни корпорацията "Росатом" обяви алианс за участие в проекта с "Дженерал Електрик" и "Фраматом", които ще са нейни доставчици, ако бъде избрана за инвеститор.

Досега от енергийното ведомство обаче не са съобщавали да е имало визити от кандидат-инвеститорите, нито в какви срокове смятат да продължат процедурата.

Сега Николов е заявил в Плевен, където проектът среща подкрепа заради очакванията за разкриване на работни места, че има политически риск за реализацията му.

Като такъв посочва предстоящите редовни избори идната пролет. Ако влязат повече партии, които се отнасят негативно към проекта, това ще вдигне цената му или ще го възпрепятства, защото няма да има сигурност дали той ще бъде продължен или ще се вземе решение да бъде спрян, обяснява председателят на парламентарната енергийна комисия, цитиран от БТА.

По думите му положително за проекта е, че предстои голяма част от централите замърсители да бъдат изведени от експлоатация. След 2025 г. всички, които по някакъв начин замърсяват околната среда, няма да имат право да получават държавна помощ, припомни депутатът. Добави, че Гърция и Румъния вече са заявили извеждане от експлоатация на подобни мощности, което показва, че "в региона ще има недостиг от капацитет".

"Успяхме да се преборим с нашите евродепутати ядрената енергетика да не попада в централите, които са несъвместими със Зелената сделка. Засега те няма да бъдат подпомагани финансово, но при всички случаи няма да им се пречи да бъдат изграждани, защото се видя, че без основни, базови мощности много трудно може да се осъществи Зелената сделка", отбеляза Николов.

Той информира, че процедурата за проекта не е спряла и че в момента тече вторият етап - запознаване на потенциалните инвеститори с документацията за "АЕЦ Белене", обяснява, че очакванията са това да стане до края на годината. След това ще тече срок от 120-150 дни за обвързващи оферти на петимата участници, посочва той.

Това означава, че движение по проекта, освен ако не се стигне до предсрочни избори, ще има едва следващото лято, но е възможно и тогава нищо да не се случи.

"Имам надежда, че ще бъде изграден и в 8-годишен период ще се случи. При нас най-големият риск е демографският. Виждам АЕЦ "Белене" да заработи 2030-2031 година" смята обаче Николов.

Междувременно в края на юни се разбра, че България трябва да задейства нова процедура за получаване на становище от Европейската комисия за възобновяването на проекта АЕЦ "Белене", тъй като предишното разрешително от Брюксел вече е спряно от действие заедно с решението на българските власти от 2012 г. за прекратяване на проекта.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #15

    Пред практичен термоядрен реактор,fusion reactor, стоят огромни пречки в момента, температури и налягане от поредъка на вътрешността на слънцето изискват нови материали и високи магнитни полета, които да ги ограничават - ако Човекът успее би било повече от чудесно - неограничен источник на енергия! "Надеждата крепи човека" - казал фелдкурата Ото Кац, из книгата за Храбрия войник Швейк!

  2. PETER
    #14
    Отговор на коментар #12

    Каквo некоректно намирате, написано е в коментара "експериментален термоядрен реактор"?! 5-ти и 6,-ти блок на АЕЦ-Козлодуй имат лицензи съответно до 2027 и 2029 г. с възможност за 20 годишно продължение, т.е. почти достигат годината, в която се очаква да влезе в употреба първата промишлена екологично чиста термоядрена централа - първото изкуствено създадено слънце. Още една причина, поради която АЕЦ-Белене--която би създавала екологични проблеми на десетки бъдещи поколения българи--е лишена от всякакъв смисъл!

  3. stormleader
    #13

    How about да спрем да харчим повече милиарди като ги хвърляме в руския гьол, да продадем или скрапираме реакторите, дето ни ги набутаха и да осъдим и вкараме във затвора всички политически и длъжностни лица които допуснаха това да стане като се почне от на "царя" правителството, мине се през комунягите дпс и пеевски и се стигне до късния Борисов, дето рестартира тази боза(след като сам я беше спрял навремето)........

  4. ivancho ivanov
    #12

    Стремете се да говорите точно PETER(#11), реакторът е експериментален, основава се на принципа на термоядрен синтез между водородни атоми водещ до хелии, това което става на слънцето с излъчване на огрома енергия, Einstein, E = mc2, оптимистичната преценка е най-рано 2050 год.за практичен. не експериментален резултат!

  5. PETER
    #11

    Първият експериментален термоядрен реактор, финансиран от ЕС (50%), САЩ, Китай, Япония и Русия, започва работа във Франция през 2025 г. и ще достигне пълна мощност за 10 години. Забравете за Белене!

  6. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #10
  7. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #9
  8. ivancho ivanov
    #8

    ГЕРБ и Сие говорят(#4) за политически риск, което значи ако не сме ние няма да има АЕЦ Белене - мъглата около изборите се разсейва! За АЕЦ Белене всичко е ясно!

  9. Лизи Гугуткова
    #7

    Китай не се нуждае от руски газ

    Опитът за разширяване на руския износ на газ на изток чрез газопровода „Силата на Сибир“ се превръща в допълнително главоболие за „Газпром“,
    който вече е изправен пред двуцифрен спад на търсенето в Европа и почти пълно спиране на изпомпването към Турция.

    Пуснат в края на 2019 г. газопроводът, чието строителство струва 1,1 трилиона рубли, или 15,5 милиарда долара, работи на 60% от планирания капацитет, като дори не покрива минималния обем на договора за приемане

  10. Един препатил
    #6

    За пореден път питам - какво значи оферта от инвеститор? Някой да знае "Фолксваген" като си търсеха място за завода да са подавали някаква оферта, че даже и обвързваща? Герберската шайка упорито се правят - заедно и поотделно - на умряла лисица и се опитват да скрият, че преговарят не с инвеститори, а със строители, доставчици и кредитори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам