Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оградени от Шенген, използвани за експанзия в Черноморския район

16 коментара
Оградени от Шенген, използвани за експанзия в Черноморския район

Два от най-влиятелните руски вестници се спират в понеделник на мястото и ролята на България и Румъния в Европейския съюз,. В единия случай се описва като унизително отлагането на шенгенското членство на двете страни, а от друга се поставя акцент върху използването им като основен инструмент за прокарване на "европейската експанзия" в Черноморския район, насочена към намаляване на влиянието на Русия.

Европейският съюз "огради България и Румъния от Шенген" и не им поверява дори охраната на собствените им граници, пише вестник "Комерсант".

Вестникът изтъква, че ЕС не само е отложил за неопределено време влизането в шенгенската зона на две страни членки, но се е решил на безпрецедентна стъпка - на границите на двете държави ще бъдат изпратени граничари и митничари от ЕС, за да контролират действията на своите български и румънски колеги. Брюксел обяснява тъй радикалните мерки с високото ниво на организирана престъпност и корупция в България и Румъния, което прави небезопасни границите им с другите страни от ЕС, посочва руското издание.

Присъдата срещу България и Румъния бе неутешителна, пише "Комерсант" и добавя, че влизането на двете страни от бившия източен блок в шенгенската зона ще стане не по-рано от средата на 2012 г..

Вестникът цитира председателя на Комисията по европейски въпроси в долната камара на Бундестага Гюнтер Кирхбаум, обяснил при посещение в Румъния "причините за дълбокия скептицизъм на Европа относно шенгенските амбиции на България и Румъния": "При все че техническото оборудване на пунктовете за граничен и митнически контрол е на необходимото равнище, това не пречи на митничарите, например, срещу известна сума да допуснат в ЕС кола с момичета от съседна Украйна, пратени да се занимават с проституция. Излиза, че за момента не можем да говорим за сигурност на границите".

Проводници на екпанзията в Черноморския район

ЕС полага значителни усилия, за да разшири присъствието си в Черноморския регион, стремейки се да измести Русия от него; България и Румъния са преки проводници на политиката му в тази област, пише от своя страна "Независимая газета".

ЕС отрежда на България и на Румъния водеща роля в европейската експанзия в Черноморието, най-вече за да получи достъп до находищата на петрол и газ, а също и за да контролира маршрутите, по които горивата се изнасят на външни пазари. Общността планира да развива европейските черноморски и дунавски пристанища, пише всекидневникът, като посочва за пример румънските Констанца, Тулча, Галац и Браила и българските Варна и Бургас.

Други държави като Грузия, Азербайджан, Армения, Молдова и Украйна, а също и Турция - страна кандидат за влизане в ЕС, изразяват политическо одобрение за европейските инициативи, макар че интересите им често не се зачитат. Нагледен е примерът на двете големи черноморски държави Русия и Украйна - към днешна дата те остават настрана от черноморския проект, осъществяван от Евросъюза, отбелязва "Независимая газета".

Инициативите на ЕС засилват регионалното съперничество. Преди всичко с Русия, която, макар и да е "стратегически партньор", в края на краищата се възприема като основен конкурент. За да намалят руското влияние, европейците си поставят за цел сформирането на алинс от държави в Черноморския район. Не случайно Черно море вече е обявено като"частично вътрешно европейско море" и "географски преимуществено европейско". В тази засега мека, завоалирана форма ЕС се кани да разширява своето влияние в региена, продължава вестникът.

Той изтъква, че в този контекст Русия има интерес да развива регионалното сътрудничество с Украйна, но ЕС едва ли ще погледне с добро око на подобен сценарий, а и няма гаранции, че руските усилия ще бъдат успешни.

"Това означава, че Русия се нуждае от собствен "черноморски проект". При това става дума не само за укрепване на присъствието в Черноморския регион. Проблемът е в съхраняване на руското влияние в Кавказки, Каспийския, Дунавския и Балканския район. От това колко уверено Русия ще заяви своите права в перспектива ще зависи нейната свобода на маневриране в това простарнство. В противен случай тя рискува да се окаже заключена откъм югозападното геополитическо направление", пише "Независимая газета".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Руска злобее
    #16
  2. Дядо Иван
    #15
  3. Руска злобее
    #14
  4. dl
    #13
  5. дреалист
    #12
  6. Съпричастен
    #11
  7. ACAB
    #10
  8. весело
    #9
  9. N
    #8
  10. simeon
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.