Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Онлайн арт галерия хвърля светлина в мрачния свят на хранителните разстройства

0 коментара
Онлайн арт галерия хвърля светлина в мрачния свят на хранителните разстройства

"Моят проблем е, че си падам по лошите момчета. Тези, които ядат вредни храни. Сещате се — пица, хотдог, хамбургери. Гнусно да целуна такъв мъж. Въпреки това повечето, в които съм била влюбена, са такива. Харесам ли някой, започвам да го избягвам. Не съм имала връзка, защото това не е окей за мен. Привличат ме и ме отвращават едновременно.

Откакто се помня съм различна, защото когато приятелките ми си поръчват сладолед, аз обикновено гледам. Чувствам вина, когато ям вредни неща. Задушавам се от нея.

Захарта е вредна, трансмазнините — също. Да не говорим за всички добавки за цвят и вкус. Карат ме да искам да повърна или по-лошо.

А аз искам тялото ми, отвътре и отвън, да е идеално чисто. Мога да понасям единствено био козметика да докосва тялото ми, независимо дали става дума за лосион, крем за лице или грим..."

Това е част историята на момиче, страдащо от хранително разстройство. С него работят специалистите от инициативата "Живот на килограм". Те се опитват да преодолеят проблемите на 19-годишната девойка, израснала в семейство със строги правила за използването на чисти и здравословни храни и продукти.

"Живот на килограм" е благотворителен проект на психолози, който вече четири години достига до учениците между 12 и 18 години. Целта е тинейджърите да бъдат предпазени от хранителни разстройства като анорексия, булимия, хиперфагия, орторексия и други. Това става чрез обучения и беседи в училищата.

"Живот на килограм" се опитва да хвърли светлина в мрачния свят на хранителните разстройства и чрез най-новия си проект – SML Art. Това е онлайн галерия, посветена на този вид психически проблеми. В нея могат да се разгледат произведения на хора, страдащи от хранителни разстройства, които се опитват да се справят с проблемите си през творчеството. Картините и колажите им вървят заедно с частица от личната им история.

Галерията дава отговори и на основните въпроси за причините за възникването на хранителните разстройства. Насочена е към хора, които страдат от подобни проблеми, към техните близки, както и към такива, които имат интерес към темата.

SML Art може да бъде разгледана самостоятелно или в група с други посетители, водена от психолог.

"Платформата цели да използва езика и средствата за общуване на съвременния човек. Посетителите са и наблюдатели, и участници", казва Любомира Манчева, психотерапевт и автор на идеята за интерактивната онлайн галерия SML Art. Идеята ѝ хрумнала по време на извънредното положение, наложено заради пандемията, когато "всички се обърнаха към онлайн пространството".

"Проектът е предназначен не само за юношите, но и за родителите и всички, които възприемат връзката с храната като проблемна. За хора, които имат интерес към темата. Това са теми, за които говорим трудно и обикновено, когато е късно", обяснява Манчева по време на представянето на проекта.

Разказва, че "едно хранително разстройство започва тихо, незабелязано, тайно и така може да продължава с години". Помощ хората обикновено търсят, когато са на ръба, често вече имат и суицидни мисли. Най-податливи са тинейджърите, защото лесно се влияят от околната реална среда, от представите за красота, налагани от социалните мрежи, рекламите и публичния съвършен образ на идолите им. Сред факторите за отключването на хранителни разстройства са и връзките с родителите, както и емоционалното състояние.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.