"Уважавам законите на България, като цяло държавността е мой приоритет. Може би възрастта и идеалите, които имам, ме подтикнаха да извърша това деяние, за което не съжалявам. Единствено съжалявам, че пистолетът ми засече!"
Това заяви във вторник пред Софийския районен съд (СРС) Октай Енимехмедов, който нападна с газов пистолет бившия вече лидер на ДПС Ахмед Доган в събота по време на Осмата национална конференция на партията в НДК.
Обвиняемият се обърна към съда с думите "уважаеми народни представители", което накара съдия Верджиния Петрова да го поправи, че се намира пред магистрати и адвокат. Без да коригира обръщението си обаче, той продължи в рамките на последната си дума, говорейки много бавно, очевидно стараейки се да даде възможност на репортерите да запишат дословно посланието му.
Енимехмедов бе обвинен в закана с убийство срещу Доган, както и в едро хулиганство. Прокуратурата поиска да му бъде наложен постоянен арест, защото деянието му се отличава с особена дързост и представлява изключителна обществена опасност.
Наблюдаващият прокурор Чавдар Железчев посочи още, че обвиняемият е направил три неуспешни опита да стреля срещу политика, макар че на заснетите от многобройните телевизионни камери моменти от нападението се виждат отчетливо само два.
Според държавното обвинение извършеното от Енимехмедов е "брутална демонстрация" срещу интересите на обществото и личността на Доган. От прокуратурата отбелязаха и обремененото съдебно минало на 25-годишния бургазлия, който има присъди за грабеж и нанасяне на телесна повреда, както и глоба за притежание на наркотици. Наскоро е осъден на първа инстанция и за хулиганство.
Служебният защитник на обвиняемия Боряна Аврамова обаче контрира, че влезлите в сила присъди срещу него са отпреди години, когато е бил непълнолетен, и вече е реабилитиран. Посочи също, че прокуратурата напълно игнорира обстоятелствата, че Енимехмедов е студент, отличаващ се с много добри резултати и негови колеги свидетелстват, че той е "изключителен човек, който винаги се стреми към най-доброто".
Сред аргументите ѝ, че на нападателя не би трябвало да се налага най-тежката мярка за неотклонение, попаднаха заключенията на вещите лица, изследвали газовия пистолет, че дори и от много близка дистанция той не би могъл да убие човек. Адвокат Аврамова добави, че от обектите, подложени на експертизи, не са свалени биологични следи или отпечатъци от клиента ѝ.
Защитата се размина с някои първоначални информации
Юристката уточни и, че според становището на вещите лица пълнителят от оръжието е бил повреден. Според информацията, която шефът на СДВР Валери Йорданов сподели пред медиите в събота вечерта, криминалистите изобщо не бяха открили пълнител, а само няколко пластмасови частици, за които се предполагаше, че са останали от него, след като е бил счупен.
Друг момент от пледоарията на юристката, който се различаваше от досега изнесените факти бе това, че Енимехмедов с готовност е съдействал на разследващите и дори сам е пожелал да участва в следствен експеримент. Първоначално от МВР твърдяха, че той категорично отказвал да говори с тях и обяснил мотивите си само пред служителите на ведомствения институт по психология.
"Не бягам от наказателна отговорност. Да, качих се на трибуната при Ахмед Доган, насочих пистолет към него, но не с цел да го убивам, а да го сплаша", каза пред съда самият обвиняем, с което на пракитка потвърди първоначално изнесените от МВР мотиви за нападението.
"Относно миналото ми, правил съм престъпления, за които съм поел отговорност, и от години полагам усилия да се поправя... Казват, че съм евентуална заплаха за обществото, но по-скоро съм в полза на обществото. Бих могъл да бъда заплаха само за тайното общество на ДПС. Нямам намерение да се укривам, по-скоро някой друг може да има такива намерения с цел да ме затрие", добави Енимехмедов без дори да уточни на какво решение на съда се надява.
