Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 1000 панелки ще се санират, старите малки сгради пак са аут

Качеството ще е ниско при тези цени, предупредиха строители

5 коментара
Около 1000 панелки ще се санират, старите малки сгради пак са аут

Предвидените 1.4 милиарда лева за саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост ще стигнат за около 1000 големи сгради с над 72 жилища в тях. Причината е, че те ще съберат най-много точки, съгласно публикуваните критерии за оценка в насоките за кандидатстване от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

На практика малките сгради с под 18 жилища, голяма част от което са строени през 50-те и 60-те години на миналия век, имат нищожни шансове да получат финансиране.

Освен това ремонтът на покрива в момента не е допустим за финансиране, според публикуваните правила, на което се надяваха редица малки кооперации.

Това стана ясно по време на конференцията "Устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд" в София. Тя бе организирана от "Климатека", Центърa за енергийна ефективност "ЕнЕфект" и инициативна група "Да обновим България". Те се борят за смяна на модела на финансиране на санирането на сградите у нас - от 100% пари от държавата към участие и на собствениците в обновяването, като целта е то да бъде поне 50%.

Сега моделът е взимаме от всички и даваме на малко или казано по друг начин 95% от българите нямат достъп до обновяване на жилищата си, което е несправедливо, каза Драгомир Цанев от "ЕнЕфект".

По националната програма за саниране и с европейски средства за последните 6 години са обновени около 3000 сгради, което е под 1% от сградния фонд у нас. Средно на година безплатно се санират около 200 сгради. В същото време 66 000 жилищни сгради имат нужда от обновление по данни от Националната стратегия за сградния фонд. Така сметките показват, че на България ще са ѝ нужни 200 години, за да реновира всички сгради с държавни пари, посочи Драгомир Цанев.

Затова смяната на моделът е наложителна. Дори в страните от третия свят, като Палестина и Гана, грантовете са 30%, каза Драгомир Цанев. В Украйна работи Фонд за енергийна ефективност на пазарен принцип и в момента има много проекти, допълни той. В тези държави хората са разбрали, че отговорността за собствеността им е тяхна, а не на държавата.

У нас се стига до парадокси. При саниран блок в Смядово изгоряла крушка и домоуправителят отишъл при кмета с молба да смени крушката, защото всичко било безплатно, разказа Цанев.

Той призова държавата да има програма за хората, които при новото раздаване на парите сега отново "ще останат зад борда". Да има яснота какво ще правят хората с направените енергийни и технически обследвания.

Над 200 страници коментари по насоките за кандидатстване

Министерството на регионалното развитие е получило над 200 страници с коментари по насоките за кандидатстване за санирането на жилищни сгради с 1.4 млрд. лв. Очаква се програмата да бъде отворена за кандидатстване на 15 ноември.

Тези, чиито проекти бъдат входирани до края на март 2023 г. и бъдат одобрени за финансирани ще им бъдат покрити 100% от разходите, включително и направените за енергийното и техническото обследване на сградата и изготвянето на техническия паспорт.

Това също е крайно несправедливо спрямо малките, стари сгради, които на практика имат минимален шанс да се класират. По тази причина сме предложили разделяне на финансовия ресурс поне на две части, за да се оценяват сгради със сходни характеристики, коментира Цвета Наньова, заместник-председател на Българската фасилити мениджмънт асоциация.

Според нея трябва да отпадне възможността за връщане на първоначалната инвестиция в изготвянето на документите. Причината - това е двойно несправедливо за отпадналите. В първоначалния вариант не се предвиждаше възстановяване на тези разходи, но след идването на служебния кабинет това беше променено.

Общините също не са доволни, че ще трябва да входират всички проектни предложения в МРРБ дори те да не съберат минимума от 72 точки. Причината е, че този труд не им се заплаща. Вече има сигнали от общини, които отказват да регистрират сдружения на етажната собственост, казаха участници в конференцията.

Несправедливо е и изискването на МРРБ да се дават точки на проектите от общини, които имат наредба за общия архитектурен облик на града, смятат експертите. Аргументът е, че така едни проекти ще бъдат облагодетелствани, докато хората нямат никаква вина за липсата на наредба, която изцяло зависи от местната власт. МРРБ въведе този критерий, за да накара общините да приемат такава наредба.

