Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Огромният" напредък със Скопие за историята се оказа леко пресилен

Има сближаване около цар Самуил, но темповете са много бавни

18 коментара
Паметник на цар Самуил в Скопие, сн. БГНЕС, архив

Обявеният от премиера Кирил Петков "огромен прогрес" в работата на общата историческа комисия между България и Северна Македония не е успял да стане устойчива тенденция.

Съпредседателят на комисията от българска страна проф. Ангел Димитров коментира, че "за съжаление, голям напредък от заседанието на комисията няма".

"Има направена една оптимистична крачка напред в сравнение с това, което беше предходните години. И това беше на предишната среща".

Заседанието миналата седмица обаче е "охладило ентусиазма".

"Първото ни заседание в София съвпадна с първите два дни с агресията на Русия срещу Украйна и тогава не стана толкова ясно какво сме постигнали, но то не е толкова впечатляващо. Това беше обща позиция, до която стигнахме след мъчителни няколко години, в една препоръка как да бъде отразено времето на цар Самуил и неговата държава в учебниците на РСМ. Акцентът е върху това, че те трябва да се съобразяват с доминиращата гледна точка в световната медиевистика. Тази доминираща гледна точка съвпада с нашата българска интерпретация на това историческо време. Това обаче нищо не значи. Това е само едно предложение към правителството, а кога ще бъде приложено, никой не може да каже. Това е въпрос на едно необозримо бъдеще, може да бъдат 2 - 3, но и 10 години", каза проф. Димитров.

"Съгласие постигнахме в първия ден по отношение на богомилството, което не е чак толкова важен проблем от гледна точка на разминаванията между двете държави. Но на втория ден, когато трябваше да обсъждаме съществената тема - важния въпрос за Охридската архиепископия, се върнахме към втвърдяване на позицията от страна на нашите колеги", каза проф. Димитров пред БНТ.

Доц. Наум Кайчев, който е член на съвместната комисия, която трябва да изчисти спорните въпроси, също констатира, че "през февруари успяхме да постигнем известен напредък, но резултатите миналата седмица бяха доста скромни и ритъмът, който успяхме да вземем през февруари, не бе продължен".

И на последното заседание на комисията миналата седмица са били обсъдени учебниците за седми клас в Северна Македония, които разглеждат Средновековието.

България има 14 забележки по учебниците за Средновековието, а едва четири са завършени.

"С това темпо няма да стигнем много далеч", каза Кайчев пред бТВ.

"За цар Самуил имаме известно сближаване на вижданията, но е важно целият пакет средновековна история да бъде завършен. Историята е този фундамент, от който произтичат останалите проблеми", каза Кайчев.

По думите му цар Самуил се приема за владетел на средновековна България, но няма промяна на учебниците.

"От три години има постигнато разбирателство за съвместно честване на цар Самуил, но то не се прилага. Сега предстои да бъде публикувано това решение", посочи Кайчев.

Той коментира, че евентуално решение за Гоце Делчев би било ключ към напредъка на комисията.

"Там историческите извори са повече от ясни. Тук е въпрос на много прагматично и рационално решение на политическия и интелектуалния елит на Северна Македония, за да вървим напред", каза Кайчев.

До края на годината предстоят още поне три заседания на съвместната комисия. В тях ще се продължи със средновековната история.

На въпрос дали има руско влияние върху разговорите със С. Македония, Кайчев коментира, че е възможно да има такива явления.

"За Русия би било изгодно да има една Северна Македония, която е по-близо до Сърбия и оттам – по-близка с Унгария", каза Кайчев.

И България, и Северна Македония обявиха, че са разкрили, че техни представители работят срещу подобряването на отношенията в полза на трети страни.

Българският премиер Кирил Петков през миналата седмица на няколко пъти обяви амбиция да се разрешат проблемите между двете държави и България да одобри преговорната рамка на Скопие за ЕС.

Общата комисия бе формирана съгласно договора за добросъседство от 2017 година, но постигна много ограничени резултати, а последните две години работата ѝ бе блокирана.

По-рано тази година съпредседателят на комисията от македонска страна Драги Георгиев дори предложи комисията да бъде "замразена", докато се нормализира политическата атмосфера между двете страни.

Правителствата на Кирил Петков и Димитър Ковачевски избягват провокациите, но към момента има много малко сигнали за напредък по чувствителните въпроси между двете страни, какъвто е и историята.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mimich 06
    #18

    Като ви каже Киро добър ден, погледнете дали е изгоряло слънце. Тоз пропада от ден на ден, очаквам до 3 месеца да се занули.

  2. полк. Дрангов
    #17

    Възхищавам се от патриотизъма ви! Но в момента Путин забива клин в нашия народ (в Македония и България). Линията Албания, Македония, България в НАТО и ЕС ще е сериозна спирачка пред Русия!

  3. Dante Alighieri
    #16

    Вън шумадийските свинье от Македония!

  4. Dante Alighieri
    #15
    Отговор на коментар #12

    Ти си гостенин в нашата Македония бре, коп*ле шумадийско. Да си по-тих от водата и по-нисък от тревата, ако искаш да останеш в наша земя.

  5. Обектив
    #14

    Освен изпълнение на политическите условия "4 плюс 1"! Докато историческата комисия не предложи на двете правителства за общо честване емблемите от Македония на Възраждането и на ВМОРО. не може да става дума за вдигане на ветото !

  6. Коментарът е изтрит в 20:32 на 4 април 2022 от автора.
    #13
  7. Jane1
    #12

    Българи, няма македонисти в Македония. В Македония има македонци. Как не разбирате това, вие българи от Татарстан? Дърветата можехте да разберете досега, но вие българите-татари не искате да разберете. Какъв е проблемът на вас българите? Имате ли в цялата си нация някакви психични проблеми? Невероятно! Македония е на македонците не на вас, махнете мръсните си ръце от Македония!

  8. полк. Дрангов
    #11

    Оставете на мира цар Самуил. И ние и те имаме паметник и го почитаме най-дълбоко. Ама не виждате ли огромния МОЧА? Сянката му е от тук до Македония!

  9. полк. Дрангов
    #10

    Пускайте макетата в ЕС по-скоро! Да няма граници, съвместен бизнес, свободно движение на хора! Всичките имат роднини у нас! Пак ще станем един народ. Не се ловете на въдицата на Путин! Кръвта вода не става!

  10. Борис
    #9

    Македонизмът е насилствено наложена, на българите във Вардарска Македония. сръбска идея с цел сърбизирането им. Т. е. това е политически, а не исторически въпрос. Т.нар. историческа комисия е само един смокинов лист, зад който се опитват да се скрият престъпленията при налагането на македонизма, извършвани срещу българите във Вардарска Македония, след 1912 г., от великосръбските шовинисти, и те да бъдат оправдани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.