Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 160 000 декара земя са заявени неправомерно за подпомагане

Земеделското министерство е предотвратило източването на 8 млн. лв.

2 коментара
Около 160 000 декара земя са заявени неправомерно за подпомагане

Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) съобщи, че 95 кандидати за подпомагане са заявили неправомерно 160 000 декара по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП) в кампанията по директните плащания за 2019 г.

Общо тези кандидати са очертали 250 000 декара, но за 160 000 от тях те не са имали т.нар. правни основания.

Дори в случаите, когато са имали правни основания, кандидатите са очертавали земи, различни от посочените им в правните им основания в друга община и дори област.

Това е установила проверка на експерти от МЗХГ и ДФЗ, след засечени нарушения при очертаване на площи в ИСАК (Интегрирана система за администриране и контрол).

Земеделските земи, които са посочени от стопаните за подпомагане, са основно на територията на областите Велико Търново, Габрово, Благоевград, Кюстендил, Перник и София-град.

Заявените площи по СЕПП и зелените директни плащания (ЗДП) на тези бенефициенти е за около 8 млн. лева субсидия. За неправомерно очертаните площи няма да бъде изплатено финансово подпомагане, се казва в съобщението на МЗХГ.

34 от 95-те кандидати с нарушения подават заявление за подпомагане за първи път.

Над 90% или почти 145 000 декара от 160 000 декара, които са заявени без правно основание, са посочени като постоянно затревени площи. Само 23-ма от тези бенефициенти имат регистрирани животновъдни обекти с пасищно отглеждани животни, се казва в съобщението на МЗХГ.

Извършените проверки показват, че в голяма степен правното основание на тези бенефициенти е за земеделски имоти, които по начин на трайно ползване се водят земеделски.

Реално обаче те са силно захрастени или гористи местности, както и земи с реално неземеделски характер – дерета, кариери, табани и др.

По този начин са направили опит да заобикалят нормативните разпоредби, заявявайки други земеделски земи.

Това, както и заявяването без никакво или недостатъчно като размер правно основание, също представлява нарушение на чл. 41, ал. 3 на Закона за подпомагане на земеделските производители.

В съответствие с европейските регламенти за директните плащания на площ земеделските земи, включени в заявлението за подпомагане, трябва бъдат с правно основание за ползване, регистрирано по съответния ред.

МЗХГ извършва допълнителни проверки по отношение на очертаваните площи и дали са подпомагани от служители на областни и общински дирекции по земеделие.

Доклад с извършените проверки ще бъде даден и на прокуратурата, се казва в съобщението на МЗХГ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #2

    Чудя се докога развитите държави от ЕС ще разрешават на България да краде от "фондовете". Май че му идва краят...

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    А предните години... КОИ ЧИНОВНИЦИ СА ПОМАГАЧИТЕ, КОИ МИНИСТРИ НЕ СА ОРГАНИЗИРАЛИ ПРОВЕРКИ НА МЯСТО. Стотици милиони откраднати от от тарикати! Ето че Създадохме МНОГО РАБОТА НА ПРОКУРАТУРАТА НА КЬОВЕШИ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.