Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът поиска извънредна проверка на "Топлофикация София“

2 коментара
Диана Ковачева

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на енергетиката Росен Христов и председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, в която поиска извънредна проверка на „Топлофикация София“ ЕАД заради необосновано високите сметки за парно, които получиха столичани за прогнозно потребление през април. Това съобщиха от омбудсманската институция.

Гражданите се жалват, че фактурираните суми за този месец са по-високи, отколкото за типично зимните месеци декември 2022 г. и януари 2023 г. и искат по-ефективен контрол от страна на компетентните държавни институции, с цел установяване на причините за формирането на неочаквано високите сметки, и в случай че бъдат установени грешки или нарушения - за коригирането им.

„Отчитам продължителността на предоставяне на топлоснабдителната услуга в град София през месец април 2023 г., както и значително по-високите цени на топлинната енергия за битовите клиенти в столицата в сравнение със същия период на 2022 г. В същото време обръщам внимание, че потребителите нямат възможност сами да извършат проверка дали топлофикационното дружество изпълнява всички свои задължения във връзка с правилното определяне на термохидравличните режими за постигане на минимални разходи при производството и преноса на топлинна енергия до сградните инсталации, както и относно температурните режими, техническото състояние, настройката и управлението на абонатните станции, които осигуряват централното топлоснабдяване на съответните сгради – етажна собственост“, пише омбудсманът.

Ковачева обръща внимание, че „Топлофикация София“ е публикувала на сайта си на 9 май т.г. данни за размера на произведената и подадена топлинна енергия за април, които показват, че количеството произведена топлинна енергия за месеца, в размер на 353 370 MWh, е най-ниското количество от началото на годината досега. За сравнение, данните за януари т.г. показват произведени 551 838 MWh, за февруари - 528 684 MWh, за март - 440 128 MWh. Омбудсманът посочва, че е съвсем разбираемо очакването на всички битови клиенти на столичната топлофикация - прогнозните сметки за м. април да бъдат най-ниските от началото на годината.

„Смятам за важно да отбележа нормативното изискване за поддържане на съответствие между подаваните количества топлинна енергия и потребностите от топлинна енергия в сградите - чл. 12 от Наредба № Е-РД-04-1/12.03.2020 г. за топлоснабдяването и чл. 5 от Общите условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди от „Топлофикация София“ ЕАД на клиенти в гр. София. В подкрепа на тези очаквания са и данните, публикувани от „Топлофикация София“, за средномесечната температура на атмосферния въздух, както следва: за януари 2023 г. тя е +3,9°C; за февруари е +3,2°C; за март е +7,1°C; за април е +9°C“, аргументира се общественият защитник с настояване за проверка.

Отговорът на "Топлофикация"

В отговор от "Топлофикация София" заявиха в сряда, че при определяне стойността на месечните фактури през целия отоплителен сезон се ръководят единствено от действащата нормативна уредба и по-конкретно от Методиката за дялово разпределение на топлинната енергия в сгради в режим на етажна собственост, която е Приложение към чл. 61, ал. 1 от Наредба за топлоснабдяването.

"Разпространеното твърдение говори за непознаване на цитираната нормативна уредба и дава възможност за спекулации по чувствителна за обществото ни тема. Отговори на въпросите, които се повдигат са дадени в Протокол №8/15.01.2021 г. от заседание на КЕВР във връзка с извънредна проверка на „Топлофикация София“ ЕАД по повод „клиентски жалби за завишени сметки през месец ноември 2020 г.“, се посочва в позицията на "Топлофикация София".

От дружеството заявяват още, че както и досега, ще окажат пълно съдействие в случай на проверка от контролните органи и Министерство на енергетиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Цвети Антова
    #2

    Аз лично съм изключително благодарна на омбудсмана и на екипа й. Изключителни професионалисти и честно казано не мисля, че скоро сме имали такава подкрепа (гражданите) в тяхно лице. На мен ми помогнаха заради това, че Топлофикация ни съдеше въпреки че дефакто те имаха да ни връщат пари. Те връщаха за ново мнение и допълнителни проверки документите ни до Топлофикация, докато най-накрая и Топлофикация видяха очевидното и не спряха да ни съдят. Но с Топлофикация е така - ако мине, мине. За съжаление.

  2. Горскио
    #1

    Държавните фирми и институции са любим прицел на мошеническитре профсъюзи КНСБ, Подкрепа и други по-малки престъпни синдикати, както и нищоправещият издържан от данъкоплатеца омбудсман.
    Защо ли предимно обществени фирми и учреждения(държавни и общински) са обект на дейността на горепосочените, а не частни компании като мобилни, кабелни, сателитни и прочие оператори, застрахователни фирми, банки, ...?

    Отговорът е прост - тези синдикати и т.нар. обществен защитник са нищоправци и паразити и за да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.