Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът дава на Конституционния съд текста за избирателните секции в чужбина

Според Цветозар Томов Изборният кодекс създава тежки затруднения, а ЦИК е между чука и наковалнята

3 коментара
Мая Манолова

Националният омбудсман Мая Манолова ще сезирав понеделник Конституционния съд за спорния текст от Изборния кодекс, който слага таван за разкриването на избирателни секции в чужбина. Тя ще настоява КС да се произнесе в спешен порядък по текста, който ограничава възможността за гласуване на българите зад граница, стана ясно от интервю на Манолова в неделя пред БНР.

Този скандален текст следва да бъде преодолян дали чрез смело решение на ЦИК, законодателни промени или конституционна жалба. Ситуацията е взривоопасна. Има осезателен проблем с упражняването на избирателните права на сънародниците ни в чужбина, каза тя.

„Направих всичко възможно още докато въпросът за гласуването на българите в чужбина беше в законодателната си фаза, да настоявам парламентът да вземе решения, с които да ги улесни да гласуват, а не да ги възпрепятства. Включително отправих конкретен законопроект, който бе внесен от депутати в пленарна зала, но не беше приет. Според този законопроект трябваше да отпадне таванът от 35 секции и да се върне старият режим, който допускаше автоматично откриване на секции там, където вече са гласували българи на предни избори – над 100 души.

По отношение на предишния Изборен кодекс, в чието авторство Манолова бе деен участник, тя заяви: „Той имаше своите несъвършенства, даде своите проблеми на избори. Нормално е, когато се променят правилата да се решат съществуващите проблеми. За съжаление последните поправки не решиха вече съществуващите, а създадоха нови проблеми”.

Един от тези проблеми е именно гласуването на сънародниците ни в чужбина.

„Създаде се един режим, в който различните алинеи, текстове взаимно си противоречат. Например, ал. 2, че ЦИК е длъжна да образува секция, след като са подадени повече от 60 заявления за конкретно място и ал. 5, която слага таван на секциите в определена държава”, допълни Манолова.

И добави: „ЦИК беше в трудна ситуация, но сега бе моментът да покаже, че е готов да изпълни функцията си като Централна изборна администрация, а именно да улеснява гражданите да гласуват, а не допълнително да ги препятства”.

По повод съботното решение на ЦИК за откриването на 301 секции в 72 държави омбудсманът коментира: „Решението е факт. ЦИК продължава като чели да се опитва да пречи вместо да помага за лесното и честно участие на изборите в предстоящия вот. Това не е изолирано решение”.

„Този скандален текст следва да бъде преодолян дали чрез едно смело решение на ЦИК, което не се състоя, дали чрез законодателни промени, или конституционна жалба. Готова съм с текста на конституционната жалба още в началото на август. Ситуацията е взривоопасна. Има осезателен проблем с упражняването на избирателните права на сънародниците ни в чужбина.”, твърди Манолова.

„Ще настоява, КС да се произнесе в спешен порядък по ал. 5, текста, който ограничава възможността за гласуване на българите зад граница”,уточни тя.

Цветозар Томов: ЦИК е между чука и наковалнята

От своя страна говорителят на ЦИК Цветозар Томов нарече скандален текста от Изборния кодекс, който ограничава разкриването на избирателни секции в чужбина и посочи, че ЦИК се намира между чука и наковалнята.Пред БНР той изрази мнение, че да се променят правилата по време на предизборна кампания не е редно, но ако те не се променят в сегашната ситуация, това ще създаде много тежки затруднения за гласуване.

„Законодателят ще направи нещо добро, ако премахне част от ограниченията за разкриване на избирателни секции в чужбина. Имаше дебат в ЦИК по ограничението на член 14, ал. 5, което може да се приеме за противоречащо на общия дух на закона и на други текстове от ИК и Конституцията. От друга страна ЦИК следва да спазва закона, какъвто е. Тази ситуация между чука и наковалнята най-малкото не прави възможно лесно да се избяга от императивното изискване на чл. 14, ал. 5“, обясни Томов.

След решението на ЦИК за броя на избирателните секции в чужбина има много разочаровани заради отказаните секции във Великобритания, където са били събрани заявления за 51 секции, идентичен е проблемът и в Турция, заяви пред БНР блогърът Боян Юруков, който живее в Германия. Той обясни, че например във Франкфурт,  Мюнхен и Берлин досега винаги са били отваряни по две-три секции заради голямото натоварване. Сега само при една секция там гласуването ще бъде изключително затруднено и изборният ден ще бъде невъзможен, прогнозира Юруков.

В събота ЦИК реши, че общият брой секции в чужбина на предстоящите президентски избори ще бъде 301. Най-много ще са секциите в САЩ, Великобритания и Турция - максималният предвиден в закона брой от 35. В Испания ще може да се гласува на 27 места, в Гърция - 13, във Франция - 10, в Италия - 9.

В Германия секциите ще бъдат 8- двойно по-малко в сравнение с предишни избори. Причината е наложеното ограничение на германските власти секции да се разполагат само в консулства и посолства.

В ЦИК бяха получени над 34 хиляди заявления за гласуване от българи в чужбина. Обикновено броят на гласувалите от чужбина в деня на вота се оказва много по-голям.

Във Великобритания има 17 места, където няма да има секции, въпреки че са подадени над минимално изискваните за откриването им 60 заявления. 5-6 ще са местата в Турция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #3

    А защо всички са били готови /с конституционните си възражения срещу Изборния кодекс/ - още през август, но чакаха да стане средата на октомври, за да ги внесат пред КС? За да може КС да няма време да излезе с решение ли? И за да е абсолютно невъзможно след едно евентуално решение нещо да се промени до датата на тези избори /и като страничен ефект държавата неминуемо да бъде поставена в нарушение на собственото си изборно законодателство/?

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.