Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 8 000 онокоболни годишно са лишени от навременно лъчелечение

16 коментара
Около 8 000 онокоболни годишно са лишени от навременно лъчелечение

Недостатъчният брой апарати за лъчелечение е причина да се формират дълги листи на чакащи пациенти, което лишава около 8 000 онкоболни годишно от навременно лъчелечение. Това сочат проучванията на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), направени по повод зачестилите оплаквания за проблеми с лъчетерапията и химиотерапията на онкоболни. Сигналите са както от пациенти, така и от практикуващи лекари в съответната област. Пациентите се жалват в комисията, тъй като не могат да получат същата медицинска помощ, каквато получават други граждани на ЕС.

Образуваните преписки в комисията са били седем, основно за забавено лъчелечение и недофинансиране на лечебните заведения. В хода на едно от производствата един от болните е починал. Негов близък е посочил в жалбата си до комисията, че пациентът е бил разкарван от една болница в друга и “никъде не са го искали“. По същество жалбата е била за проблеми, свързани с прилагането на експериментално лечение, обясниха пред Mediapool от комисията.

При проучванията си КЗД констатира, че действащата методика за финансиране на лъчетерапията генерира сериозни загуби на лечебните заведения. Според експерти от гилдията, чието становище е било поискано от комисията, себестойността за един пациент при 20-дневен курс на лечение на линеен ускорител е около 4000 лв. НЗОК обаче плаща по клинична пътека № 258 за високотехнологично лъчелечение на онкоболни и неонкологични заболявания около 1900 лв. и то от тази година. По-рано стойността на клиничната пътека беше още по-ниска. При това цената не отчита продължителността на лечебния курс и разликата до 4000 лв. се поема от съответната болница.

По предварителни изчисления на комисията един курс на лечение с новата методика за модулирано по интензитет лъчелечение (IMRT) ще струва около 10 000 лв., като се има предвид, че клиничната пътека е същата – за 1900 лева. За сравнение в Турция подобно лечение струва около 10 000 евро. “Цената на лечение с този метод в страните от ЕС варира, но никъде не е по-ниска от 16 000 евро и всичко се поема от държавата“, коментираха от КЗД.

По време на производствата е констатирано също така, че оборудването в България със съвременни апарати за лъчелечение не е на препоръчителното за Европейския съюз равнище. В страните с добре развито лъчелечение се смята за норма наличието на един линеен ускорител на от 180 000 до 280 000 души. В България към момента работят само 5 линейни ускорители за население от 7.35 милиона души.

На един апарат за перкутанно лъчелечение като капацитет годишно се препоръчва лечението средно на 400-500 пациенти. На един такъв апарат у нас се падат средно около 900 пациента, като въпреки свръхнатоварването на апаратите листата на чакащи се удължава непрекъснато. От комисията посочват, че броят на чакащите лечение онкоболни надхвърля няколкократно капацитета на апаратите. Резултатът е липсата на своевременно лечение за около 8000 болни годишно при общо нуждаещи се 21 000 души.

Освен това от КЗД посочват, че остро стои и проблемът за несравнимо по-ниското от европейските нива заплащане на труда на медицинските кадри, което води до отлив на специалисти онколози.

По Оперативна програма “Регионално развитие“ има предвидени 66 млн. лева за модернизирането на онкоцентровете в страната, включително за купуването на още апарати за лъчелечение. Те обаче ще влязат в експлоатация едва след около две години и без увеличение на финансовия ресурс проблемът ще продължава да стои. И сега заради липса на средства модерни апарати с месеци стоят без да бъдат използвани, тъй като болниците не могат да купят сами необходимите за работата им консумативи. А когато се развали някой от малкото функциониращи апарати, стотици болни се налага да чакат с месеци за лечение. Такъв случай имаше в Столичната болница по онкология.

От КЗД коментираха още, че Националният раков регистър, водещ статистиката с данни за онкоболните, не е общодостъпен за данни, събрани след 2008 г., т.е. за 2009 г., 2010 г. и 2011 г. няма достъпна актуална информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Важен е асфалтът,лентите и перченето на Тиквата.Другото е на втори план!

  2. Анонимен
    #15

    Най-ценното за хората е здравето им, за което трябва да се осигурят пари и след това за други измишльотини като пародийния Лувър и потъващите в шепа спортисти пари. Като не можем да осигурим техника за болните, да ги изпращаме за сметка на Здравната каса в други страни. Пожелавам на тези нещастници да се разболеят от най-страшната болест и тогава да видят какво значи да не те лекуват. Само че те с откраднатите пари ще си осигурат лечение където си искат.

  3. Анонимен
    #14

    Само за сравнение, в онкологичния център където практикувам, имаме 9 линейни ускорителя; 1 Gamma Knife; 1 HDR unit, рутинно използваме VMAT-IMRT; IGRT

  4. Анонимен
    #13

    Мдааам, Бочо не ги иска, само го подяждат. Да си ходят - това е Неговата воля.

  5. Анонимен
    #12

    Безсрамно отношение към болни, възрастни и деца. Срам ме е , че имам български произход.

  6. Анонимен
    #11

    До 10 - Парите никога не са били достатъчни и по време на излишъците и сега, защото управляващите предпочитат да ги насочат към по-сладки за крадене места - например Спортната зала, магистралите, Българския Лувър и т.н.

  7. Анонимен
    #10

    Апи тройната коалиция бяха ли достатъчни апаратите? Или парите от излишъците отидоха за "Цанков камък" и за летяща чиния на Доган?

  8. Анонимен
    #9

    До №8 - Пациент ще, ама по най-добре платената клинична пътека в инвазивната кардиология. С тея килограми - в сърцето ще го удари и ще му сложат стент. Опекъл си е нещата.

  9. Анонимен
    #8

    Да сте чули Тиквата някога да се е загрижил за болниците?Този добре охранен тулуп,лишен от мозъчна деиност като му гледам телеста скоро ще е пациент,ама той си е гарантирал Правителствена пожизнено!

  10. Анонимен
    #7

    Макар и левичарското правителство на Станишев да провеждаше политика на геноцид към онкоболните, в случая много на място звучи слогана "Срамувам се, а премиерът не се срамува". При БСП обаче като цяло болниците бяха доста по-добре отколкото в момента. Такава безнадеждност никога не е било.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.