Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 30% спад в продажбите на книги през 2020 година

По-малко от една пета от книгоиздателите са усетили ефект от отпуснатите от Министерството на културата средства за коронавируса

1 коментар
Около 30% спад в продажбите на книги през 2020 година

Коронавирусът удари и продажбите на книги през тази година. Спадът за периода януари - октомври е между 20 и 30 на сто, показва проучване на асоциация "Българска книга", в която членуват книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти.

Втората анкета, която организацията прави сред членовете си е проведена през ноември. Първата беше през май, като целта е да се проследи как кризата с Covid-19 и мерките в сектора се отразяват върху книгоиздателския бранш.

Повече от половината от участвалите в анкетата посочват април като месеца с най-малко приходи, следван от месец май. През този период спадът в продажбите на книги е между 50% и 70%, показва проучването.

Близо три четвърти от анкетираните (72%) заявяват, че само частично са успели да възстановят дейността си след тежкия удар, нанесен върху книжния бизнес в периода март-май, а 18% продължават да изпитват изключителни сериозни затруднения.

Около една трета (30%) са били принудени да намалят служителите си с до 20% спрямо общия брой на персонала от преди пандемията.

Близо две трети от участвалите в анкетата (64%) споделят, че имат увеличение на приходите от онлайн продажби спрямо тези във физически обекти. Други 31% посочват, че  нямат промяна в пропорционалното разпределение на приходите онлайн и от физически обекти и реализират същите продажби от собствените си онлайн магазини като преди кризата.

46% от издателите и търговците са успели да развият собствен онлайн магазин, но в същото време 54% не са развили нови подходи, партньорства и алтернативни методи на продажба в месеците на кризата, показва още проучването.

Намаляването на ДДС за книгите от 20% на 9% като временна мярка в подкрепа на сектора е довело до повишаване на печалбата според 37% от участниците в проучването. Преобладаващата част от издателите и книготърговците (85%) смятат, че е наложително мярката да стане постоянна, както от години е в европейските държави.

Едва 18% са усетили ефект от средствата, отпуснати от Министерство на културата за попълване на библиотечните фондове в двете конкурсни сесии в рамките на настоящата календарна година.

 Според 76% от респондентите мерките в подкрепа на книгоиздаването и книготърговията, предприети от държавата, са недостатъчни. Освен намалената ставка на ДДС за книгите да стане постоянна мярка, представителите на бранша, участвали в проучването, са на мнение, че следва да се отделят значително повече средства за обновяване на библиотечните фондове, да се предприемат решителни действия за борба с интелектуалното пиратство и да се предвидят средства за заплащане на отдадени под наем книги.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Н
    #1

    1.Много ми хареса думата респондент. 2.Ами имат спад за съжаление, малко са четящите, а освен това още не съм напислала селъра си - тогава щяха да видят приходи,освен ако Шпрингер не купи скандали от кухните и баните на комунизма и пост същия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.