Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Окончателно: Дълговете на гражданите ще се отписват с 10-годишна давност

Никой не знае какви ще са последствията от спорната кардинална промяна

5 коментара
Окончателно: Дълговете на гражданите ще се отписват с 10-годишна давност

В българското право се въвежда 10-годишна абсолютна давност за частните задължения на физическите лица. Силно критикуваната промяна, която се очаква да облекчи т. нар. "вечни длъжници", бе приета на второ четене от Народното събрание в петък сутринта с практически единодушна подкрепа.

До момента никой не е изчислил какви са очакваните ефекти от мярката, която ще се задейства след 6-месечен отлагателен период след влизането на закона в сила.

Все още нито една от институциите, които имат право да оспорят текстовете пред Конституционния съд, не е обявила, че ще го направи. Не е ясна и позицията на президента Румен Радев, който следва да подпише закона.

Според приетите текстове с изтичането на 10-годишна давност се погасяват всички вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването ѝ, стига те да не са отсрочени или разсрочени. Това значи, че след изтичането на срока от 10 години за длъжниците няма да има никакви правни последици от факта, че не са погасили задължението си, а кредиторите им губят парите си завинаги. 10-годишният срок няма да тече единствено по време на съдебния процес срещу длъжника за установяване на вземането.

Промените в Закона за задълженията и договорите ще действат назад във времето, тоест ще важат и за заварените задължения.

За вземане, за което не е заведено нито съдебно, нито изпълнително дело, се въвежда правилото, че абсолютната давност ще започне да тече от деня, в който то е станало изискуемо. Ако вече има висящо съдебно дело – от момента на влизане в сила на акта, с който вземането е признато. А ако за дълга вече има изпълнително дело – давността започва да тече от деня на първото действие по изпълнението, уточнява правният портал lex.bg.

Въвеждат се осем изключения от действието на закона – когато задълженията са натрупани от физически лица – еднолични търговци, когато те произтичат от "непозволено увреждане" и "неоснователно обогатяване", когато са за издръжка, за трудово възнаграждение и обезщетения по Кодекса на труда, а също и по отношение на вземания по приватизационни сделки и реституирано имущество. 

Срещу промените се обявиха десетки организации, предупреждаващи за негативните последствия от мярката – министерствата на правосъдието и финансите, Европейската банка за възстановяване и развитие, Българската стопанска камара, Висшият адвокатски съвет, асоциациите на банки, колектори, фирми за кредити, дружествата за енергоразпространение и др. Повечето от тях твърдят, че приетите текстове са доста неудачен опит да се решат проблемите на вечните длъжници на фона на познати в европейското законодателство процедури като например личния фалит.

Основният проблем на 10-годишната давност е, че не защитава достатъчно интересите на кредиторите и не се съдържа механизъм, чрез който да се отчете доколко добросъвестен е длъжникът. Освен това се губи стимулът за поне частично погасяване на дълга. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станка
    #5

    Дано, този закон озапти поне малко всичките тези фирми,колектори,банки и т. н., да престанат да пробутват на бедни хора невъзможни за тях кредити и да ги ограбват с години. Напротив, у нас кредитора е свръх защитен. Щом даваш кредити с 30% лихва, значи смяташ ,че риска да не ти ги върнат е много висок! Нали така, висок риск- висока лихва, за таксите да не говорим, това си е направо мародерство!

  2. LoudSpeaker
    #4
    Отговор на коментар #1

    Пич, що се мъчиш тролски в материя, която очевидно не е твоя. Първо, това не е обратно действие, а действие спрямо заварени правоотношения, което е нещо различно. Второ, обратното действие не е по дефиниция неконституционносъобразно, а само по отношение на наказателноправните състави; в областта на гражданското право е напълно възможно. Е, тролска мъка...

  3. Neno
    #3

    Абсолютна давност от 10 години има отдавна в българското право , тя е за държавните и общинските вземания . За обикновения човек обаче такава нямаше и всеки здравомислещ човек вместо да е граждански труп предпочиташе да отиде някъде извън БГ и да започне отново на чисто. Радващо е че нашите управляващи видяха очевадното . За справка в англосаксонското право , правото на човека да започне отначало и да му се отпишат дълговете е записано наравно с правото на живот и свобода и е записано най-често в конституцията .

  4. boriana
    #2

    Простете, но такива закони има по белия свят. Не може да си вечен длъжник. Само че това ще създаде работа на тези киото трябва да си върнат парите. Частните заематели лесно ще си приберат парите и вс. друго, но мързелът на държавните е известен.

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.