Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 100 000 фермери ще ползват евросубсидиите

6 коментара
Около 100 000 фермери ще ползват евросубсидиите

Очаква се около 100 000 земеделски производители да получават директни плащания от Европейския съюз, въпреки че 165 000 отговарят на изискванията за минимална площ, върху която ще се плащат евросубсидиите от 2007 г. Това заяви министърът на земеделието и горите Нихат Кабил в сряда. Той стартира кампания, по време на която на селскостопанските производители ще бъде обяснено какво да предприемат, за да получават пари от Европейския съюз за обработването на нивите им.

Разчетите на Министерството на земеделието и горите сочат, че 165 хил. фермери обработват терени над минималната площ, приета от България за плащане на годишна евросубсидия, която за лозя, тютюневи и овощни насаждения е 5 дка, а за зърнени култури - 10 дка. От тях обаче реално около 100 000 земеделци се очаква да подадат заявления за субсидиране. Обработващите малки терени надали ще искат подпомагане, тъй като няма да им е икономически изгодно да се ангажират с производство само срещу помощ от 60 или 100 лв. годишно, коментира Кабил.

Фермерите, които искат да получават пари от ЕС, ще трябва да подават от 1 септември 2006 г. заявление в общинската земеделска служба. Там те ще очертаят върху картата на землището парцелите, които обработват с аренден договор или като техни собственици. Тези данни ще се сравняват с ортофото картата на цялата територия на страната, която в момента се снима и до октомври 2006 г. ще е готова в електронен вариант.

Към момента със самолет са заснети само 7 хил. кв. км от общо над 111 хил. кв. км територия на България, от която 100 000 кв. км ниви и гори трябва да се качат на ортофото картата, допълни Кабил. От фотографираните терени са обработени само 4 хил. кв. км, а в електронен вариант са преобразувани половината – 2 хил. км. км.

Именно с тези 2 хил. кв. км, които са в землищата на Пловдив, Пазарджик, Чирпан, Стара Загора, Добрич и Шабла, ще се започне регистрацията на крупните фермери, кооперации и големи физически лица, обработващи земя, обясни Кабил. Паралелно с разширяването на базата данни в ортофото картата и в другите региони на страната ще върви и регистрацията на земеделците с право за субсидии, допълни той.

Кабил призна, че се забавя изготвянето на ортофото картата, която е основата за изплащането на евросубсидиите и доплащанията от националния бюджет. Причината за това е забавеното сключване на договора с фирмата, която снима самолетно терените. Така през октомври, когато е последното подходящо време през годината за извършването на ортофотографирането, са били реализирани малко ползотворни летателни часове. През март се очаква да приключи и вторият търг за фирма, която да снима дигиталната карта, и да се ускорят дейностите по самолетното снимане, допълни зам.-министърът на земеделието и горите Бюрхан Абазов. За да влезем в срок с изготвянето на ортофото картата, България ще закупи и архивни сателитни снимки за 40 хил. кв. км, които да се добавят към базата данни за ускоряване на обработката им. Ще бъде обявен търг за това, като средната цена за сателитна снимка на един квадратен километър площ е около 20 евро. Министерството на земеделието и горите има бюджет за това, каза още той.

Заявленията за ползване на евросубсидии ще се подават всяка година, като онези фермери, които са променили през предходната година размера на обработваемите си площи, ще отразяват новите им граници на ортофото картата, за да получат адекватните помощи, посочи още Кабил..

Около 10 лв./дка ще е директното плащане от Европейския съюз, приблизително толкова ще е и финансирането на българската хазна. Надяваме се съфинансирането да е максималното допустимо -  55 на сто, отбеляза агроминистърът. 20 на сто от средствата идват от парите от ЕС по линията за развитие на селските региони, които се пренасочват за земеделските производители. 25 на сто са доплащане също от Евросъюза, а до 10 на сто може да е националното доплащане.

В момента вървят преговорите на политическо ниво какъв да е процентът на националното доплащане, каза Кабил. По думите му окончателният им размер ще стане ясен в хода на подготовката на републиканския бюджет за 2007 г., чиято процедура по изготвянето вече бе стартирана от Министерството на финансите. Така в най-оптимистичният вариант българските фермери  ще получават по 20 лв./дка от догодина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анонимен
    #7

    от 111 хил кв.км. излиза, че на един фермер, който ще взима помощи се падат по 1 кв.км., а обработваема още по-малко.

  2. сиктир
    #5

    Тия шебеци са няколко хиляди души с автопарк раве почти на броя на служителите. При положение, че земята е частна, кво работят тези типове не ми е ясно. Ясно ми е, че дори и малкото работа не вършат. Слушах сабале министъра. Назобал се с термини дето не са му ясни и ги повтаря като папагал. Елементарни неща не може да обясни. Кои да се регистрират. По наше село няма ни арендатори, ни ТКЗС-то взема земи да работи. Пустеят. Ако си регистрирам лозята( само регистрираните се признават от ЕС), ще ми искат

  3. Dimo
    #4

    А какво ще стане с фермерите, които обработват земите на собствениците, а забравят да плащат аренда, дори нямат сключен договор за аренда на земята със собствениците? Държавата трябва да ги принуди да сключват такива договори и при неизпълнението на клаузите по тях да ги санкционира!

  4. visarionov
    #3

    Мнозинството от собствениците, който имат минимума земи за регистрация нямат качеството земеделски стопани.Такова качество следствие на регистрация имат мнозинството арендатори.Следователно резултатът ще е:1. ще скочи арендното плащане за декар, т.е. повече ще вземат собствениците, който в момента вземат левчета- не че след субсидиите ще е много повече,тъй като повечето избщо няма да разберат че арендатора прибира и субсидия + добавка от бюджета за всеки декар земя взета под аренда2. за да може

  5. nezavisim
    #2

    стопански производители ,вярвате ли в тези долнопробни мошенници.За кой ли път ви лъжат,парите отдавна се знае кой ще ги прибре ,нима в тези 15 г.не се уверихте.

  6. xxxxx
    #1

    за се регистрираш трябва да представиш нотарилано заверен документ за собственост или наем/аренда. ако нямаш, няма помощи за съответната площ.След прословутото примане няма да имаме на право на субсидии на нови площи с лози. затова ако накой има лозя не е зле да намери начин да ги обработва и да се регистрира. цената на регистрираните лозя ще се повиши доста след 3-5 години, независимо от състоянието им.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.