Предсрочните избори родиха петпартиен парламент, в който ГЕРБ отново е първа политическа сила, но без самостоятелно мнозинство за коалиция, а БСП пак е втора, но с много по-мощно присъствие отколкото в предишния парламент и с готовност да прави кабинет, ако партията на Бойко Борисов не успее. ГЕРБ и "Обединените патриоти" събират мнозинство от над 121 гласа за коалиционно правителство, което обаче крие много рискове и неизвестни – особено предвид усложнените отношения с Турция.
Преднината на ГЕРБ пред БСП е близо 5.5%, сочат данните на Централната избирателна комисия (ЦИК) при 100% обработени протоколи.
Партията на Бойко Борисов взима 32.65%, "БСП за България" – 27.20%. Следват "Обединените патриоти" с малко над 9.07% и ДПС – 8.99%. След няколко обрата в дългата изборна нощ стана ясно, че партия "Воля" на бизнесмена Веселин Марешки все пак успява да прескочи бариерата с резултат от 4.15%.
Резултатите показват, че ГЕРБ и БСП ще имат повече депутати, отколкото в 43-тото Народно събрание, докато националистите и ДПС -по-малко за сметка на "Воля". Десните избиратели няма да са представени в 44-то Народно събрание, след като трите формации, претендиращи за гласовете им - Реформаторският блок, "Да, България" и "Нова република" останаха под чертата. Коалицията "Реформаторски блок-Глас народен" финишира с 3.06%; "Да, България" – 2.88%; "Нова Република" – 2.48%.
Извън парламента остава и партия ДОСТ на Лютви Местан с 2.85%, както и коалиция "АБВ-Движение 21" – 1.55%.
Общо 2.50% от избирателите са гласували "Не подкрепям никого".
ГЕРБ – 96 депутати
БСП – 80 депутати
"Обединени патриоти" – 27 депутати
ДПС – 26 депутати
"Воля" – 12 депутати

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент