Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Огнян Минчев: "Малкият Шенген" е инструмент на сръбския хегемонизъм

13 коментара
Огнян Минчев: "Малкият Шенген" е инструмент на сръбския хегемонизъм

Визията на френския президент Еманюел Макрон за Европейския съюз се състои в това, той да се стесни като стратегическо пространство, да се уплътни в своето ядро, да формира една вътрешна общност и да създаде Европа на различни скорости. Чрез различните скорости стопанинът на Елисейския дворец се надява да преодолее кризата в ЕС, това казва в анализ политологът Огнян Минчев в анализ, публикуван в БГНЕС.

Проблемът е, че тази визия на Франция идва в период, когато наблюдаваме една драматична промяна в цялата конструкция на системата на международните отношения. Тази промяна предполага Европа да престане да възприема себе си като модел на обществено развитие, какъвто тя беше в рамките на системата на либералния консенсус.

Европа трябва да преконфигурира себе си като стратегическа общност, която обитава един нов глобален свят. Свят на състезание, свят на геополитическо съперничество. Това е свят, който не почива върху принципи и ценности, всъщност той почива все по-малко върху тях и почива все повече на базата на разделение на силите и съперничество на силите, които сами подбират върху какви ценности да основават своята собствена политика и визия. Ако това е така, то тогава ние сме изправени пред една перспектива, която е изключително драматична, особено за Балканите.

При управлението на президента Доналд Тръмп виждаме как САЩ се изтеглят от Близкия изток и предоставят този регион в ръцете на своите геополитически съперници. Това кара някои да смятат, че подобно нещо може да се случи и на Балканите. Очевидно е, че САЩ засега не са готови да направят съответните отстъпки на Балканите, но други важни международни фактори са готови.

Виждайки оттеглянето на САЩ от позицията, която те заемаха в продължение на 70 години по отношение на Европа – гарант за тяхната сигурност и обединение, както и на системата на либералния консенсус – и придвижването им към система, в която "национализмът е водеща сила", според Тръмп, европейските страни започнаха да се оглеждат. Те започнаха да търсят своето място в тази нова международна среда.

След като вече нямаме тези връзки на солидарност, които съществуваха между Европа и САЩ в рамките на НАТО и всички институционални и ценностни конфигурации на сътрудничество от двете страни на Атлантическия океан, то тогава историята спира и се свлича назад. Тя търси референтни структури, които могат да компенсират разпадането на тези връзки. И за Франция тези референтни връзки са да възстанови някакви традиционни свои интереси, традиционни свои геополитически конфигурации.

Губейки инициативата в разговора с Тръмп, Макрон се обърна към Путин. Това беше особено силно стимулирано след декларираното изтегляне на президента Тръмп от Сирия. Когато Макрон разбра, че всички френски интереси в Близкия изток са поставени под въпрос в рамките на конфигурацията на сътрудничество със САЩ, тогава Франция се почувства свободна да търси други референтни партньори, с които да разрешава своите проблеми. Отношението към Балканите е следствие от този обрат.

В този контекст няма нищо случайно, когато президентът Макрон произнесе реч на сръбски в Белград. Няма нищо чудно, че той налага вето на преговорите на Македония и Албания с ЕС и на практика се открива перспективата за "Малкия Шенген", който е част от поредицата постюгославски и неоюгославски проекти за възстановяване на сръбската хегемония на Балканите. Вече не можем да разчитаме на интегрирана европейска позиция по Балканите, ако тази позиция на Франция се съхрани.

Изправени сме пред ситуация, в която трябва да отчитаме факта, че ако не напълно, то има частично завръщане към политиката на Великите сили в Европа. Не трябва се правят драматични референция към някакъв “Европейски концерт” и решаването на проблемите на всички страни без тяхното участие, но подобен процес съществува и той трябва да бъде взет предвид. Позицията на България, за съжаление, не е ясна. Тя е изключително противоречива и недефинирана от гледна точка на българския национален интерес.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #13

    педерът, който се прави на геронтофил, ще изгуби изборите и проблемът ще се реши от само себе си.

  2. Преслав
    #12
    Отговор на коментар #11

    Изобщо няма да ми липсвате, но докато ви има ще съм тук за да разкривам червените ви ританки.

  3. Realist
    #11
    Отговор на коментар #10

    Ами "Ако Фондацията спре издръжката", ти къде ще бълваш мъдростите си, бе калифорниецо,а?

  4. Преслав
    #10

    Ако Фондацията спре издръжката на тази медия тя няма да оцелее и месец. На тоя фон е доста нелепо точно "автентичните" да говорите кой на кого бил машa и подлoга.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  6. Стоян Витанов
    #8

    Накратко Макрон иска в ЕС само СТАРА ЕВРОПА. Абе пада си той по старите неща.

  7. BLM
    #7

    Не съм казвал, но ще повтторя (ало ефрейторе!): Макрон свири на руска балалайка. Френските интереси в Близкия Изток са поставени под въпрос. САЩ не иска да плаща за тях повече. Путин иска ама няма па'ри. Е к'во прайми ся?

  8. Milenca
    #6

    На нас все някой ни е виновен. Дори и когато отиваме на избори. Дори и като гледаме телевизия. Нека да припомня как един виден български политик измисли една новогодишна програма 100% сръбска. Със сръбския чалгар Горан Брегович. Да ви припомням ли името му? БОЙКО МЕТОДИЕВ БОРИСОВ!

  9. Miau
    #5

    Глупости на един провинциален анализатор , не показвал носа си извън Булгаристан.И глупостите на тази и други подобни медии, които публикуват само него, нямат кореспонденти и гледат само да си получават заплатите.Макрон не се е обърнал към Путин, ЕС не може да се разширява само с бедняци в момент, когато богата Великобритания напуска.По същия начин, изказването на Макрон за НАТО по-скоро бе умишлено провокативно и биещо тревога,за което трябва да сме му благодарни.Интерпретацията и на Костов за това изказване също бе провинциална, независимо от заслугите му за България.Човек трябва да има международен опит и да знае езици, за да разбира ставащото-

  10. Zlatan
    #4

    Кой сложи разделителна линия на Балканите и ги направи Източни и Западни Балкани ? Европа , която навремето ни разпърчоса на Берлинския конгрес и с Ньойския договор. Никога в историята на света подобно разделение на Балканите не е имало. Защо сега ? Разделяй и владей. Макрон не иска американски изтривалки като С.Македония, Албания в ЕС.Троянски коне. Има си ги - България и Румъния. Украйна е най-протритата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.