Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Офшорките с достъп до публичните пари до написването на нов закон

Дискусионни са промените в Закона за обществените поръчки свързани с правните услуги, лекарствата и подизпълнителите

17 коментара
Даниела Бобева. Сн: БГНЕС

Офшорните компании ще продължат да участват в обществени поръчки до написването на специален закон за тях. Това съобщи вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева след като правителството одобри промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП).

При встъпването си в длъжност премиерът Пламен Орешарски обеща да забрани участието на офшорки в търговете с публични средства, но засега това остава само добро намерение без видими стъпки в тази посока. "Премиерът не се е отказал от амбицията си, дори я е разширил, като въпросът ще бъде решен кардинално с нов закон", каза Бобева.

В средата на юли председателят на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев от ДПС обеща до три седмици т.нар. закон за офшорките да е готов. С него, освен че ще се забрани участието им в обществени поръчки, се предвиждаше още те да нямат право да участват и в приватизацията, каза тогава Цонев, а поводът беше сделката за продажбата на пенсионния фонд "Доверие" на компания с неясни собственици. Месец по-късно официално беше съобщено, че английската компания "Юнайтед Кепитъл" (United Capital PLC) е подписала окончателно споразумение с "Виена Иншурънс Груп" за придобиване на 92.58% от най-големия български пенсионен фонд "Доверие". Закон за офшорките няма внесен за разглеждане парламента, става ясно от страницата на Народното събрание, а Йордан Цонев не вдигаше мобилния си телефон за коментар.

Целта на промените в ЗОП е ограничаване на корупцията и разширяване на достъпа на малките и средни фирми до обществените поръчки, каза Даниела Бобева. По думите ѝ промените са направени след обществен диалог с граждани, бизнеса, неправителствени организации. Към момента 26 организации са представили своите идеи, а конкретните писмени предложения за промени в ЗОП са 297.

Имало е разминаване между исканията на бизнеса и администрацията, но успяхме да постигнем компромис така, че от една страна да ограничим корупцията, а от друга - да не затрудняваме работата на чиновниците, каза Бобева.

Спорните моменти

Промените в Закона за обществените поръчки са били приети от министрите след кратка дискусия, като два-три въпроса остават за решаване, каза вицепремиерът Бобева.

Дискусия е имало по възлагането на някои правни услуги по ЗОП, дефиницията за подизпълнител и неговата роля, участието на експертите в писането на тръжните условия и след това в оценяването на кандидатите, търговете за лекарства.

Правителството се е отказало от амбицията превес да имат външните експерти в комисията за оценка на офертите. Идеята беше те да са независими хора и по този начин да се предотврати корупцията. Срещу това са се обявили Националното сдружение на общините с аргументите, че първо няма толкова много "независими експерти" и че няма разписан механизъм за избора им.

Компромисното решение е в комисиите по оценка на офертите да има най-малко един външен експерт, като при големите строителни поръчки той ще се избира от три предложения на лотариен принцип, обясни Бобева.

По думите ѝ категорично няма да се допуска експертите, участвали в разработването на тръжната процедура, след това да са и в комисията, които оценяват кандидатите.

Крайното решение за изключване на някои правни услуги от ЗОП пък ще бъде взето след консултации с Европейската комисия, уточни Бобева.

Безспорните промени

Промените в ЗОП предвиждат мерки за намаляване на бюрократичната тежест върху фирмите. Това означава, че компаниите вече няма да са длъжни да представят справки, които ги има в публичните регистри, а администрацията служебно ще е длъжна да провери тази информация.

Тръжната документация става безплатна, като компаниите ще имат свободен достъп до нея чрез интернет, предвижда друго законодателно предложение в ЗОП. Въвеждат се и стандартни образци.

Гаранцията за участие в търга на неспечелилите кандидати ще се освобождава незабавно.

С промените в ЗОП се дават по-големи гаранции за подизпълнителите на поръчката и се прави опит да се спре некоректната практика да не им се плаща от страна на главния изпълнител. При големите поръчки в строителството се въвежда задължително условие 30% от стойността на поръчката да се изпълнява от подизпълнители. Ако главният изпълнител на поръчката не се разплати с подизпълнители, той няма да има право да участва в следваща подобна поръчка, предвиждат още промените в ЗОП. Намалява се обемът от документи, изисквани от подизпълнители.

Изрично се забранява главните изпълнители и подизпълнителите на поръчката да са свързани лица.

Променя се и определението за икономически най-изгодна оферта.

Предложените промени предвиждат още дарителите на публични организации да нямат право да участват в организирани от тях тръжни процедури за времето, за което е направено дарението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    за нашите офшорки е ок, ама за чуждите не става

  2. Анонимен
    #16

    И какво ще стане сега е офшорките на президента Плевнелиев?

  3. Анонимен
    #15

    23 август 1939, когато два тоталитарни режима подписват пакта „Молотов – Рибентроп”. комунисти и фашисти едно цяло

  4. Анонимен
    #14

    След като другарката Бобева в задължителната декларация не си е декларирала парите в банкови депозити, какво очаквате. Всичко при комунистите е кражба и престъпление. Слава Богу, че поне в убийствата, които са практикували по девети, вече са се ограничили доста.

  5. Анонимен
    #13

    Гобяма измама е, че бсп иска ограничаване на офшорните фирми. Това означава за отрежат клона, на който седят. Фирмите са техни, но това не означава, че ще ги подкрепят, ако някой се осмели даже да предложи такъв закон. Офшорките ще свалят Станишев само за седмица.

  6. Анонимен
    #12

    Това, което е сигурно е, че времето им няма да им стигне за написването и приемането на закон, поради простата причина, че повечето фирми офшорки са от обръча на проправителствените партии и основно партии, гравитиращи на БСП. Оттук нататък ситуацията е ясна: още една година ще се мели въпросът с офшорките, ще се плюе по президента и неговите измислени офшорни сметки и въпросът ще затихне.

  7. Анонимен
    #11

    Е как сами да си копаят гроба? Техните пари са в странство открай време. Но електората им е щастлив и богат... с вярата си.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  10. Анонимен
    #8

    Така е. Убави са си офшорките. И Президентът мисли така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.