Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ограничението аптеките да са само на фармацевти влезе в Конституционния съд

10 коментара
Ограничението аптеките да са само на фармацевти влезе в Конституционния съд

Отмяна на изискването само магистър-фармацевт да може да открива аптека, поиска омбудсманът Гиньо Ганев от Конституционния съд (КС) в петък.

Според омбудсмана този текст от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина нарушава правата на потребителите и ограничава стопанската инициатива, с което се погазват основни принципи на Конституцията.

В същото време обаче от Българския фармацевтичен съюз обявиха, че съдът вече се е произнесъл по този въпрос още през 1998 година и в решението му е записано, че продажбата на фармацевтични продукти е строго професионална дейност и подлежи на държавно регулиране. Според КС, изискването аптеки да могат да се откриват само от магистър-фармацевти не противоречи на Конституцията. В мотивите на съда се посочва, че отпускането на лекарствени продукти не е просто търговска дейност, а се отнася до конституционно защитени ценности, каквито са животът и здравето на хората. В мотивите пише още, че „от конституционна гледна точка няма пречка в различни периоди да се даде различна уредба на правото да се откриват аптеки. Народното събрание по целесъобразност може да отмени вече създадена либерална уредба и да въведе ограничения, както и обратното”.

Според експерти обаче въпросният член 222, ал. 1 от закона обаче е в противоречие със седем конституционни текста и още толкова европейски разпоредби.

По думите на Ганев не е работа на един фармацевт да бъде мениджър и не е редно образователният ценз да дава предимство на едни граждани спрямо други при стопанската инициатива. Повдига се и въпросът какво се случва при положение, че собствеността се наследява от човек без фармацевтично образование.

Омбудсманът даде пример с Гърция, където е имало забрана оптика да отваря лице, което не е дипломиран специалист. Гръцкият конституционен съд обаче е счел, че законовият текст е конституционен. Съдът на европейските общности го отменя, вследствие на което Гърция плаща по 80 000 евро за всеки ден забавяне в хармонизирането на законодателството си спрямо европейските норми.

Според експертите на омбудсмана със спорния текст се нарушава чл. 19 от Конституцията, според който инвестиционната и стопанска дейност се закрилят от закона и се дават еднакви правни условия за всички.

Ако все пак Конституционният съд не отмени текста, омбудсманът, въпреки че няма право на законодателна инициатива, щял да "предизвика законодателни промени".

Миналата седмица пък се разрази спор между Българския фармацевтичен съюз и собствениците на аптеки относно друга рестрикция – един фармацевт да може да притежава само една аптека. Тогава председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов заяви, че всъщност ограниченията обслужват интересите именно на съсловната организация, която иска да запази монопола си на пазара. Такава била тенденцията в цяла Европа. Според него действията им са провокирани от страха, че не са достатъчно конкурентоспособни, за да се преборят в пазарните условия, без налагането на рестрикции. Той сравни евентуалната забрана на веригите аптеки със затварянето на големите вериги супермаркети като "Била" и "Метро".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганчо Гинев
    #11

    Този дядка да се скрие някъде, понеже вече не е с акъла си.

  2. Фармация
    #10

    И с магистър-фармацевти, и без тях, търговията с лекарства е една от най-големите далавери в държавата. Някой да обърне внимание на това.

  3. aahasfer
    #9

    крайно време червеното леке гуньо гънев да си затвори устата и се погрижи за памперсите си!Другарите от едно време се смятат за най-кУмпетентни,а този от горе на това е вече в онова познато състояние от близкото минало,наречено *пикливата цола*.И откъде-накъде някакъв нещастник-търгаш,който продава незаконни лекарства и такива с изтекъл срок на годност в аптеките си,ще сравнява аптеката с магазин за салам и консерви?Може би той самият е прост бакалин въпреки дипломата си?

  4. Desi
    #8

    Edin zakon ne mogat da napraviat kato horata, bez sled tova da gi raznasiat po sudili6ta u nas i v EU.

  5. rosen
    #7

    S priatelkata mi, koiato sledva farnacia, reshihme da otvorim apteka s pari ot imoti po semeina linia. togava o6te ne be6e vuvedeno iziskvaneto. S vuvejdaneto mu, planut se otloji, a v posledstvie na neia i se otvori vazmojnost za specializacia i rabota v 4ujbina. Az otivam s neia. Taka 4e zagubihte edni 4estni predpriema4i i danukoplatzi v na6e lice. Pove4e niama da se vurnem v bg.

  6. Аптечко Аптечков
    #6

    Спи спокойно малки братко, аптекар е твоят татко! Тези са голеееееееееееема мафия.

  7. Ганьо Гинев
    #5

    След, необяснимо за мен, дълга пауза Омбудсманът на мафията Г.Г. пръдна звучно баш в затишието след данданията около МВР мафията. Пръдна срещу принципа "един аптекар-една аптека", като се обяви в защита на принципа "всички аптеки - на мафията, дори и без аптекари в тях". Или много е изгладнял "Защитника", или са го натиснали да си плаща вече за поста.

  8. Ганьо Гинев
    #3

    Мафията, както знаете, не оставя бизнес в който се въртят пари, другиму. Търговията на едро с лекарства и материали за здравето на хората е изцяло в нейни ръце. За зла нейна участ, съюза на фармацевтите устоява, до сега, на натиска на "едроваците" да им се позволи със закон ДА ЗАВЛАДЕЯТ и търговията на дребно с лекарства, като по този начин не само ще превърнат аптекарите в слуги на мафията, а не на здравето на хората, но и в съучастници в доубиването на българския народ чрез монополно високи цени

  9. По-посветен
    #2

    По въпроса за лекарствата, най-сериозната далавера става при договарянето на цените между министерството и производителите. Това определя пряко пазара на дребно: наличие/липса на медикаменти, цени и т.н. И за да не обръща никой внимание на тази огромна машинация за милиони лева, то занимават публичното мнение със скандали, които се с предрешен край: няма как да оцелее това ограничение само аптекари да бъдат собственици на аптеки. Освен ако България, като една безумно богата държава, да не реши да плаща ежедневни огромни глоби...

  10. поп Грую
    #1

    за козметика и 99% продават само готови лекарстварпроизведени от голями фармацефтични компании ,които имат парите и научния потенциал да създават нови лекарства.Някога ,когато аптекарите правеха лекарства на място,беше необходимо изизскване, работещите да са квалифицирани фармацевти,дори с клинична фармакологична практика. При сегашното реалности ,аптекарите трябва да са графолози и да разчитат кривите букви на лекарите.да не говорим ,че за продажба на повечето стоки в една аптека ,по-добре е да имат козметични познания и практика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.