Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът оспори като дискриминационни разпоредби за детските помощи

6 коментара
Сн. БГНЕС

Националният омбудсман Константин Пенчев атакува в понеделник пред Конституционния съд текст от Закона за семейните помощи за деца, който смята за дискриминационен.

Нормативният акт в момента предвижда самотните родители да получават на надбавки до завършване на средно образование месечна помощ за отглеждане на дете до 1 година, както и еднократна помощ при записване на училище. Уловката обаче е, че законът предвижда тази помощ да се отпуска, когато детето има един "жив" родител. За деца, които се отглеждат от осиновител или от самотни майки и бащи, които са се разделили с партньора си, тази помощ не се отпуска.

Според Константин Пенчев тези ограничения нарушават правата на гражданите.

"Целта на законодателя е да подпомогне отглеждането на дете от един родител е в съответствие с конституцията. С атакуваните разпоредби обаче създава привилегия само за преживелия родител и се поставят в неравностойно положение другите родители, респективно осиновители, които са в идентично положение и по някакви причини също отглеждат сами децата си", казва омбудсманът в своята жалба до съда.

Той напомня, че равенството означава равнопоставеност на гражданите пред закона и задължение за еднаквото им третиране в идентична ситуация от държавната власт.

В искането си до Конституционния съд, Пенчев напомня, че така написаният закон засяга правата и на децата. Той пише до КС, че дете, отглеждано от един родител, в една ситуация ще може да получи по-добри грижи, отколкото дете в сходна ситуация, отглеждано от самотен родител или осиновител.

"Този подход не съответства на принципите, заложени в чл. 2 и чл. 3 от Конвенцията на ООН за правата на детето", пише още Пенчев. Той цитира конвенцията, според която държавите зачитат и осигуряват правата на всяко дете без да дискриминират него или на неговите родители, или законни настойници.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Някой да е почувствал някаква полза от омбудсмана?

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  3. Анонимен
    #4

    Ало - обдусмана ли е? Нека да погледне още веднъж Закона и да види, че и осиновителите се ползват от тези права!

  4. Анонимен
    #3

    Омбудсманът отново показва липсата на каквато и да е компетентност в случая. Нека бъде така добър да даде мнението си по широко разпространената форма на съвместно съжителство, при което пред съответните органи лицето е самотен родител, а в същото време споделя разходите по домакинството с друг и как ще се процедира? Освен това в случаите родителите са се разделили има задължение за издръжка.... По-важното е да се уточни - самият вид на това плащане ако е както в момента - месечни помощи за деца трябва да има доходен критерии, а ако се наричат добавки или месечни суми - тогава може да няма доходен критерии и да се прилагат за всички деца...

  5. Анонимен
    #2

    Напълно съм съгласна с №1, защото в България се подпомагат единствено ромите, които НЕ желаят да работят, а се издържат от социалните помощи, а хората, които ходят на работа и редовно си плащат данъците и осигуровките и се грижат добре за децата си са оставени да се справят сами. Предишните правителства имаха някаква политика в това отношение, като например имаше възможност да се намаляват данъците на РАБОТЕЩИТЕ хора с деца, докато сега подобна политика липсва. Нещо повече - за детските градини отново са с предимство т.нар. "социално слаби", а работещите хора трябва да се чудят кой да им гледа децата, за да ходят на работа.

  6. Анонимен
    #1

    Омбудсманът се занимава с единични или малко на брой случаи, вместо да атакува пред КС съществения елемент на дискриминация - имуществения ценз. Хиляди семейства с години се издържат от детски добавки, помощи и какви ли не съпътстващи плащания, а аз и жена ми сме получили за дъщеря си, която скоро навърши 13 г. само 150 лв. при раждането и то със закъснение, защото детето се появи на бял свят само 900 г. и го чакаха да умре. Ако държавата наистина мисли за повишаване на раждаемостта и равните права на децата, помощ за отглеждане на дете трябва да получават ВСИЧКИ родители.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.