Хората с увреждания са неизползван резерв на пазара на труда и според експертни оценки с подходящи мерки на пазара на труда поне 120 хиляди от тях могат да работят. Това каза Йордан Димитров от Националната федерация на работодателите на инвалиди в понеделник на събитие по повод Международния ден на хората с увреждания - 3 декември.
В по-голямата част от развитите европейски страни заетостта сред хората с намалена работоспособност е около 60%, а в България е едва 31%. Експерти смятат, че реално е дори наполовина – около 15%.
Според Иван Нейков от Балканския институт по труда и социалната политика ако по-рано темата на пазара на труда е била липсата на квалифицирани работници, днес проблемът е, че вече няма никакви работници. Той определи случващото се с израза "вода газим, жадни ходим", тъй като не ползваме резервите, сред които са хората с увреждания.
По думите му всички анализи показват, че хората с увреждания са добри работници, при тях е много по-малко текучеството, по-привързани са към предприятието, положило усилие да адаптира работните им места. Те са лоялни и квалифицирани работници.
Нейков коментира, че докато работодателите твърдят, че е скъпо да адаптират работни места за хора с увреждания, едва 500 000 лева от отпуснатите над 4 млн. лева за целта тази година са използвани. Според него това се дължи на липсата на информация за възможностите за адаптиране на работните места, както и информация как новите технологии дават възможности да се ползва дистанционната работа.
Все повече потребители, особено от групата на младите, са склонни да закупуват стоки, произведени от хора с увреждания, стоки с кауза, посочи Нейков.
В момента в специализираните предприятия на и за хора с увреждания в страната работят около 2000 души, преди 1989 година техният брой е надхвърлял 55 000 души.
Почти половин година след въвеждането на новия квотен принцип за назначаване на хора с трайни увреждания в предприятията се забелязва увеличение на наетите от тази група безработни - по информация на социалното министерство през първите 9 месеца на тази година са намерили работа над 12 000 хора с увреждания, регистрирани в бюрата по труда. За същия период на 2018 година те са били само 6 831. Двойно повече са през тази година и предложените работни места - 2 446 до края на септември тази година, срещу 1 258 за цялата минала година. Според експертите допълнителната заетост за хора с трайно намалена работоспособност засяга основно регистрираните безработни, а все още не се работи за привличане на неактивните хора с увреждания - група с огромен потенциал за пазара на труда в България.
Инспекцията по труда проверява повече от 880 предприятия за спазване на квотите за наемане на работници и служители с увреждания. За първите три месеца, през които реално се прилагат квотите, 110 фирми са отказали да изпълнят задължението си по Закона за хората с увреждания и са платили компенсационни такси за 549 незаети работни места. От глоби в бюджета са постъпили 92 244 лева.
Според експертите на Националната федерация на работодателите на инвалиди, сдружение "Хоризонти" и Балканският институт по труда и социалната политика специализираните предприятия са едно от решенията на проблема с високата безработица сред хората с увреждания. Не по-малко перспективни са и Центровете за защитена заетост, регламентирани в Закона за хората с увреждания. Във всеки от бъдещите центрове ще работят минимум 15 човека с поне два вида трайни увреждания, всяко от които води до не по-малко от 50 на сто намалена работоспособност. Центровете ще осигуряват не само заетост, но и минимален пакет от персонални подкрепящи услуги за хора с множествени увреждания. Сред тях са трудово наставничество, психологическа подкрепа, рехабилитация, медицинско наблюдение. За първи път тази година в Агенцията за хората с увреждания са предвидени 600 хиляди лева за два пилотни центъра за защитена заетост, допуснат за финансиране е и един проект за 263 хиляди лева. Създаденият с тези пари център ще е под формата на опитна градина за трудова рехабилитация и интеграция в Божурище.
По проект "Иновативни интегрирани услуги за подкрепена заетост за лица с увреждания" по ОПРЧР специализираните предприятия през последните години са въвели нови услуги и производства, различни от традиционни дейности като шивашката.
Той посочи необходимостта от така наречените "подкрепящи услуги":
"При специализираните предприятия изискването е част от персонала да бъде специално от хора с увреждания, а спецификата при центровете за защитена заетост е към заетостта на хората с увреждания да се добавят едни съпътстващи, подкрепящи услуги. Именно тези подкрепящи услуги са липсващият елемент, който пречи на работодателите да предоставят по-голяма част от своите работни места за лица с увреждания, например въвеждането на специализирани оценки за работоспособност на хората с увреждания към конкретните работни места".
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.