Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът призова депутатите да спрат да бранят правата на топлофикациите

Ако фалират, ще се появят по-конкурентни фирми за отопление, трябва здрав разум в отношенията монополи-граждани

18 коментара
Омбудсманът призова депутатите да спрат да бранят правата на топлофикациите

Крайно време е народните представители от 42-ото Народно събрание да спрат да пазят правата на топлофикациите, за да не фалират, а да си стиснат ръцете и да променят най-сетне Закона за енергетиката, за да добие "Топлофикация" някакъв човешки вид. Това заяви националният омбудсман Константин Пенчев пред БНТ във вторник, ден след като от Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че в сегашния си вид този закон и Наредбата за топлоснабдяване нарушават правата на потребителите на парно и не им се изчисляват адекватно сметките.

 

Пенчев призова депутатите още да внесат малко здрав разум в отношенията монополи - граждани. “Надявам се да престанат да ги крепят. Все пак да не забравяме, че тези предсрочни избори бяха факт затова, защото хората излязоха навън срещу монополите. Те и срещу много други неща излязоха, но и срещу тази въпиюща несправедливост в години за всички тези монополи“, каза общественият защитник.

 

“Конкуренция никога не е имало, има един административно-авторитарен метод, с който навремето се управляваше икономията в тоталитарните общества, този метод е наложен от един закон, наречен Закон за енергетиката. Този метод е налаган в продължение на години от много различни мнозинства, с много промени в този закон, но в една-единствена посока - да спасим "Топлофикация" от фалит, да защитим правата на "Топлофикация", без да мислим за правата на гражданите“, каза общественият защитник..

 

Той допълни, че ако фалира "Топлофикация" - София очевидно ще се появи нещо друго на нейно място и отоплението на гражданите ще бъде оставено в ръцете на по-предприемчиви и на конкурентоспособни търговци. Според него банкрутът на топлофикация или електроразпределително дружество не е равносилно на фалит на държавата. Те не са държавата, това са монополисти, заяви Пенчев. “Държавата трябва да ги регулира, да ги наблюдава, да ги санкционира, а не да ги толерира законодателно, за да ги спасим от фалит. Ами, ако ще фалират, значи явно са неправилно управлявани, да си сменят управлението, да има някаква конкуренция“, заяви обмудсманът.

 

“Много пъти, когато аз съм критикувал специално "Топлофикация", са ми опонирали разни умни глави, професори, инженери - "ти не разбираш нищо, това е невъзможно технически, имаме вертикални щрангове, няма как да стане това ... всеки гражданин да плаща това, което консумира".А не искам безплатно парно. Искам всеки да плаща това, което консумира и да знае, че това консумира. И когато няма пари, да не консумира и да си спестява съответните разходи. Той да си прави сметката, което в момента е невъзможно“, коментира Константин Пенчев.

 

Той допълни, че е вярна констатацията на КЗК, че има техническа възможност за измерване на топлинната енергия в сградната инсталация. “Има възможност - при мен е идвал човек, представител на разпределителните дружества, който даже ми извади от една чанта водомери, щрангове такива, които според него може веднага да се включат във вертикалната инсталация и едва ли не дистанционно да спряно парното на този, който не си плаща, само на него, а не на цялата кооперация. Тоест очевидно има технически възможности“, каза омбудсманът.

 

По повод предложението да има различни тарифи и за парното според потреблението, Пенчев отбеляза, че това е не приложимо, защото топломерите не са измервателни уреди и отчетените от тях единици в различните сгради имат различна цена и няма да може коректно да се отчита потреблението, за да се тарифира по различни цени и да е ясно кой икономисва енергия.

 

Междувременно от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) защитиха формулата за изчисление на топлинната енергия, която била добра, ако се прилага коректно.

 

Председателят на комисията Евгения Харитонова заяви пред журналисти, че в момента не се работи за промяна в наредбата за топлинната енергия, въпреки че този въпрос винаги стоял на дневен ред.

