Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Онкоболни са оставени без лекарства трети месец

25 коментара
Онкоболни са оставени без лекарства трети месец

Вече три месеца онкодиспансерите в страната не получават някои от скъпоструващите медикаменти от Министерството на здравеопазването, в резултат на което пациентите са лекувани с остарели, токсични и нискоефективни препарати. От началото на годината здравното министерство не е отпуснало нито една опаковка от новите медикаменти, определени по наредба, на онкодиспансерите в страната.

Препаратите “Авастин“, “Алимта“, “Сутент“, “Имуно“, “Цитуксимаб“ и “Бортезомиб“ бяха включени в наредбата в края на миналата година. Предназначени са за лечение на множество видове неоплазми като рак на гърдата, белия дроб, бъбречен карцином, колоректален карцином, мезотелиом и други.

От Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ), където са постъпили сигналите за липсващите лекарства, съобщиха пред Меdiapool, че част от медикаментите нямат аналог. Забавянето или прекъсването на лечението в много от случаите водят до фатален изход от заболяването. Други от липсващите препарати, се заместват от медикаменти, които са токсични и са с много по-слаб ефект.

До този момент всички заявки на диспансерите за доставка на новите лекарства са отказани. По наредба онкологичните диспансери са крайни получатели на скъпоструващи лекарства по централна доставка от здравното министерство.

Първоначално причината за липсата на медикаментите беше, че министерството на здравеопазването, както винаги закъсня с тържната процедура. След приключването ѝ, стана ясно, че договорените количества са много по-малки от нужните.

От ЦЗПЗ обясняват, че сега трескаво се търсят начини да се ограничи употребата на тези лекарства. "Опитват се варианти за редуциране на показанията за употреба, както и въвеждането на нови административни ограничения за изписването им, макар че и двете са определени с Наредба 34 и за да бъдат променени ще се наложи изменение на наредбата", коментират от центъра.

Част от липсващите лекарства биха могли да се открият и в аптеките, но са много скъпи и пациентите трудно могат да си ги позволят. Понякога онкоболните събират пари, за да си купят на свободния пазар един или друг медикамент, но не могат да си позволят пълен курс на лечение, с който да се постигне резултат.

В ЦЗПЗ постоянно постъпват оплаквания от онкодиспансерите в страната, че липсва едно или друго лекарство. В началото на годината пациенти от София, Търговище, Шумен и Видин се оплакаха, че в градските онкологични диспансери липсват препаратите "Фемара", "Золадекс" и "Аромазин".

От центъра коментират, че броят на хората, които искат да съдят здравното министерство заради липса на медикаменти непрекъснато се увеличава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tomov
    #27

    Желев известен в цяла Стара Загора като бай Ганьо чакате да свърши нещо без той да е на плюс, няма такъв вариант!

  2. kaka
    #26

    е сега кокошков да прослави лявото управление, дето е загрижено за народа..

  3. потърпевш
    #25

    Колко чиновници ще изхвърчат веднага за това нещо? Николко. Защо? Защото любимата ни книга е "Под Игото".

  4. йс
    #24

    завеждайте делаи персонално ако трябва към корумпетата в НЗОК

  5. станишев
    #23

    Ние сме заети с избори!Защо ни занимавате с този проблем?Сега нямаме време и средства за онкоболните!След изборите може:)ако останат пари.

  6. гост
    #22

    айде сега всички без лекарства да идат да се оплачат на адарска от апоз, която вместо да гледа интереса на болните, които са я избрали лиже с упоение задника на пирински, барем я назначи някъде на службица, горката пловдивска помийка дебелогъза

  7. SWB
    #21

    ...no ne socialen....

  8. kaka
    #20

    и всичко останало на ТЕЗИ, здравната им политика е геноцид.

  9. ivanova
    #19

    Какви мерки ще предприеме Центъра за защита правата в здравеопазването по този въпрос? Не е ли време с това да се ангажира по-широка част от обществото чрез отразяването му в повече медии, обществени подписки, инициативи на съответните граждански организации? Не просто да се разчите на делата, които водят засегнатите онкоболни, които имат нужда от подкрепа. И някой искал ли е сметка от виновните? Персонално кои са те?

  10. PAK GLASUVAITE ZA TIAX
    #18

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.