Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Онлайн инструмент предупреждава за секции с риск за манипулации

0 коментара
Онлайн инструмент предупреждава за секции с риск за манипулации

Онлайн инструмент показва риска от манипулации на вота в секции в страната. Приложението е разработено от Института за развитие на публичната среда (ИРПС) и показва секции, в които поведението на избирателите на парламентарните избори в периода 2013 - 2017 г. е имало сериозно отклонение от общите резултати в съответните населени места и райони.

Проверките на неправителствената организация показали, че в 1724 секции има такава аномалния. Най-много секции, отговарящи на условията за опасност, има в район Хасково – 141. Следват районите Бургас – 134, Добрич и Шумен – с по 106. Най-малко са тези секции в многомандатните райони Кюстендил – 6, Перник – 11 и Габрово – 13.

Според ИРПС избирателната тежест на гласовете от всички тези секции е около 10% за всеки от разглежданите парламентарни избори. "Това обаче не означава, че тежестта на контролирания вот е в същия размер. В някои случаи за отклоняващото се изборно поведение в секциите има съвсем рационални обяснения. Хората в малки населени места и хомогенни общности на квартали например могат да гласуват по лични предпочитания – да речем за кандидат, който е от района, от етническата група, има професионална репутация и т.н", посочват от ИРПС.

От неправителствената организация дават и пример за секция в риск в Бургас. Там през 2013 г. в секцията печели ГЕРБ с 36.7 %, през 2014 г. най-предпочитан е Реформаторският блок, който взима 34.8% от гласовете, а през 2017 г. – ДПС с 26.2% от подадените гласове.

Друг пример е с. Калино в община Хитрино. Там на изборите през 2013 г. ДПС получава 86% от гласовете в населеното място, а едва 5 % отиват за ГЕРБ (при общи резултати в МИР Шумен от 28.7% за ДПС и 24.5% за ГЕРБ). През 2014 г. за ДПС отново гласува мнозинството от избирателите – 82%, а за ГЕРБ – 12%. През 2017 г. обаче се наблюдава рокада. Партия ГЕРБ получава 64% от гласовете в секцията, а ДПС – едва 15%.

"Необходимо е да се направи цялостен и задълбочен анализ на отклоненията в поведението на избирателите в такива секции", смятат от института. "Изборните нарушения се случват най-често там, където населението е изпаднало в някаква форма на зависимост", каза Ива Лазарова от неправителствената организация.

Идеята на онлайн инструмента е да помогне на граждани, журналисти и отговорни за изборите институции да насочат вниманието си към уязвимите от изборни нарушения точки в страната.

От ИРПС очакват на предстоящия вот да има проблем в отчитането на резултатите, особено в частта с преференциите, предупредиха от организацията.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.