 

Всички говорим, че искаме свободен пазар, но има услуги с повече или по-малко монополен характер, каза още шефката на ДКЕВР. За да може да се сключват директни договори между потребителите и топлофикацията, трябват поправки в Закона за етажната собственост, допълни тя.

 

Харитонова коментира още, че ако отпадне задължението за изкупуване на електроенергията от топлофикациите, която в момента позволява да се натисне ръстът на цената на топлоенергията им, парното ще трябва да поскъпне. Същото тя каза и в края на миналата седмица при обсъждането на новия модел за образуване на цените на тока, но коментира, че при сегашното положение, за да може например столичани да ползват по-евтина топлоенергия, всички потребители на ток в страната плащат за това.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Разбира се! Става въпрос за една НАЦИОНАЛНА ТОПЛОФИКАЦИЯ и тя е в СОФИЯ.Абе пълен КОМУНИЗЪМ ! В страната отдавна няма субсидирани топлофикации,градски транспорт,метро и т.н. и т.н....

  2. Анонимен
    #17

    А кога ще спрем да браним правата на чуждите монополи.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  4. Анонимен
    #15

    Предлагам на всички жалбоподователи да сезираем прокуратура РБ за преступление срещу граждан, да заведем колективен иск в Съда за нанесенные марален и материални загуби от шантажа, рекета, измами от страна фирми``ГЛОБУЛ`` по отношению к жалбоподователям в размере 50 милионов лева/ 1000 жалби-50 000 лева за жалба/. Имоти и финанси таких фирм като ГЛОБЪЛ, ЧЕС, ЕВН, Софийска вода, Топлофикация и др. придобиты преступным путем грабежа граждан трябва да бъдат отнеманы и предадени в Общественно ползване/читалища,

  5. Анонимен
    #14

    Абсолютно Конституция, Граждани и Държава Над и Преди всичко друго (търгашки фирми акционерни дружества) "Омбудсманът призова депутатите да спрат да бранят правата на топлофикациите Ако фалират, ще се появят по-конкурентни фирми за отопление, трябва здрав разум в отношенията монополи-граждани"

  6. Анонимен
    #13

    Абе някой наясно ли е този омбудсман какви права и задължения има? Аз си признавам, че хал хабер си нямям за какво се грижи тази позиция.

  7. Анонимен
    #12

    как така ще фалира бе, после р.офч. и банда откъде ще краде? Я крепостните да отиват да си плащат сметките

  8. Анонимен
    #11

    Коментарите са насочени главно към разпределението на топлинната енергия (ТЕ) между сградната инсталация и радиаторите, но тя преди това се дели за отопление и подгряване на водата.Общото измерване на ТЕ в абонатната станция (АС) и виртуалното й разпределяне през отоплителния сезон на енергия за отопление и за подгряване на водата на основата на сравнителни данни от летния период по формули от въпросната наредба и някакви таблични коефициенти внася сериозни изкривявания при дяловото разпределение

  9. Анонимен
    #10

    Вчера КЗК, днес Омбудсманът. Дали са искренни или е "прах в очите" за пред Европейската Комисия, че уж се върши нещо и се отстраняват нередности. Ама там чакат резултати и промени в нормативната уредба, а не сладки приказки. А резултати все още няма...

  10. Анонимен
    #9

    "Тоест очевидно има технически възможности“. То и за индивидуално мерене има техническа възможност, има измислени и апартаментни абонатни станции, и какво ли още не. Ама Топлофикация бяга от индивидуалното, щото явно общото е по-сладко и дава големи "ВЪЗМОЖНОСТИ". Ако се стигне до сключване на индивидуални договори, много хора няма да желаят. Защото са се нарадвали на тази принудителна "услуга". И защото загубите се представят като нещо полезно, и му викат сградна инсталация. Дрън -дрън!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам