Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Онкоцентрове в цялата страна не смогват на потока от пациенти

Здравният министър: Преди се чакаше с месеци, а сега ни обвиняват за десет дни забавяне

0 коментара
Онкоцентрове в цялата страна не смогват на потока от пациенти

Онкологичните центрове в страната изпитват финансови трудности с новата методика за финансирането им, а в съчетание с проблемите около снабдяването с лекарства пациентите биват пренасочвани или принудени да чакат за лечение.

Преди два дни една от водещите клиники по химиотерапия – в болница “Царица Йоанна“-ИСУЛ - спря за два месеца приема на нови пациенти, за да ѝ стигнат парите да довърши вече започнатото лечение на старите. Оттам отчетоха 30% увеличение на потока от пациенти, което довело до липсата на достатъчно средства.

Финансови проблеми обаче изпитват и онкоцентровете в други градове като повечето се оплакват от намалено финансиране спрямо предишни години. Такъв е случаят със специализираната болница по онкология в Благоевград. От Центъра за защита правата в здравеопазването сигнализираха, че при бюджет от 5.2 млн. лева през 2010 година, с новата методика на субсидиране през тази година средствата на болницата намаляват до 3.5 млн. лева. Според управата на болницата при нарасналите цени на медикаментите, горивата и енергията, половината от близо 5000 пациенти няма да могат да получат необходимата грижа.

Директорът на болницата д-р Христина Кузманова смята, че при тези условия болницата не може да продължи да съществува и ще се стигне до ликвидацията ѝ.

В онкодиспансера във Враца, където се лекуват хора от цяла Северозападна България, също се чака дълго за химиотерапия заради липса на медикаменти, съобщи бТВ.

Срещу новата методика за финансиране преди няколко месеца възразиха и директорите на онкодиспансерите в Шумен и Велико Търново. Директорите имат възражения по чисто техническата част на методиката, но основният проблем е, че като цяло средствата за онкологичните центрове са намалени.

Същевременно проблеми има и с децентрализираните търговете за лекарства, които вече се правят не от здравното министерство, а от болниците.

Крайният срок за приключването на търговете беше променян на няколко пъти, като периодично изниква проблем с липсата на един или друг препарат в отделните болници. Здравното министерство обеща да осигури лекарства за всички болници докато търговете на лечебните заведения приключат, но на места имаше провалени търгове заради липса на кандидати, забавени доставки и др. Така се оформиха липси, които бяха запушвани в движение с преразпределяне на количества. Докато се направи преразпределението обаче на пациентите им се налагаше да чакат, което при онкоболните може да бъде фатално. През този месец за проблеми с лекарствата сигнализираха от диспансерите в Пловдив и Русе.

Въпреки, че още в началото на годината беше предречен провал на децентрализираните търгове, здравното министерство не се отказа от тях. Оттогава досега ведомството постоянно отрича да има проблем с лечението на онкоболни.

В четвъртък пред Нова телевизия здравният министър Стефан Константинов отново отрече да има недостиг на онколекарства в страната. “Започнаха едни свободни интерпретации, че имало недостиг на лекарства глобално в страната, което тотално не отговаря на истината. Понякога има забавяне от седмица или десет дни, което не е фатално“, коментира той.

“Пациентските организации нека да не бъдат толкова сурови и да сравнят това, което е ситуацията днес с това, което беше преди няколко години. Да видят какво е казала и Сметната палата и да си припомнят какви бяха ситуациите, какви бяха разпределенията на лекарства и колко време се чакаше. Сега ни обвиняват, когато човек чака седмица или 10 дни. Преди се чакаше с месеци”, коментира още Константинов.

Той обясни, че в случая с болница “Царица Йоанна“ има нов екип с онколози, които са си привлекли нови пациенти и поради това в болницата има ръст на пациентите. “Естествено че 30% води до ръст на лекарства, а в началото на годината имаме планиран бюджет. Според министъра “няма драма“, тъй като вече започнатото лечение на пациенти в болницата ще бъде довършено.

Здравният министър има резерви дали решението на ИСУЛ е било най-правилното, защото според него е възможно да се извърши пренасочване на средства от лечебните заведения, където потокът от пациенти е намалял, след като този в ИСУЛ се е увеличил с 30%“.

За момента обаче не е известно да има онкоцентър в страната със свободни финансови ресурси, заради това, че пациентите им са намалели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.