Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът оспорва забраната на чужденци длъжници да напускат страната

4 коментара
Константин Пенчев. Сн. БГНЕС

Омбудсманът на България Константин Пенчев атакува пред Конституционния съд (КС) текстове от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ) и в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), според които чужденец не може да напуска страната, ако има задължения над 5000 лева към български юридически или физически лица.

Според омбудсмана "аналогични (рестриктивни) разпоредби по отношение на български граждани се съдържаха в Закона за българските лични документи и Конституционният съд ги обяви за противоконституционни с решение № 2/31.03.2011 г.".

"КС приема, че оспорените норми не са съобразени с принципа на пропорционалност и излизат извън позволените рамки на чл. 35, ал. 1 на конституцията. Според основния закон всеки има право свободно да избира своето местожителство, да се придвижва по територията на страната и да напуска нейните предели. Това право може да се ограничава само със закон, за защита на националната сигурност, народното здраве и правата и свободите на други граждани", продължава в мотивите си омбудсманът.

"Съдът посочва, че удовлетворяването на надлежно установените публични и частни задължения трябва преди всичко да се обезпечи чрез ефективно, бързо проведено изпълнително производство, насочено не към самоцелно санкциониране на личността на длъжника, а най-вече към издирване на негово секвестируемо имущество и прехвърлянето му до размера на установеното парично вземане в патримониума на съответния кредитор", пише още омбудсманът.

В искането си до КС той пише още: "Съгласно чл. 26, ал. 2 от конституцията, чужденците, които пребивават в страната, имат всички права и задължения по конституция, с изключение на правата и задълженията, за които конституцията и законите изискват българско гражданство".

"Намирам, че нормативна уредба, която допуска прилагането на аналогична принудителна административна мярка, установена за противоконституционна относно българските граждани, по отношение на чужденци, пребиваващи в Република България, противоречи на основния закон", казва още омбудсманът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Тоя наистина е луд! Абе, байно, ако един австралиец ти се настани в апартамент под наем, навърти разговори от телефона за няколко хиляди, регистрира се адресно и вземе заем, ти ли ще връщаш задълженията му? Ами ако е "инвеститор" -руснак, чеченец, украинец или какъвто и да било друг не-ЕС и не-САЩ?

  2. Анонимен
    #3

    Този господин вече прекалява. Вече българите могат да се изнасят навън заедно с неплатените си дългове. Поне те може и да се върнат. А чужденците? Трябва да са луди да се върнат, особено тези с по-големи задължения.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  4. Анонимен
    #1

    ама разбира се, нека ни го начукват и спокойно да си бягат с мангизите, ами че те го правят вече повече от 20 години...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.