Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Огромен" и "значителен" напредък в търговските преговори САЩ-Китай

Все пак "примирието" в търговската война няма да бъде удължавано, ако не бъде постигнато споразумение до 1 март

3 коментара

Вашингтон и Пекин изразиха задоволство от напредъка на търговските си преговори през тази седмица и го окачествиха като "огромен" и "значителен". Същевременно обаче не е ясно дали преговорите ще стигнат до успешен край в рамките на обявеното след срещата на президентите на двете страни примирие в търговската война между двете най-големи икономики в света, чийто срок изтича на 1 март.

От 1 януари Пекин и Вашингтон водят 90-дневни преговори, включващи редовни двустранни срещи на търговските им ведомства. Първият кръг преки разговори се състоя от 7 до 9 януари в Китай, а втория на 30 и 31 януари във Вашингтон. Главната цел на консултациите е да се намерят приемливи и за двете страни варианти за взаимодействие за решаването на ключови проблеми като огромния и постоянно нарастващ дисбаланс в двустранната търговия, затруднения достъп до пазарите, недостатъчно ефективната защита на интелектуалната собственост и ограниченията върху износа на най-нови технологии.

От сряда тази седмица в поредния кръг преговори китайската делегация се оглавяваше от вицепремиера Лю Хъ, а от страна на САЩ освен търговският представител Робърт Лайтхайзър в тях участваха финансовият министър Стивън Мнучин, министърът на търговията Уилбър Рос, шефът на Националния икономически съвет към Белия дом Лорънс Къдлоу и ръководителят на Националния съвет по търговските въпроси към Белия дом Питър Наваро.

Размяна на любезности

Американският президент Доналд Тръмп съобщи снощи, че е получил "прекрасно писмо" от китайския си колега Си Цзинпин и отбеляза, че е постигнат "огромен напредък" в търговските преговори, предаде Ройтерс.

В последните два дни във Вашингтон беше постигнат значителен напредък, съобщи от своя страна китайската информационна агенция Синхуа, цитирана от Франс прес. Двете страни имаха откровени, конкретни и ползотворни дискусии, посочи Синхуа, позовавайки се на комюнике на китайската делегация.

Изпратеното от Си Цзинпин писмо беше прочетено в Овалния кабинет на Белия дом от член на китайската делегация. В него китайският президент казва, че търговските отношения между САЩ и Китай се намират в изключително важен етап и изразява надежда, че двете страни ще продължат да работят при взаимно уважение и да поддържат близък контакт.
Си Цзинпин пише също, че се надява двете страни да успеят да постигнат компромис по търговско споразумение преди 1 март.

Искаме всестранна сделка, искаме да сключим сделка, с която да се гордеем години наред, заяви Тръмп в Овалния кабинет и допълни, че това ще е "най-голямата сделка, сключвана някога".

Примирието няма да бъде удължавано

Наред с това Тръмп каза, че набелязаният краен срок за постигане на търговско споразумение с Китай, 1 март, трудно ще бъде спазен, а ако дотогава няма сделка, САЩ ще повишат митата за китайските стоки.

Обръщайки се към главния американски преговарящ Робърт Лайтхайзър, Тръмп обяви, че американският преговорен екип ще пристигне в Китай в началото на февруари.

Тръмп отбеляза, че не е обсъждано евентуално удължаване на примирието в търговската война. Той уточни също, че планираната среща със Си Цзинпин още не е организирана. По-рано в четвъртък Тръмп съобщи в Туитър, че "в близко бъдеще" ще срещне с китайският ръководител, "за да бъдат решени някои от най-трудните точки".

Пекин обещава да увеличи вноса на американски стоки

Китай се съгласи да увеличи вноса на американски стоки и да сътрудничи повече в сферата на интелектуалната собственост, съобщи агенция Синхуа. "Двете страни отдават голямо значение на въпроса за защитата на интелектуалната собственост и на трансфера на технологии и се споразумяха да засилят още повече сътрудничеството", уточнява китайската агенция.

Освен това на преговорите в сряда и четвъртък Пекин се е съгласил да увеличи вноса на "американски селскостопански и енергийни продукти, както и промишлени стоки и услуги", посочва Синхуа.

Администрацията на Тръмп настоява Китай да спре нелоялните според нея практики, по-конкретно принудителния трансфер на американски технологии в смесени предприятия в Китай, "кражбата" на американска интелектуална собственост, пиратството и мащабните субсидии за китайски държавни компании.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #3
    Отговор на коментар #1

    Дедо Иване, непрекъснато идващите добри новини за САЩ от две години насам, НЕ ТИ ДАВАТ МИРА, а?:):):)Преди Нова Година две-три седмици ти наливаха в главата с радостни и възторжени пасквили, как борсите в САЩ се "сривали" и фърляхте фуражки у въздуха и пляскахте с ръце. Сега обаче пълно мълчание, ни лук яли - ни мирисали. А се оказа че просто едни тарикати(либерални)си развъртяли некви схемички с финасова и политическа цел.Щото в момента и на ТурбоЛибераст Глобалистите и на Путя ви, интересите се преплитат: САЩ да се провали(ама пусто ЦЪФТИ както никога до сега. Мъъъкааааа)

  2. Milenca
    #2
    Отговор на коментар #1

    ....Китай с 5 000 годишна историяЗащо не 10 000 годишна? А може би още от времето на синантропите?Китайците си говорят за разни митични императори от 3000 г. пр.н. е., които спасили страната си от наводненията на Жълтата река, живяли по 300-400 години, нещо като нашия Авитохол, живял 300 г. Те са по-митични от халколитната цивилизация на Балканите от 5000 г. пр. Хр. - поне балканските цивилизации са оставили следи - обработени метали и злато.Не оспорими са доказателствата за държавност от ІV-ІІІв.

  3. ivancho ivanov
    #1

    Пгромен, значителен, прекрасен са прилагателните отнасящи се до търговските преговори между Китай с 5 000 годишна история и САЩ с около 250 - първата страна е изпробвала всички възможни номера, втората се учи по системата дело/грешка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.