Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът трябва да е силна фигура, а не фасада заради ЕС

0 коментара

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева обяви, че спешно трябва да бъдат избрани обмудсман и комисия за защита от дискриминация, както и че заради закъснението Брюксел ще ни порицае. Българският Хелзинкски комитет посочи вече като погрешен партизирания подход при търсенето на омбудсман. Каква трябва да бъде новата процедурата по избора му, а също и на антидискриминационната комисия?

Докато в случая с омбудсмана Народното събрание поне направи опит през пролетта да избере такъв, с комисията за защита от дискриминация той изобщо не направи никакъв опит. А членовете на тази комисия трябваше да бъдат избрани по същото време, по което трябваше да имаме и омбудсман - до края на март, според преходните и заключителни наредби в двата закона.

Става дума за органи с идентични функции - до голяма степен те са обществени функции. Затова подходът трябва да бъде един и същ - да се търси не само кой да заеме този пост, който предлага една добра заплата. Постът на омбудсман не изисква и особено голяма отговорност. Но трябва да се види каква ще бъде функцията на този човек, на този орган в българското общество. В смисъл на личността, която ще е или няма да е в състояние да защитава правата на българските граждани.

Самият избор на омбудсман и наличието на такава фигура в никакъв случай няма да допринесе само по себе си за каквото и да било. Има вече няколко драстични примера за това как при избрани омбудсмани, като в страни от Централна Азия, положението с правата на човека не само че не се е подобрило, а дори се е влошило като в Казахстан например.

А българският закон за омбудсмана е слаб, той дава на обществения защитник много малки правомощия. От тази гледна точка е много важна каква ще бъди личността, защото контрабаланъст на тези слаби правомощия би бил една силна личност, която да се наложи с личните си качества на тази позиция. И това трябва да бъде подходът. А не просто да се избере омбудсман, за да кажем, че сме изпълнили препоръките на Европейската комисия.

За членството ни в Европейския съюз е много важно тези органи да функционират ефективно, а не просто да бъдат избрани.

Като правозащитна организация с поглед върху практиката в европейските държави, какво полезно може да се направи в България, за да има ефект от съществуването на тези два органа?

В случая с омбудсмана и комисията за защита срещу дискриминация, изводите са различни. Опитът показва, че омбудсманът функционира там, където има подходяща личност, с подходящи качества и в състояние да се наложи като защитник на гражданските права.

В случая с комисията по-важни са самите правомощия по закон. За щастие в нашия закон те са достатъчно силни. В този смисъл там личностният фактор е от по-малко значение. Той също е важен обаче, доколкото комисията може да бъде засипана от жалби за дискриминация и ако няма желание и енергия у самите членове, които подхождат формалистично, нищо няма да излезе и от тази комисия.

Защо тази комисия още не е създадена. Твърди се, че президентът е готов с квотата си от четирима души, но управляващите от НДСВ и ДПС не са се споразумели за другите петима?

Българските народни представители, според мен, гледат на въпроса за защита от дискриминация като на нещо, което те трябва да направят, защото Европейската комисия го иска, а не защото смятат, че в България действително има дискриминация и нужда от борба с нея. Това е причината, заради която те пренебрегнаха избора на тази комисия. И самият закон също се прие до голяма степен под външен натиск и убеждение на народните представители, че от такова нещо има нужда.

У нас все още се шири едно масовото убеждение, което идва от ОФ-идеологията, че дискриминацията е да мразите и дискриминирате негрите в САЩ. И ако ние не ги мразим, значи у нас няма дискриминация. А у нас има страшно много дискриминация - срещу много етнически групи, срещу религиозни групи, срещу възрастни хора и лица с увреждания. Това са ужасяващо тежки проблеми, каквито няма никъде другаде в Европа.

Участието в подобна комисия предполага и възможност за корупция - в закона са предвидени сериозни глоби за дискриминация, от които потърпевшите ще се опитват да избягат. Съзирате ли в липсата на съгласие кои да са членовете на тази комисия някакви апетити?

Не знам за комисията, но когато се избираше омбудсман, беше очевидно, че политическите мотиви там бяха много силни. Всяка една от парламентарните групи се опитваше да пробута своя кандидат, избран по политически съображения.

Има ли опасност отново да се повтори този сценарий?

Да. Виждам такава опасност и сега, защото в България държавните постове се заемат не толкова заради компетентността на хората, а заради техните политически убеждения.

Как да се търси силната личност за омбудсман? След провала на НДСВ и ДПС да наложи проф. Петър-Емил Митев, бе обещано да се търси консенсусна фигура, но поканени ли са правозащитните организации за консултации?

Не, с нас не са търсени никакви консултации съзнателно, макар, че сме готови да се отзовем. Ние настоявахме и през пролетта, и сега, но не можем да задължим народните представители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.