След половинчасово съвещание съдия Верджиния Петрова прочете краткото си определение, според което "категорично е налице обосновано предположение", че обвиняемият е заплашил с убийство Доган и е извършил едро хулиганство.
Заради факта, че "несъмнено деянието е особено обществено опасно", заради обремененото съдебно минало на Енимехмедов, както и предвид това, че той очевидно "систематично" е подготвил нападението, а и не съжалява за него, съдия Петрова заключи още, че има опасност да извърши престъпление, ако излезе на свобода. Според Наказателно-процесуалния кодекс тези две условия са достатъчни за налагане на постоянен арест.
Сред свидетелите, на чиито показания базира изводите си, съдът спомена и името на Кокинов (градският прокурор на София Николай Кокинов - бел.ред.), който очевидно е дал показания по делото заради разговора си с Енимехмедов, за който самият обвинител доста лаконично съобщи в събота.
Тотална липса на допълнителни коментари
След края на заседанието служителите от "Съдебна охрана" помолиха всички журналисти да напуснат залата преди да изведат арестанта. На настоятелните подканяния от някои репортери към Енимехмедов да коментира по-подробно мотивите и постъпката си, съдия Петрова отвърна вместо него, че той няма такова желание.
Въпреки че според заключенията на МВР психолозите Енимехмедов е планирал нападението над Доган главно от желание за "самоизява", той така и не направи никакъв опит да говори пред медиите. Вместо това само се усмихваше, докато го вкарваха в залата в началото на заседанието.
Адвокатът му Боряна Аврамова също категорично отказа да отговаря на въпроси и дори не искаше да излезе в кулоарите на съда, преди всички журналисти да са си тръгнали.
Извън залата наблюдаващият обвинител за пореден път обясни защо задържаният е подведен под наказателна отговорност, като не желаеше да обсъжда в детайли доказателствата по делото. На въпрос дали е възможно срещу Енимехмедов да бъдат повдигнати и по-тежки обвинение, Железчев изненадващо заяви, че това може да бъде преценявано от "компетентната прокуратура". Коя е тя, не стана ясно.
По неофициална информация на обвинителите от Софийската районна прокуратура (единствено компетентна в случая – бел.ред.) е било забранено "отгоре" да коментират по какъвто и да е начин хода на разследването. Ден след инцидента в НДК новият главен прокурор Сотир Цацаров съобщи, че по делото ще се работи под надзора на заместника му Борислав Сарафов.
Безпрецедентна охрана със съдействието на МВР
Октай Енимахмедов бе с видими следи на лицето от побоя, който му бе нанесен от делегати на ДПС след нападението над доскорошния им лидер. Бе охраняван от множество служители на "Съдебна охрана", които не допуснаха операторите и фотографите да се приближат, както обикновено при подобни съдебни заседания.
Другият нетипичен момент бе, че сигурността допълнително бе осигурявана от доста полицаи, които бяха разположени около и в сградата на СРС.
Енимехмедов бе изведен от съда около половин час, след като бе оповестено решението да остане за постоянно зад решетките. Колата на "Съдебна охрана", с която бе откаран към следствения арест, бе конвоирана от джип на "Охранителна полиция", като цялата улица към Районния съд бе отцепена от служители на МВР, докато кортежът се оттегли.
Определението на СРС не е окончателно и подлежи на обжалване от обвиняемия пред Софийския градски съд. Ако той го атакува, следващото заседание на магистратите по мярката му ще се проведе на 29 януари в Съдебната палата.
Адвокат Боряна Аврамова обаче дори не пожела да уточни дали клиентът ѝ има такова намерение. Не съобщи и дали е обсъждала с него евентуалното завеждане на иск срещу делегатите на ДПС, които го пребиха в събота.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
177 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Свобода эа Октай Енимехмедов,накаэание эа онеэи които го пребиха!И това са ми уж политици ,които се борят эа по добра България!Теэи селяни трябва да бъдат накаэани,не Октай Енимехмедов,браво на момчето който сам се опълчи пред теэи делегати!Браво Октай!!!Свобода эа смелото момче!!!
