Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Окончателно: Часовете в прогимназията се увеличават

3 коментара
Окончателно: Часовете в прогимназията се увеличават

Дни преди началото на учебната година Министерството на образованието все пак взе решение да увеличи часовете на учениците от V до VII клас. Седмичната натовареност нараства с повече часове по български език и и литература и математика, а за петокласниците и по география.

Именно в V клас е и най-голямото увеличение на седмичните часове – плюс 1.5 учебни часа. В VI клас децата ще имат 1 час повече – по половин час за математика и български език. Още половин час за математика ще имат и седмокласниците. Така общият брой става 32 часа седмично за всички ученици от прогимназиалния етап.

Увеличението на часовете е за сметка на по-кратката им продължителност. Те вече ще са по 40 минути, а не по 45, както досега. Препоръката за намаляване на времетраенето дойде от Министерството на здравеопазването.

Предложението за по-кратки, но повече часове беше направено с изменения на наредби на министъра на образованието по времето, когато на поста беше акад. Николай Денков. Служебният министър проф. Сашо Пенов до момента избягваше да отговори категорично на въпроса дали все пак ще подпише промените в наредбите. Срещу повечето на брой часове се обявиха от Съюза на работодателите в системата на образованието и от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

Мнистър Пенов обаче не зае категорична позиция по въпроса. Той остави решението за след общественото обсъждане на промените в наредбите. А крайният резултат щял да зависи от постъпилите предложения и възражения. Че текстовете са факт стана ясно от публикуването на измененията в "Държавен вестник".

Сега директорите на училища ще имат 20 дни, за да приведат в действие новите правила.

Очаква се промените да доведат до увеличение с 4 млн. лева годишно на разходите за лекторски възнаграждения или допълване на нормите преподавателска работа на учителите по български език и литература, математика и география и икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #3

    По няколко неща си приличаме с руснаците - по лъжата, имитацията и простотията. И като увеличимчасовете ще увеличим знаията , ли? И все пак мАсква трябва да бъде разрушена!

  2. Десен бесен
    #2

    Нашите родители са учили по 5 учебни часа на ден и смея да твърдя, че са по-образовани от нас по общообразователните предмети. Пожелавам на децата да ги тричат по-малко отколкото нас през 90-те години.

  3. анита хегерланд
    #1

    Не знаем някой писател да е научил езика, като е заучавал правилата му?! Колко средношколци посещават библиотека или четат книги вкъщи?! Защо министерството прави промени без да е съставило цялостен обарозователен план или въпросът е: как ще учат децата в 21 век с учебници от миналия?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.