Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Офертите за втечнения газ – минус 5 до 30 евро от TTF, някои със слотове

На масата са и предложения за директна доставка, както и на "Шанийр", която не дала отсрочка за решението

7 коментара
Офертите за втечнения газ – минус 5 до 30 евро от TTF, някои със слотове

След изтичането на срока за подаване до 16 август на оферти за доставка на втечнен газ на гръцкия терминал Ревитуса за месеците октомври, ноември и декември, те са обобщени и данните сочат, че може да бъдат осигурени търсените количества. Предложената цена е с отстъпки вариращи от 5 до 30 евро от цените на съответните месеци на нидерланската борса TTF. Някои от заявките съдържат и слотове за регазификация на втечнения газ в Гърция.

Отделно са предложенията в търга за директни доставки на газ в България, които също бяха подавани до 16 август, на масата остава и офертата за седемте танкера от октомври 2022 г. до края на април 2023 г., която предишното правителство на Керел Петков завеща на наследниците си. Американската компания "Шанийр" обаче е отказала да удължи срокът на предложението си, каквото искане отправи сегашното правителство, съобщи служебният енергиен министър Росен Христов в четвъртък при посещение по трасето на строежа на газовата връзка с Гърция.

От неговите думи и от тези на председателя на управата на държавния газов доставчик "Булгаргаз" Иван Топчийски по-рано през деня пред бТВ, стана ясно, че в четвъртък ще трябва да се вземе решение с кои доставчици дружеството ще реши да сключи договори за количествата до края на годината. За договор с "Шанийр" обаче трябва самият "Булгаргаз" да си осигури слотове за разтоварването на танкерите

Топчийски посочи, че сред кандидатите да внесат втечнен газ са български, румънски и турски търговци.

Турция обещала да провери за свободни терминали

Христов пък информира медиите, че предишния ден се е срещнал със заместник-министър на енергетиката на Турция, който е поел ангажимент преди изтичането на срока на офертата от "Шанийр" да отговори дали при тях има свободни терминали, които може България да използва през следващите месеци за разтоварване на някой от тези танкери.

Системата на Турция също е много натоварена, но се проверява и по-късно днес или утре се очаква отговор дали има възможност да се намери свободен терминал, заяви Христов.

Според газовия експерт Иван Дреновички обаче подобна операция е много трудно осъществима, а вносът на газа през връзката на Трансбалкания газопровод при Странджа-Малкочлар на българо-турската граница нарушава европейските изисквания. В интервю за Mediapool той коментира, че за да е легитимен вносът от Турция трябва междусистемно споразумение между операторите на двете газови мрежи – "Булгартрансгаз" и БОТАШ, и капацитетът на тази връзка да се разпределя прозрачно, а не по този начин.

Бившият енергиен министър Александър Николов пък още преди оттеглянето на кабинета заяви, че офертата на "Шанийр" допуска "Булгаргаз" да препродаде другиму количествата газ.

Поредни незабавни преговори с Баку за допълнителни количества

Ще започнат незабавно преговори за увеличаване на количествата газ от Азербайджан в рамките на съществуващия анекс или с нов договор, каза още служебният министър на енергетиката по време на инспекцията на интерконектора.

Дреновички обаче коментира, че в следващите пет години Азербайджан не може да доставя допълнителни количества газ никому, защото целият добив от находището "Шах Дениз ІІ", за което е сключен договорът на "Булгаргаз", е резервиран и продаден. Същото посочва в анализа си за опасността от зависимост и от газа на Баку и авторът на "Политико" Глигор Радевич,

Турски компании с интерес към средносрочни договори

Росен Христов заяви, че се обсъждат и варианти с големи турски компании, които работят с различни източници на газ. Те проявяват интерес за подписването на средносрочни договори. Дори да не бъдат доставени въпросните танкери с втечнен газ, компанията "Шанийр" е силно заинтересована да работи с България и в бъдеще, стана ясно от думите на министъра.

Той обясни, че идеята е да се осигури газ на минимум 120, 130, 150 процента от нуждите на страната ни с възможности да се прехвърлят количества от един договор на друг, за да се обезпечи България не само от геополитически сътресения, но и от технически.

Председателят на борда на "Булгаргаз" Иван Топчийски обясни преди това пред бТВ, че осигурените от участващите в търга за втечнения газ количества са микс, "не може да се предположи кой точно газ се продава". "Самите търговци прекупуват количества помежду си – има и руски газ, и втечнен", посочи Топчийски, който единствен запазва поста си при промените, предприети от компанията майка на дружеството – "Българския енергиен холдинг". Шефът на дружеството Людмил Йоцов е сменен от дългогодишния червен депутат Деница Златева, която бе вицепремиер в първото служебно правителство на Румен Радив през 2017 г. и се оказа, че около година и половина е била административен директор в "Булгаргаз", а ресорите ѝ нямат нищо общо с газовата търговия.

Търгът на "Булгаргаз" е за доставки на Ревитуса, като изискването бе цените да тръгват надолу от минус 5 евро цената на TTF за месеца, за който се предлагат търсените количества. Държавното дружество трябва да осигури времевия отрязък за разтоварване на втечнения газ.

От думите на Топчийски стана ясно, че някои от офертите включват такъв слот.

Това принципно е преимущество, още повече ако използването на слота е включено в оферираната цена.

Очертават се цени от 320-330 лв./МВтч

С моментните нива цената се очертава 320-330 лв./МВтч, каза Топчийски. "Формирането на цената е малко извън пределите на България, търсенето е голямо заради пълненето на газохранилищата и конюнктурата не е в наша ползва", отбеляза той.

Предсатвителят на "Булгаргаз" посочи, че все още е активна оставената от предишното правителство оферта на американската компания "Шанийр" със седемте танкера с газ и тя е на дневен ред. Цената е нещо, което ще се опитаме да оптимизираме, добави той.

В четвъртък – 18 август, вероятно трябва да се реши кои оферти за втечнен газ ще бъдат избрани, защото според условията на търга валидността на предложенията изтича в този ден.

Топчийски припомни, че дружеството, освен търга за втечнен газ на Ревитуса, провежда такъв и за доставка на газ на българска виртуална търговска точка и там също има кандидати.

Относно възможността за подновяване на руските доставки, спрени след отказа на "Булгаргаз" да открие рублова сметка, според изискванията на указа на руския президент Владимир Путин, Топчийски каза, че има опции за такива доставки. "Следващите седмици ще има дискусии по тази тема, но трябва да направим всичко възможно "Булгаргаз" да е защитен", заяви той.

"Не знаем какви условия е приела Германия, от нас се искат две сметки – доларова и рублова. Не знаем дали Германия го прави по същия начин. Ние предплащаме своя газ. Когато оценявахме рисковете - 200-300 млн. лв. е предплащането, които трябваше да оставим в руска банки. При блокиране ние нито ще имаме средства, нито газ", обясни той аргументите на "Булгаргаз".

"Ние категорично не сме нарушавали договора си. В момента сме в патова ситуация,. Пратили сме писмо с искане за гаранции, но нямаме отговор", каза той.

Възможен арбитраж с "Газпром" заради пропуснати ползи

Според него, докато договорът с "Газпром" е активен, трябва да се следи внимателно – "нито да сме в крайността за задължително изпълнение, нито на задължително неизпълнение".

"Твърде вероятно е в края на годината, като изтече договорът, да са събрани достатъчно документи и информация за стъпки по арбитраж заради спрените доставки. Може да говорим за пропуснати ползи и това, което "Булгаргаз" е платил над условията по договора, да бъде поискано като претенция", каза Топчийски.

Служебният министър по-късно също се спря на темата като каза, че според осигурените количества газ ще се реши дали да се подновят разговорите с "Газпром".

"Още не сме сигурни, че това ще се наложи, но го имаме като опция", допълни Христов. По думите му, ако министерството реши да го прави, най-вероятният сценарий е да се поиска възстановяване на доставките по съществуващия договор. Дори и да се подновят разговорите с "Газпром", не е сигурно обаче дали руската компания би искала да работи с България, тъй като предишното правителство е направило някои "резки стъпки" по общите отношения с Русия, коментира Христов. Според него на фона на едни доста усложнени отношения между двете страни, той не знае от "Газпром" как биха реагирали и колко гъвкави биха били. Затова по тази тема нещата са усложнени като цяло. Енергийният министър се надява, че икономическият интерес не е толкова тясно свързан с политическия.

В момента големи количества газ се нагнетяват в хранилището "Чирен" и тепърва тези обеми, които са за 400 млн. лв., ще се продават и дружеството ще си възстанови разходите, коментира още Топчийски. "Сега е времеви момент, в който трябва да се блокират финансови средства за запасите, които в края на годината ще се възстановят. Ние дори вървим над плана за "Булгаргаз"", каза той относно нагнетяването на запаси в "Чирен", което е пълно 55 процента.

Според него промените в ръководството на "Булгаргаз" няма да доведе до сътресения и неговото оставяне в ръководството било, за да се осъществи приемственост.

"Мотивите не мога да ги коментирам, принципалът има правото да прави промени. Според мен се търси допълнителен експертен потенциал и в управления модел, нормални неща, които могат да доведат само до добри неща", каза той относно смяната на четиримата си колеги в борда, която обаче още не е вписана в Търговския регистър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #7
    Отговор на коментар #3

    Нали цялата бързина със сваляне правителството на ПП, беше да се осигури провал в енергийната политика,в полза на Россия ! Сега баба Меца Московска,започва да разритва и тъпче сделки,за всичко което не е Газпром .

  2. Александър Борисов
    #6

    Газпром ще си плати,когато Русия ни върне заграбеният държавен архив на Третото Българско Царство .

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  4. bgp
    #4

    росен христов , поредният некадърник удобно назначен за министър ! росен христов е провал на сделката за 7-те кораба , каквато беше и целта ! Смешникът росен христов е представител на руската резидентура , чрез президента двуличник ! Ни българите сме ощетени за пореден път от игрите на Мафията ! За 7-те кораба няма да бъдат сключени договори ..... трябва да има протести !

  5. Sdk
    #3

    При покачващи се цени на газът, тези искат отсрочка. Е кои нормален бизнес ще се съгласи на такова нещо. Точно това са целяли рубладжиите. Преврата върви със пълна сила. Всеки ден по малко. Скоро време очаквам да ни кажа че само газпром остана иначе на студено през зимата.

  6. обикновен
    #2

    Ако мижитурките от гълъбарника на путлеристкия агент Радев дори се опитат да върнат България в зависимост от терористична Русия, е редно да знаят, че прошка за предателство на България повече няма да има! И Гешев няма да векува, за да пази българо-руската енергийна Мафия!

  7. Един препатил
    #1

    Е, какво - няма драма, няма причина за рьев. Професионалните оплаквачки - чупарата. ПП. Борисов, за тебе иде реч.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.