Сирак от село Батак ще участва за втори път в “България търси талант”
Публикувано на 14 януари 2013
Мъжът живее в ужасна мизерия, в къща без ток, вода и тоалетна, но не губи духа си.
Мъжът живее в ужасна мизерия, в къща без ток, вода и тоалетна, но не губи духа си.
Сирак от Могилино, който стигна до полуфинала на риалити шоуто “България търси талант”, живее в пълна мизерия в павликенското село Батак, но въпреки това не пада духом. Репетира усилено песни на Лили Иванова и Васил Найденов, …
имитира Тодор Живков и гласове на артисти, политици и журналисти и се готви упорито за участие в новия сезон на шоуто.
39-годишният Стефан Великов обитава празна къща в селото без ток и вода, а тоалетната на двора е без стени. Таванът на къщата е провиснал и капе, а подът е от кал. Вода има чак на селската чешма в друга махала. Мъжът преживява с инвалидната си пенсия от 126 лв.
В къщата няма отопление и вътре е по-студено, отколкото навън. В една от стаите Стефан си е приспособил легло от няколко юргани. През деня ходи при приятели, в селската кръчма пие кафе, а в бакалията си купува нещо за ядене. След това отива в кметството, за да се стопли. Кметът Димитър Димитров му помогнал да намери къде да живее. Двамата обикаляли заедно дни наред, докато намерят нещо подходящо. Попаднали на празната къща, чиято собственичка натрупала борчове за ток и вода и затова те били прекъснати. Жената обаче се съгласила сиракът да влезе и да живее там. И на това съм доволен, че все пак има покрив над главата ми, казва шоуменът.
Стефан Великов попада случайно в Батак. Идва от търговищкото село Горско Абланово. Мъжът страда от птоза – падане на клепача на едното око, която е вродена. Дефектът не е опериран в детските години, а сиракът е прехвърлян от дом в дом, докато навърши 18 г. Роден е в Стара Загора през 1973 г., но майка му се отказала от него и го оставила в дом за отглеждане. Когато станал на три години, се разбрало, че детето е музикално. По-късно го преместили в русенското село Брестовица, където също има дом за сираци. После отишъл в Могилино и Варна, където се учил на занаят. Станал обущар и започнал работа в Русе. Но тъй като лепилата му пречели на очите, скоро Стефан напуснал работа и се върнал в Могилино, после отишъл да живее в Горско Абланово. Тамошният кмет му помогнал да си потърси работа, но селото било малко, нямало препитание и така той се озовал в Батак.
Аз съм самоук, нямам учител, гледам телевизия и така научавам песните, които после имитирам, казва Стефан. Когато бил в домовете, молил директорките да го изпратят в музикално училище, но те го подценявали и му втълпявали, че е дете с увреждания и за него няма място в музикалното училище. Но който и гост да дойдеше в приюта, аз все пеех песните на Лили Иванова. После започнах да имитирам политици, артисти и новинари от телевизията и всички се забавляваха, разказва сиракът. Най-много му ръкопляскали на превъплъщенията в ролята на Тодор Живков, Георги Калоянчев, Георги Парцалев и др.
Стефан твърди, че има таланта на имитатор, да пее, да интерпретира, да танцува модерен балет и народни хора и иска някой специалист да го забележи и да развива уменията му. Мечтае да бъде включван в благотворителни изяви, празници, концерти и музикални състезания. Канили са го в различни телевизии за интервюта, но сериозни ангажименти не се появили. Затова пък участвал в коледните прояви на Батак заедно с талантливите младежи Веско Симеонов и Анета Иванова. Понеже в къщата ми няма ток, ходя у тях, гледаме музикални програми и по тях правим танци и песни. В мизерията, в която съм изпаднал, ме крепи песента, изявите и това да забавлявам хората, признава мъжът. За съжаление групата няма хореограф и подходящи сценични дрехи. Всеки се облича както може. Но въпреки това културният живот в Батак се съживил, кметът на селото оценява това и подкрепя групата.
Стефан разказа, че би искал да си намери постоянна работа и се е насочил към рехабилитацията. Много иска да работи в СПА център, където да го обучават да стане масажист. Мечтае и за собствен дом.
В Батак хората са приели Стефан като свой, в няколко семейства той се храни, къпе и преспива. Едни от тях са фамилията Сашеви, които го допускат като член на семейството. Преди време Стефан припаднал от глад на улицата, тогава Сашеви извикали спешна помощ и мъжът бил спасен. Сиракът не скрива, че за да припечелва по някой лев, се занимава с ясновидство. Гледа на карти, кафе и боб. И за изненада в Батак вече идват клиенти от Гърция, Италия, дори кметове и общински съветници от страната.
Заедно с подготовката си за второто участие в “България търси талант”, Стефан Великов не спира да издирва майка си. Казва, че докато е жив, ще я търси. Той вече е научил, че тя има друго семейство и вероятно не иска да го види.
Той много пъти е ходил в първия дом в Стара Загора, където е живял до 3-годишна възраст, за да се интересува за майка си. Научил, че тя се казва Недка Стефанова Великова. Разбрал също, че баща му вероятно е кубинец, който навремето следвал медицина в България.
Тъй като неизвестността за родословието не му дава мира, мъжът написал писмо до Бойко Борисов с молба държавната администрация да му помогне да влезе в архивите и да прочете досието си. От Министерския съвет обаче му отговорили, че социалните работници са длъжни да пазят личните данни и централната администрация не би могла да разпореди достъпа до тях.
Стефан Великов пише и до различни вестници, участва в телевизионни предавания, разказва историята си. Показва акта си за раждане, дава подробности от живота си и заедно с това не забравя да благодари на хората, които са му помогнали в трудни моменти и сега продължават да го правят. Един от тях е Тодор Диманов от Варна, който го канел в неговия СПА център да представя самодейните си шоупрограми.
Земеделската кооперация в Горско Абланово също му помогнала много, като спонсорирала участието му в кастинга “България търси талант”. Сега не зная кой ще ми помогне да стигна втори път до шоуто. А има какво да покажа, твърди самодеецът. Стефан е подготвил интересна програма, с която се надява този път да впечатли още повече журито и да стигне и до финала на риалитито. Певицата Хилда Казасян ми каза, че имам голям талант, но не трябва да го разпилявам в различни посоки, а да го насоча в една област, с гордост казва Стефан.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ
Сподели
85: Починът вече е последван в Ямбол от някакъв 18-годишен ученик, който стрелял с газов пистолет по жена и дете в Ямбол. Нищо страшно, така казват от МВР.
След театрото-матине в събота си спомних, че преди 30-ина години имах едно пистолетче с капси. Купиха ми го от една панаирджийска сергия. Страхотно беше, като истински револвер и безотказен. Като си представя колко "мишоци" и "котараци" съм прострелял.........опазил ме е Бог!!! Още щяха да ме лъскат по затворническите нарове...по 5, по 5, по 5-6 години за всяка "гадинка". Оооохх, Горкия, завари го Демокрацията!
Ами да.Преди десетина години оня от Световната банка,оня грозния,дето го изгониха за ку.рвел.ък тръгнал по Северна Европа да събира пари за трети свет.И го дават по новините да разправя-ама знаете ли какви лавли пийпъл има там.И...млад мъж и жена му залeпят по една торта в лицето. Само,че в следния миг мъжът се отзова на пода плед бърза хватка,приложена от близкоразположен пазач.И после явно са го изxвърлили,а оня от Свтовната банка-в окаяно положение. Тука обаче друга картинка.Ще има съд.Ще има затвор.Ще има дългогодишен затвор.
дрън-дрън-дрън ени4еското малцинство занимава целия свят със собствените си проблеми... с други думи какво иска това малцинство - държава в държавата ли? България все още е суверенна държава, вси4ки още стискате лев4ета в ръцете на касата в супермаркета...