Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът сезира КС за изграждането на улици от собственици на имоти

МРРБ обещава да преразгледа спорните текстове за уличната регулация в ЗУТ

1 коментар
Омбудсманът Диана Ковачева

Омбудсманът Диана Ковачева атакува пред Конституционния съд (КС) две спорни разпоредби от Закона за устройство на територията (ЗУТ), с които се вменява на собствениците на имоти да изградят улици и техническа инфраструктура. Според общественият защитник това е прекомерната намеса в правото на собственост.

Междувременно Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) съобщи, че създава работна група с цел промяна на спорния текст, който въвежда условие за получаване на разрешение за строеж за прилагане на уличната регулация. Посочва се още, че ще бъдат направени и други промени в ЗУТ, за да се отговори на обществения интерес.

Спорните промените в ЗУТ бяха приети в края на 44-то Народно събрание по инициатива на ГЕРБ. Идеята беше с тях да бъде разрешен проблема за жилищни блокове в новите квартали на големите градове, основно в София, до които няма улици и е невъзможен достъпа.

Срещу тях се обявиха редица организации на инвеститорите. Има постъпили и множество сигнали от граждани до омбудсмана.

Омбудсманът: Нарушен е принципа за нерикосновеност на собствеността

Омбусманът атакува пред КС две разпоредби от ЗУТ - чл. 148, ал. 16 и чл. 178, ал. 3, т. 5 в частта "в териториите със средно и високо застрояване, както и". Те влязоха в сила през март 2021 г.

Според Диана Ковачева те препятстват правомощията на собствениците за застрояване на урегулиран поземлен имот и за ползване на завършения строеж.

Общественият защитник смята, че тези текстове от ЗУТ противоречат на конституционните гаранции за защита и неприкосновеност на правото на собственост, залегнало в чл. 17, ал. 1 и 3 от Конституцията на България.

Според разпоредбата на чл. 148, ал. 16 разрешение за строеж в урегулиран поземлен имот се издава само при приложен подробен устройствен план по отношение на регулацията, в това число уличната регулация, свързваща обекта с уличната или пътна мрежа и осигуряваща достъп до съответния поземлен имот. При урегулиран поземлен имот с лице на повече от една улица е достатъчно уличната регулация да е приложена по улицата, по която се осъществява достъпът до строежа.

"В контекста на ал. 16 чл. 148 ЗУТ прилагането на плана за улична регулация, т.е. придобиване на правото на собственост на общината върху земята в обхвата на плана, се проявява като въпрос на неограничена свобода на преценка за упражняване на властнически правомощия (абсолютна дискреция) на общинските органи по целесъобразност за придобиване на земята в регулация, както и от волята на трети лица, собственици на имот в обхвата на регулацията, които са извън контрола на собственика на урегулирания имот, заявил искането за издаване разрешението за строеж. Като създава основание за безсрочно отлагане на реализацията на правомощието за застрояване съобразно с плановото предназначение на урегулирания поземлен имот, поставяйки негово упражняване в зависимост от бъдещо несигурно събитие по преценка на администрацията, нормата нарушава изискването за съразмерност на намеса в правото на собственост", пише омбудсманът до Конституционният съд.

Относно другият спорен текст - чл. 178, ал. 3, т. 5 ЗУТ в частта "в териториите със средно и високо застрояване, както и", Ковачева смята, че забраната за въвеждане в действие до изграждане на улици, пътища или алеи, свързващи обекта с уличната или пътната мрежа и осигуряващи нормален достъп до съответния поземлен имот, се разпростира и за завършени строежи в зони, отредени за средно и високо застрояване. Досега ограничението е действало само за териториите, които са отредени с рекреационно предназначение - курортите, ваканционните селища, голф селищата, аквапарковете и други.

"Разпоредбата, съгласно мотивите на вносителя, е свързана с ограничението на ал. 16 на чл. 148 ЗУТ като негово продължение, т.е. след като при издаване на разрешението за строеж бъде осигурено прилагането на уличната регулация, при завършването на строежа предвидените с нея мероприятия да бъдат фактически проведени", пише до КС Диана Ковачева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. преспав
    #1

    Браво на омбудсманката. Бой по тъпите общински калинки. Респективно - по гербавите калинки, опитали се да прехвърлят цялата тежест и отговорност върху хората - макар че изграждането на улиците е задължение на общините и държавата - нали за това плащаме данъци - и пътен и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.