Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оманският фонд съди България за 700 млн. евро заради КТБ

Синдиците опитват да възстановят вземания за 19 млн. евро

8 коментара

Оманският фонд, който е миноритарен акционер в обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка (КТБ), е завел дело срещу България за 700 млн. евро в европейските институции заради действията на държавата срещу банката. Това съобщи пред TV7 адвокат Константин Симеонов, който защитава интересите на Цветан Василев, чиято компания "Бромак" държи мажоритарния пакет акции в КТБ.

Симеонов заяви, че продължават заплахите за живота на банкера, последната била получена преди около 20 дни. Адвокатът отказа да разкрие повече подробности, за да не попречи на сръбското разследване, но коментира, че от "тези хора" може да се очаква всичко.

Според него дадените пред нотариуси  в две различни държави показания от Цветан Василев, които ще станат обществено достояние при евентуалната му смърт, не застрашават националната сигурност на България, както коментира преди дни депутатът от БСП Георги Кадиев.

Защитникът на Цветан Василев заяви, че клипът с дуетното изпълнение на неговия клиент с управителя на БНБ Иван Искров на песента "Моме Калино" бил закъснял подарък за рождения ден на Искров. "Неговото желание беше за рождения си ден да бъде освободен от длъжността, която заема, и с това му напомнихме, че има такова желание", каза Симеонов.

Според обясненията му видеото било заснето три-четири месеца, преди да започне атаката срещу КТБ с активното участие на БНБ. КТБ беше поставена под особен надзор в края на юни 2014 г., а в началото на ноември БНБ отне лиценза на банката и поиска обявяването ѝ в несъстоятелност. Преди това Оманският фонд, заедно с други инвеститори отправи офелрта към БНБ за спасяване на банката, която обаче бе отхвърлена от централния трезор като несериозна. Миналата седмица Софийският градски съд обяви фалита на КТБ.

Междувременно синдиците в Корпоративна търговска банка (КТБ) се опитват да възстановят вземания по кредит за близо 19 млн. евро. Това става ясно от отчета на Лазар Илиев и Росен Ангелчев за периода от 20 до 23 април, когато все още бяха в ролята си на временни синдици, предаде БНР в понеделник.

От документа става ясно, че преди съдът да разреши старта на производството по несъстоятелност на банката, двамата са пристъпили към вписване на изпълнение в Централния регистър на особените залози и на Централния депозитар, тъй като става дума за заложени акции и вземания на обща стойност от 18.7 млн. евро. Името на компанията - длъжник обаче не става ясно, тъй като е банкова тайна.

Като временни синдици Илиев и Ангелчев са започнали действия по събиране на вземания от компании, които също са в производство по несъстоятелност. Описани са две дела, при които КТБ се явява кредитор с признати вземания за над 40 млн. лева всяко. Извършени са действия и за обявяване на прихващания за недействителни. Също така е проведена среща с международна одиторска компания.

Илиев и Ангелчев бяха вписани като титулярни синдици на КТБ на 23 април, ден след започването на процедурата по несъстоятелност. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dacho Osata
    #8

    Тепърва предстоят съдебните саги в Европа по далаверата с КТБ.За съжаление тези,които скълъпиха фалиата на КТБ т.е поръчителите и тези които изпълниха поръчката за съсипването й,няма да палащат.Ще плащаме всички ние!

  2. strobo
    #7
  3. lili
    #6

    Фондове на "инвеститори" с офшорки и тънък капитал, кухи фирми и пр. невинни агънца заблеяли на зелена поляна.

  4. Pilgrim
    #5

    Следва Кувейтският,Саудиарабският,Дубайският......все първокласни инвеститори, които "не застрашават националната ни сигурност", а само финансовата и от там политическа такава.Към тези двамата синдици-на кого и кой клан са хора- да ме направят и мен за трети сюндюк пардон синдик.

  5. The Big Bad Wolf
    #4

    Защо, защо, защо? Има много защо-та в цялата схема с КТБ - защо ще съдят България, защо прокуратурата не е върнала Василев, защо адвокатът му отправя заплахи без да има последствия?

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  7. strobo
    #2

    Нахална публика около пирамидата КТБ и те това си е!!!

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.