Към момента е ясно, че конкуренцията ще е голяма. Община Габрово има готови 40 проекта, които ще внесеа веднага след отварянето на програмата. Готови проекти имат още Бургас, Смядово, София, стана ясно по време на конференцията.

Строители: Санирането ще е некачествено при тези цени

Междувременно от Камарата на строителите в България предупредиха, че при обявените пределни цени санирането на жилищните сгради ще е некачествено.

Според публикуваните насоки за кандидатстване строително-монтажни работи ще се извършват при максимална цена от 230 лв./кв.м за жилищни сгради до 8 етажа и 250 лв./кв. м при по-високи блокове.

Камарата на строителите смята, че при тези цени няма да бъде постигната енергийна ефективност на сградата от клас "В" и по-висока след изпълнението на енергоспестяващите мерки. Има риск и да не се постигне минимум 30% спестяване на първичната енергия. Ако това не се случи, живущите в блока ще трябва да платят цялото саниране, според така публикуваните насоки. Това пък предупреди омбудсманът Диана Ковачева.

От строителната камара твърдят, че за да бъдат изпълнени тези изисквания е необходимо пределните цени да станат съответно 310 лв./кв. м за жилищни сгради до 8 етажа и 330 лв./кв.м за тези над 8 етажа.

В противен случай, намалените референтни стойности биха довели до риска от намален обхват от дейности, лошо качество и в крайна сметка до компрометиране на устойчивото енергийно обновяване на жилищния сграден фонд, се казва в становище на КСБ.

Ръководство по топлоизолация

Българската асоциация за изолации в строителството ще издаде подробно ръководство по отношение на енергийното обновяване в частта топлоизолация до края на годината.

Целта е да се подпомогнат строителните фирми, инвеститорите, надзорниците и гражданите, каза проф. Димитър Назърски по време на конференцията.

Той припомни, че асоциацията направи подобно безплатно ръководство за изпълнението на топлоизолационни системи на сградите по националната програма преди 6 години. Немалко обаче са били случаите, когато се е разчитало при изпълнението на топлоизолационните системи само на опита на работниците в строителните фирми, каза проф. Назърски.

Той препоръча на собствениците да следят как се прави санирането всеки ден, а ако не разбират да си вземат специалист, защото на надзора много, много не може да се разчита при тези цени.

Да не се започва енергийно обновяване на жилищните сгради преди да е решен въпросът с конструктивните им проблеми, ако има такива, каза още проф. Назърски.

Изпълнението на обновяването на жилищата по националната програма при 100% безвъзмездно финансиране от техническа гледна точка отговаря на средното качество на строително-монтажни работи в България. Но като организация на процеса - дефектите са видими, защото хората не се чувстват отговорни да контролират строителството, коментира Цвета Наньова.

Според нея е необходимо да се създадат звена за обслужване на едно гише, въвеждането на фигурата на специализирания посредник, определянето на дефиниция за енергийна бедност. Само така ще може да се помогне на тези, които не могат да осигурят самоучастие при обновяването, смята Наньова.

По втората фаза на програмата по Плана за възстановяване и устойчивост - за около 300 млн. лв., ще се изисква 20 процента самоучастие на собствениците в жилищната сграда. За тях подаването на проектите е до края на 2023 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #5

    Брей че са нагли.

  2. Горскио
    #4

    Аз за мен на цена 300 лв/м2 си строя къща, заедно с разрешителните, тока и акт 16.

  3. Горскио
    #3

    Да сметнем 230лв/м2 какво означава: един среден двустаен апартамент с площ 70м2 с идеалните части има за опаковане 50м2 външни стени, цената за смяна на щрангове за вода е 500 лв, с щрангове за парно и други да стане 1500 лв - пренебрежимо малко. Значи остават 10000лв за 50м2 стиропор, което си е доста надута цена - излиза по 200 лв/м2 стиропор + лепило, мрежа, грунд и мазилка. На свободния пазар цената е под 50лв/м2, т.е. 4 пъти раздуване на цената, което пак им е малко на мошениците от строителната камара.

  4. Калико Джо
    #2

    Качеството ще е ниско при каквото и да е цени. Толкова могат (или се стараят).

  5. anton nikolov
    #1

    Облепването със стиропор не е саниране.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.