Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Онлайн обучението няма да е повсеместно, а ще е на графици

Решението за задължителни маски в час ще се обсъжда следващата седмица

4 коментара
Онлайн обучението няма да е повсеместно, а ще е на графици

"Не сме съгласни да се излезе в обучение в електронна среда до края на учебната година, защото това ще бъде проблем за образователното развитие на голяма група ученици, и категорично не обмисляме такъв вариант." Това заяви пред журналисти в четвъртък министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Той коментира, че "не може да се оставят децата за 4-5 или 8 месеца вкъщи". Това ще има пагубно въздействие върху тяхната ангажираност с ученето, с придобитите знания и умения, със социализацията, с физическото им състояние и физическата им активност, и с психиката им, обясни министър Вълчев.

"Смятам, че много малка част от нас и от учителите ще подкрепят варианта за дистанционно обучение до края на годината. След втората-третата седмица децата губят ангажираност с обучението, натрупват се психически проблеми, децата се десоциализират, двигателната активност също се уврежда", коментира образователният министър.

"През януари и февруари вероятно ще има 2-3 седмици, когато се очакват и сезонните грипни вируси. Тогава вероятно ще има преминаване на обучение в електронна среда", предположи Красимир Вълчев.

От днес до края на месец ноември всички училища от така наречената червена зона в страната - областите с повече от 120 заразени на 100 хиляди души население, при 15 % отсъстващи през последната седмица ученици заради Covid-19, ще преминават към онлайн обучение. Това важи за учениците от 5-и до 12-и клас и ще става с разрешение от министъра на образованието.

"Днес 44% от учениците ще учат в електронна среда", каза Вълчев.

Министерството на образованието предлага дистанционното обучение да се редува с присъствено, като онлайн ученето да е най-много три седмици, стана ясно от думите на Вълчев.

"Предложихме на областните щабове варианти за редуване на учениците. Целта ни е да се облекчи системата, има предпоставки за това. Общите ни насоки са децата да не учат в онлайн среда повече от 2-3 седмици", каза министърът пред "Нова телевизия".

Вълчев обясни, че министерството е предложило примерни графици, за да не се наложи едни и същи ученици до януари, февруари, март да са само на обучение в електронна среда.

Редуването ще е за учениците след 4 клас, като децата от началния етап (от 1 до 4 клас) трябва в краен случай да преминават на електронно обучение. Това се отнася и за децата в детските градини и в предучилищната възраст, защото на тази възраст те не може да се ограмотяват ефективно в електронна среда, добави Вълчев. Той каза, че ако малките деца и ученици останат вкъщи, родителите им ще трябва да са с тях, за да им помагат в обучението. Имаме и 20 процента от деца, които не са ангажирани с образованието, и при тях превключването в електронно обучение ще доведе до образователни загуби от 100%, заяви образователният министър.

Най-проблемните градове в ситуацията с коронавируса са София, Варна, Пловдив, Бургас, Шумен и Русе. "Там се взе решение 1-2 седмици да има обучение в електронна среда за всички ученици, преди да започне редуването. И след това се прави график до Коледа, за да се ограничи малко натискът върху здравната система", обясни министър Вълчев. Той допълни, че се очаква подобни решения да се вземат и за училищата в Стара Загора и Плевен.

"Предложили сме матрицата на училищата. Казали сме кои са приоритетните класове и графиците са такива, че в малко по-висок процент на обучение в електронна среда да бъдат 9-и, 10-и и 11-и клас, по-малко да са в 12-и клас и в 8-и клас, особено в езиковите паралелки, 7-и клас също да бъде по-малко от 6-и клас", каза образователният министър. Той обобщи, че това е подходът, който ще се следва в училищата - динамичен, с график; локален, с отчитане на ситуацията на местно ниво, и диференциран - за определени учебни дейности.

"Учениците трябва да могат да се връщат в клас и ако цената за това е носенето на маски, ще го вземем това решение, но ще има разговори през следващата седмици", каза още министър Вълчев. В момента всеки директор или учител може сам да вземе решение за носене на маски в час.

По думите на Вълчев 1300 училища от общо 2400 в страната към днешна дата не са се сблъсквали с коронавируса. В момента има много по-малко констатирани случаи на коронавирус при по-малките ученици, отколкото при по-големите.

Той обяви, че не е обсъждан вариант за намаляване на лятната ваканция. "Всички варианти по принцип са възможни, но това е краен вариант. Засега не се обсъжда и удължаване на зимната ваканция", допълни образователният министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 15
    #4

    МОН да даде статистика колко учители са починали до сега от началото на учебната година! Защото вчера БТВ обяви 25!!!

  2. olele
    #3

    пълна без отговорност, противопоставят учителите и родителите

  3. ImBlack
    #2

    Ако може да се обобщи работата на МОН в това правителство с две думи, те са - бягане от отговорност! Директорите да решават на коя платформа ще е дистанционното обучение; Директорите да решават дали да се носят маски в час; Общините да решават дали да се мине на дистанционно.

  4. светлана георгиева
    #1

    Становището на министъра е в противоречие с големия брой заразявания. Учениците живеят в електронна среда и преди пандемията. Трябва да се запази здравето на учителите и медицинските работници. Затова се налага дистанционно обучение, което да не е 3 седмици, а много по-дълго.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.