Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оказа се сложно да се намери форма за обучението на парамедици

4 коментара
Оказа се сложно да се намери форма за обучението на парамедици

Здравното и образователното министерства търсят форма за обучението на парамедици, след като през май стана ясно, че тези специалисти ще са в основата на бъдещия модел на спешна помощ.

“Ние имахме готовност за обучение, но се оказа, че според българското законодателство това е невъзможно, тъй като във висшето образование не може да има обучение под три години, а за парамедиците са нужни максимум две“, обясни ректорът на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев. Сред обсъжданите варианти са обучението да става в рамките на професионална гимназия или в колеж.

“БЧК има сериозен опит и освен това има много хубава база в Горни Лозен, така че с тях също се разговаря, за да се измисли подходящ вариант“, обясни Митев.

“Вероятно ще са необходими законодателни промени, за да се регламентира обучението“, посочи той.

Министърът на здравеопазването Стефан Константинов заяви, че “оптимистичният вариант е обучението на парамедиците да започне в края на тази година“. Все още обаче не е ясно кой ще го финансира.

От тази есен Медицинският университет в София създава отделна катедра по Спешна медицина и увеличава двойно хорариума часове. Досега обучението по спешна медицина беше разделено в различни катедри. За учебни бази ще се използват “Пирогов“ и “Царица Йоанна“.

В момента в системата на спешна помощ работят 1150 лекари, от които половината са със специалност, като само при 69 това е спешната медицина. От 2008 досега 17 лекари са завършили спешна медицина, а още 34 са в процес на обучение. В същото време отпуснатите места са били 196, като 162 от тях са били държавно финансирани.

“Идеята на отделната катедра и увеличаването на хорариума часове по спешна медицина е всички завършващи да бъдат готови да реагират във всяка една спешна ситуация, независимо какво ще специализират след това“, обясни Митев.

Константинов съобщи, че от следващата година има идея заплащането за специализантите държавна поръчка да се увеличи от три на четири минимални работни заплати, но всичко зависи от бюджета, който ще бъде гласуван.

Със средства от европроект по програма “ПУЛСС” ще се създаде и тренажорна зала за придобиване на технически умения за извършването на различни спешни манипулации и техники, каквито са интубиране, извършване на сърдечен масаж, поставяне на венозни инфузии и др. Обучението ще се провежда на съвременни манекени, чрез които ще се симулират различни спешни състояния. За целта ще бъдат отпуснати 3 млн. лева. Други 3 млн. лева по същата програма ще се дадат за повишаване квалификацията на лекари, медицински сестри и фелдшери от спешната помощ, които ще преминат през няколкодневни обучителни курсове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ужас
    #4
  2. Тъпанарски
    #3
  3. N
    #2
  4. Парамедик
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.