Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

OMV купи дялове от нефтени находища в Северно море

0 коментара
Сонда в находището Гълфокс

Норвежката "Статойл" (Statoil) продаде дялове в находища на нефт и газ в Северно море на австрийската "О Ем Ви" (OMV) в сделка за 2.65 млрд. долара, която ще позволи на OMV да развива нови проекти да засили присъствието си на енергийните пазари.

Австрийците придобиват 19% в находищата "Гълфокс" (Gullfaks) и 24 на сто от "Гюдрюн" (Gudrun), които са разположени в крайбрежието на Норвежкия континентален шелф. Също така OMV ще вземе и над 30% от находището "Росенбанк" (Rosenbank) и 5.877% в "Шиахоюн" (Schiehallion), намиращи се на запад от британските Шетландски острови. Там вече OMV има дялове и участието в "Росенбанк" става 50 на сто, а в "Шиахоюн" - 11.76 на сто. Споразумението със "Статойл" включва също опции за 11 проучвателни лиценза, съобщиха от австрийската компания в понеделник.

"Транзакцията силно ще подпомогне стратегията на OMV и ще бъде основен фактор за постигане на целите ни за 2016 г. То потвърждава целенасочения фокус на OMV към увеличаване значението на дейностите по проучване и добив. Придобиваме значителни позиции в разработки в сърцето на развиващия се регион в Северно море. Капиталът за разработка ще бъде основно покрит от оперативни парични потоци от вече активи с добив, които са част от портфолиото", коментира сделката главният изпълнителен директор на OMV Герхард Ройс.

Чрез сделката OMV значително увеличава резервите си от сегашните около 1.7 млрд. барела нефтен еквивалент доказани и вероятни запаси с 320 млн. барела. Добивът пък ще нарасне с 40 хил. барела дневно до 2014 г., като целта е до 2016 г. да достигне ръст от близо 58 хил. барели дневно до 2016 г. През първата половина на 2013 г. дневното производство на петролен еквивалент на компанията е бил 299 хил. барела дневно.

По думите на президента на "Статойл" Хелге Лунд днешната транзакция отваря врата за ресурси за продължителни инвестиции в основните региони на компанията.

Сделката подлежи на одобрение от регулаторните органи, което ще струва на компанията около 500 млн. долара и така общата цена ще достигне 3.15 млрд. долара.

Находището "Гълфокс" е едно от най-големите находища в Норвегия и до края на миналата година от него са добити 2.7 млрд. барела, а догодина се очаква дневното производство да е 26 хил. барела дневно. Теренът "Гюдрюн" се планира да заработи в началото на 2014 г. с дневен добив от 15 хил. барела, който да стигне 19 хил. барела през 2016 г. "Гюдрюн" се намира само на 15 км. от находището "Едвард Григ" (Edvard Grieg) , в което австрийците взеха 20 на сто през октомври 2012 г.

"Росенбанк" е най-голямата разработка към момента във Великобритания, извършвана от американската "Шеврон" (Chevron), и се предвижда производството там да започне през 2018 г. Находището "Шиахоюн" е второто по големина нефтено находище във Великобритания и в момента претърпява голямо преразработване. Производството е предвидено да се възобнови през 2016 г.

Споразумението дава възможност на OMV да участва в до 11 лиценза за проучване на Фарьорските острови, западно от Шетландските острови и Норвежко Северно море. По-голямата част от тези лицензи са недостатъчно изследвани погранични лицензи със значителен ресурсен потенциал. Лицензите за проучване в Норвегия се намират в близост до находището "Едвард Григ", така че се очаква OMV да се възползва от съответните синергии.

Приключването на сделката се очаква към края на 2013 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.